Płyty Multipor. Jak prawidłowo montować płyty Multipor przy ocieplaniu od wewnątrz?
Niezależnie od tego, czy płyty izolacyjne Multipor stosuje się jako ocieplenie wewnętrzne ścian, stropów, czy też jako izolację ścian zewnętrznych, ogólne zasady montażu są bardzo podobne. Montaż płyt izolacyjnych Multipor jest łatwy i przebiega szybko.
Płyty Multipor co będzie potrzebne do montażu?
Płyty izolacyjne Multipor są łatwe w montażu i obróbce. Do montażu płyt Multipor potrzebne będą narzędzia:
- piła widiowa do ewentualnego przycinania płyt Multipor,
- paca do szlifowani,
- paca zębata do nanoszenia zaprawy klejowej,
- mieszadło do przygotowania zaprawy klejowej.
Wystarczy przestrzegać kilku zaleceń montażowych producenta, aby prawidłowo zamontować płyty Multipor od wewnątrz.
Płyty izolacyjne Multipor montuje się do powierzchni ściany tylko przy pomocy systemowej zaprawy Multipor. Nie wolno stosować innych zapraw.
Płyty Multipor w większości przypadków nie wymagają kołkowania lub innych mocowań mechanicznych (wyjątkiem jest montaż płyt grubości powyżej 14 cm do stropu lub montaż ocieplenia przy planowanym wykończeniu ściany płytkami ceramicznymi).
Ocieplenie budynku od wewnątrz płytami Multipor można wykonywać niezależnie od pory roku i warunków pogodowych.
Ocieplanie od wewnątrz płytami Multipor - przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do ocieplania płytami Multipor dokładnie oczyszczamy powierzchnię ściany ze starej farby, resztek tynku i innych zanieczyszczeń, które mogą osłabić przyczepność płyt izolacyjnych do podłoża. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża wykonujemy dylatację między płytami a podłogą.
Montaż płyt izolacyjnych Multipor krok po kroku
W pierwszej kolejności przygotowujemy zaprawę systemową Multipor (zgodnie z instrukcją producenta), dolewając odpowiednią ilość wody, a następnie całość mieszamy przy pomocy mieszadła i wiertarki wolnoobrotowej aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Tak przygotowaną zaprawę rozprowadzamy na całej powierzchni płyty Multipor pacą zębatą, najlepiej o uzębieniu 12x12 mm.
Prawidłowo naniesiona zaprawa powinna mieć grubość ok. 8-10 mm na całej powierzchni płyty. Płytę Multipor przykładamy do ściany na odległość ok. 2 cm.
Następnie delikatnie dociskamy płytę do ściany, jednocześnie przesuwając ją precyzyjnie w miejsce montażu. Poziomnicą sprawdzamy, czy płyty zostały przyklejone równo.
Po wyklejeniu całej ściany płytami Multipor należy uzupełnić powstałe szczeliny. Szczeliny uzupełnia się cienkimi paskami płyt izolacyjnych Multipor, które można łatwo i dokładnie docinać do odpowiedniego rozmiaru i kształtu przy pomocy piły widiowej lub mechanicznej.
Po przyklejeniu wszystkich płyt izolacyjnych i uzupełnieniu szczelin należy przeszlifować ewentualne nierówności (odpowiednią pacą), które powstały na łączeniach płyt.
Płyty Multipor pozwalają na ukrycie rur grzejnych w ścianie. Zanim rury zostaną zabudowane, konieczne jest ich dokładne zaizolowanie otuliną z polietylenu spienionego.
Aby uniknąć mostków termicznych warto pomyśleć o częściowym ociepleniu także stropu. Płyty Multipor przykleja się tak samo, jak te na ścianach, za pomocą lekkiej zaprawy Multipor. Ważne jest też zabezpieczenie ościeży okiennych i drzwiowych poprzez wtopienie w warstwę zaprawy Multipor narożników z siatką.
Jak wykończyć ścianę ocieploną płytami Multipor?
Powierzchnię ściany ocieplonej płytami Multipor pokrywa się w całości warstwą zaprawy lekkiej Multipor grubości ok. 5 mm. W zaprawie zatapia się siatkę z włókna szklanego 145 g/m² zabezpieczającą przed spękaniem. Po zatopieniu siatki w zaprawie szpachlujemy powierzchnię całej ściany i ostatecznie ją wyrównujemy.
Po wyschnięciu warstwy zbrojącej można już pomalować ocieplone powierzchnie odpowiednimi powłokami malarskimi o wysokiej paroprzepuszczalności (np. farbą silikatową).