Ocieplenie domu styropianem. Dlaczego przy ociepleniu domu znaczenie ma rodzaj styropianu?

2020-04-29 15:45
Ocieplenie domu styropianem
Autor: gettyimages Wybór styropianu i jakość prowadzonych prac ociepleniowych mają decydujący wpływ na efektywność energetyczną budynku

Ocieplenie domu styropianem to najpopularniejszy sposób termoizolacji. Przy wykonywaniu prac termoizolacyjnych ważne jest zarówno fachowe wykonawstwo, jak również jakość samego materiału. Jaki styropian wybrać? Czy do ocieplenia domu styropianem lepiej zastosować ten tradycyjny biały, czy może grafitowy?

Styropian to najczęściej spotykany na polskich budowach materiał izolacyjny. Jest uniwersalny - można nim ocieplić wszystkie elementy domu, od fundamentów, poprzez ściany zewnętrzne, po poddasze i dach. Ocieplanie domu styropianem nie jest technicznie trudne, jednak wymaga wiedzy, pewnego doświadczenia i dokładności. Prace ociepleniowe mają bowiem znaczący wpływ na wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza że od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą obligatoryjnie wznoszone w standardzie pasywnym lub zeroenergetycznym. Warto również wspomnieć o ich znaczeniu dla komfortu użytkowaniu budynku, nie tylko zimą, ale i latem, a także wpływie na koszty jego utrzymania.

Styropian grafitowy
Autor: Austrotherm Styropian grafitowy produkuje się z polistyrenu spienialnego z uszlachetniającymi dodatkami (np. grafit, sadza czy związki aluminium)

Ocieplenie domu styropianem, ale jakim?

Styropian na pierwszy rzut oka różni się wymiarami płyt (najczęściej 50 x 100 cm), grubością (do 30 cm), także sposobem wykończenia krawędzi bocznych, ale przede wszystkim może różnić się kolorem: styropian biały lub szary (grafitowy). Najpopularniejszy jest styropian biały, choć coraz większą popularność zdobywa też styropian szary (styropian grafitowy). Ma to swoje uzasadnienie, bowiem kolor styropianu ma też związek z jego najważniejszym parametrem, a mianowicie λ, czyli współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Wartości λ dla dostępnych na rynku rodzajów styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,031 W/(mK). Biorąc pod uwagę wymogi w zakresie energooszczędności budynków, zaleca się, aby do ocieplania ścian zewnętrznych stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/(mK). Taka wartość zapewnia optymalny stosunek izolacyjności produktu do jego grubości. Poza tym większość producentów ma już w ofercie styropian o lambdzie zdecydowanie niższej (nawet do 0,031 W/(mK)).

Tak dobre parametry izolacyjne osiąga, za to właśnie ostatnio doceniany, styropian grafitowy.  Dlatego na pytanie, dlaczego do ocieplenia domu styropianem warto wybrać ten szary, odpowiedź nasuwa się sama.

Trzeba też dodać, że szary styropian sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości. Szary styropian – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwala zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 30%. Cieńszy styropian jest łatwiejszy w montażu, stolarka okienna może być osadzona płycej, a przez to wnętrza bardziej doświetlone.

styropian fasada
Autor: Austrotherm Styropian grafitowy vs biały. Dzięki właściwościom styropianu grafitowego można zredukować grubość izolacji

Dlaczego szary styropian do ocieplenia domu?

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą (czyli niższą) wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta styropianowa. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy tzw. opór cieplny warstwy izolacji, który jest najbliższy określeniu „cieplejszy”. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość, porównując szarą płytę o λD ≤ 0,031 W/mK z białą płytą styropianową o λD ≤ 0,045 W/mK o tych samych grubościach, tą „cieplejszą” czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym będzie płyta szara. W powyższym zestawieniu, przy różnicy grubości termoizolacji, sięgającej niejednokrotnie nawet 8 cm, zastosowanie szarych płyt pozwoli m.in. na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

styropian grafitowy
Autor: Austrotherm Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM - styropian grafitowy przeznaczony do termoizolacji ścian oraz miejsc, gdzie ze względów technicznych lub estetycznych należy stosować małą grubość ocieplenia (loggie, ościeża drzwi i okien, etc.). Idealne do termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, ale także termomodernizacji. Wyróżnia się jednym z najlepszych na rynku współczynników przewodzenia ciepła λD ≤ 0,031 W/mK

Gdzie najlepiej stosować styropian grafitowy?

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych parametrach termoizolacyjnych przegrody przy możliwie najmniejszej jej grubości. Ciągle rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków i izolacyjności cieplnej przegród budowlanych spowodowały ogromny wzrost zainteresowania szarymi płytami styropianowymi (EPS). Bierze się to z faktu, iż wyroby te – w porównaniu do białych płyt EPS – pozwalają zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o 30%. Należy również wspomnieć, że szare płyty styropianowe odznaczają się bardzo dobrym stosunkiem ceny do deklarowanego współczynnika przewodzenia ciepła. Najczęściej stosowane są one do izolacji termicznej:

  • podłóg na gruncie,
  • stropodachów pełnych i wentylowanych,
  • tarasów i balkonów,
  • stropów poddasza nieużytkowego,
  • ścian zewnętrznych w systemie ETICS.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej