Ocieplenie fundamentów styropianem. Jaki styropian wybrać do fundamentów?

2019-04-01 15:34
Ocieplanie fundamentów
Autor: Piotr Mastalerz Szary styropian to sprawdzony materiał izolacyjny nie tylko na fasady budynków, ale także do fundamentów

Przy ocieplaniu domu inwestorzy często koncentrują się na ścianach, wybierając do ocieplenia szary styropian. A co z ociepleniem fundamentów? Okazuje się, że do ocieplenia fundamentów także warto wybrać szary styropian. Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, przekłada się nie tylko na niższe rachunki za energię, ale również zmniejsza ryzyko kondensacji powierzchniowej wewnątrz budynku w strefie przyziemia.

Ocieplenie fundamentów szarym styropianem - dlaczego jest takie ważne?

Ocieplenie i właściwa izolacja fundamentów ma znaczący wpływ na bilans energetyczny budynku. Ocieplenie fundamentu, łączące się z ociepleniem ściany zapobiega ucieczce ciepła i zapewnia energooszczędność. Jeśli ten etap budowy zaniedbamy, ciepło z ogrzewanego domu będzie uciekać przez mur fundamentowy do gruntu.

Innym problemem może być zawilgocenie, pleśń i grzyb, które mogą się pojawić wewnątrz domu a są bezpośrednim skutkiem kondensacji powierzchniowej, wynikającej ze zbyt niskiej izolacyjności fundamentu. Tak zwane porażenie mykologiczne strefy przyziemia, prócz tego, że niszczy strukturę muru, ma również bezpośredni i bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jeżeli się pojawi, jedynym rozwiązaniem jest remont fundamentu, który jest trudny i kosztowny.

Popularnym rozwiązaniem jest ocieplenie fundamentów styropianem. Pamiętajmy jednak, że styropian styropianowi nierówny. Warto rozważyć zastosowanie szarego styropianu fundamentowego. Szary styropian ma lepsze parametry izolacyjne od tradycyjnego i dlatego sprawdza się przy ociepleniu ścian, ale również fundamentów.

Zarówno ekspertyzy zagrzybionych budynków, jak i komputerowe obliczenia symulacyjne wykazują, że przy założonej grubości, docieplenie fundamentu wykonane przy użyciu styropianu grafitowego ogranicza ryzyko porażenia mykologicznego. Kluczowym parametrem jest wartość współczynnika przenikania ciepła, która dla szarego styropianu wynosi λd ≤ 0,031 [W/mK].

Warto wiedzieć

Zewnętrzna powierzchnia fundamentu ocieplonego warstwą styropianu o zbyt niskiej izolacyjności, może mieć w zimie temperaturę o kilka stopni wyższą niż ściana. Takie różnice temperatur wynikają z różnic w efektywności izolacji. Kilka stopni różnicy oznacza, że straty ciepła przez fundament są większe o około 40% - 60%.

Ocieplenie fundamentów - rodzaj styropianu ma znaczenie

Trzeba wiedzieć, jak ważne jest ocieplenie fundamentów przeznaczonym do tego celu specjalistycznym produktem. W przypadku fundamentów, wady niewłaściwie dobranego materiału izolacyjnego ujawniają się najczęściej po kilku latach. Naprawa jest trudna, kosztowna i zwykle wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.

Wybierając styropian do ocieplenia fundamentów, trzeba wziąć pod uwagę parametry techniczne, jak wytrzymałość na ściskanie i odporność na wilgoć, a przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła lambda.

Oprócz wysokich parametrów termoizolacyjnych, szary styropian charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie CS(10) ≥ 100 [kPa]), optymalnie dobraną dla fundamentów posadowionych na głębokości do 3,5 m.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę czy płyty są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową, a powierzchnia styropianu ma specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

Do produkcji styropianu grafitowego używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu styropian wyróżnia się się obniżoną nasiąkliwością wody. Wynikająca ze specjalnej technologii produkcji spoista powierzchnia, dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt, co jest o tyle istotne, że płyty przeznaczone są do zastosowania w gruncie.

Ze względu na parametry techniczne szary styropian zalecany jest do budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Potwierdza to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, informacja taka powinna się znaleźć w dokumentacji technicznej.

Ocieplenie fundamentów styropianem - 5 ważnych zasad

1. Do ocieplenia fundamentów styropianem przystępuje się po wykonaniu hydroizolacji.

2. Płyty styropianowe mocuje się za pomocą specjalnego kleju, w żadnym razie nie mechaniczne (wiąże się to z uszkodzeniem hydroizolacji). Klej nanosi się metodą na tzw. placki, na oznaczonej napisem stronie. Do styropianu grafitowego lepiej używać mocniejszego kleju.

3. Styropian na fundamencie należy nakładać bardzo starannie, przyciskając jedną płytę do drugiej. Szczególną uwagę należy zwrócić na układanie płyt w narożnikach.

4. Po nałożeniu kleju na styropian, przykleja się go mocno dociskając. Niedopuszczalne jest poruszanie płytami po kliku minutach od przyklejenia.

5. Szary styropian po przyklejeniu trzeba przysypać ziemią, aby nie narażać go na działanie promieni UV.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej