Ocieplanie styropianem: Wodoodporne płyty styropianowe

2007-05-31 18:43

Płyty przeznaczone są do wykonywania izolacji termicznych w miejscach, gdzie może wystąpić bezpośredni kontakt materiału izolacyjnego z wodą. Stosowanie płyt pozwala na wykonanie izolacji termicznej ścian fundamentowych (w systemach drenażowych i bezdrenażowych) oraz izolacji wszelkiego rodzaju dachów odwróconych (zielonych, żwirowych itp.).

W 2002 roku firma Styropol wzbogaciła swoją ofertę handlową o wodoodporne płyty styropianowe Hydromax. Płyty przeznaczone są do wykonywania izolacji termicznych w miejscach, gdzie może wystąpić bezpośredni kontakt materiału izolacyjnego z wodą. Stosowanie płyt pozwala na wykonanie izolacji termicznej ścian fundamentowych (w systemach drenażowych i bezdrenażowych) oraz izolacji wszelkiego rodzaju dachów odwróconych (zielonych, żwirowych itp.).

Płyty styropianowe produkowane są na bazie specjalnego surowca jakim jest polistyren spienialny o podwyższonej wodoodporności. Firma posiada prawa wyłączności na ten materiał w Polsce. Użycie takiego surowca w czasie produkcji gwarantuje dobre właściwości techniczne płyt, dobrą izolacyjność termiczną oraz minimalną nasiąkliwość wodą, znacznie mniejszą niż ta, jaką charakteryzują się standardowe płyty styropianowe.

Ważnym czynnikiem, który wyróżnia płyty, oprócz specjalnie dobranego surowca, jest technologia ich wytwarzania. Produkowane są one w tak zwanej technologii agregatowej w odróżnieniu od standardowego wytwarzania polegającego na cięciu formowanych bloków na określonej grubości płyty. Proces produkcyjny polega na wtłaczaniu pod dużym ciśnieniem polistyrenu spienialnego do odpowiednio wyprofilowanej formy, której kształt zostaje odwzorowany przez zaciskające się granulki styropianowe.

Połączenie odpowiednio dobranego surowca oraz optymalnej technologii wytwarzania sprawia, że płyty mogą stanowić alternatywę cenową dla styropianów ekstrudowanych, tzw. płyt XPS uzyskując przy tym podobne właściwości techniczne.

Płyty produkowane są w standardowym wymiarze 1000 x 500 mm w czterech grubościach: 50, 65, 80 i 100 mm. W standardzie są frezowane na zakład, a na powierzchni znajdują się odpowiednio wyprofilowane dreny, służące do odprowadzania wody w systemach izolacji ścian fundamentowych oraz dachów odwróconych. W przypadku wykonywania dociepleń ścian fundamentów należy zawsze wykonać hydroizolację pionową, najlepiej z preparatu bitumicznego, ale bezwzględnie nie zawierającego rozpuszczalników organicznych. Może być to np. lepik na gorąco, Dysperbit, Emulbit Eko lub Superflex 10. Do tak wykonanej hydroizolacji należy przymocować płyty Hydromax, np. przykleić je na placki klejem bitumicznym o nazwie Styrbit w ten sposób, że dreny odwadniające będą usytuowane od strony gruntu.

Płyty powinny być przyklejone w ten sposób, żeby strzałki umieszczone na ich powierzchni były skierowane do góry. W przypadku wykonywania drenażowych systemów izolacyjnych (z drenażem obwodowym przy ławie fundamentowej) na płyty Hydromax należy stosować warstwę geowłókniny, która gwarantuje zachowanie drożności drenów i skuteczne działanie systemu odwadniającego przez długi czas . Geowłókninę można przymocować za pomocą opisanego powyżej kleju Styrbit. W sytuacji, gdy nie jest możliwe wykonanie drenażu obwodowego, należy wykonać tzw. bezdrenażowy system izolacji ścian fundamentowych, w którym płyty bezpośrednio są obsypane gruntem.

Izolacja termiczna ścian fundamentowych wykonanych przy użyciu nowego produktu jest lepszym rozwiązaniem technologicznym, niż stosowanie płyt styropianowych standardowych, a przy tym tańszym, niż stosowanie polistyrenu ekstrudowanego.

1. Ściana fundamentowa, 2. hydroizolacja pionowa, 3. Hydromax, 4. drenaż obwodowy, 5. grunt, 6,7. grunt przepuszczalny, 8. grunt średnioprzepuszczalny, 9. opaska przy ścianie

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej