Panele akustyczne EHØ. Polska innowacja akustyczna
Panele akustyczne EHØ spełniają ważne wymagania obowiązującej od tego roku normy akustycznej dla pomieszczeń. Jednak nowe panele akustyczne nie tylko skutecznie redukują poziom hałasu i poprawiają akustykę pomieszczeń, ale również są atrakcyjnym elementem wnętrza.
Panele EHØ i nowa norma dla akustyki pomieszczeń
Od początku br. zaczęła obowiązywać w Polsce nowa norma akustyczna, która określa szczegółowo maksymalny czas pogłosu dopuszczalny w zamkniętych obiektach typu: szkoły, przedszkola, galerie handlowe, czy terminale pasażerskie. Przepis wprowadzono na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r. ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany mają na celu redukcję poziomu hałasu w budynkach użyteczności publicznej. W związku z tym od stycznia 2018 r. zarówno nowe, jak i modernizowane, czy rozbudowywane obiekty muszą być konstruowane z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. Warunki te spełniają nowe na polskim rynku panele akustyczne EHØ. Produkt służy przede wszystkim do poprawy parametrów akustyki pomieszczeń. Naukowo zaprojektowana trójwymiarowa konstrukcja rozprasza falę dźwiękową - dzięki temu nie tylko skraca czas pogłosu, ale także koryguje współczynnik zrozumiałości mowy w pomieszczeniu.
Panel akustyczny o strukturze 3D
Podczas prac projektowych oraz konsultacji prowadzonych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki został stworzony akustyczny ustrój hybrydowy o strukturze 3D, wykonany z drewna. Hybryda jest połączeniem absorbera (pochłania dźwięki, współczynnik sound absorbtion conficient) i dyfuzora (rozprasza, diffusion conficient). Efektem jest podwyższenie współczynnika pochłaniania dźwięku, przy jednoczesnym wprowadzeniu właściwości rozpraszania.
Panele akustyczne EHØ zostały poddane badaniu współczynnika pochłaniania dźwięku w pracowni Inżynierii Materiałowej i Robotyki Katedrą Mechaniki i Wibroakustyki AGH. W zakresie częstotliwości od 2000Hz do 10000Hz współczynnik rozpraszania paneli jest bardzo dobry. Produkt dobrze się sprawdził również pod względem współczynnika pochłaniania dźwięku. W zakresie od 100-do 5000 HZ pochłania średnio 25% energii akustycznej. Biorąc pod uwagę fakt, iż dodatkowo rozprasza dźwięk w przedziale od 2000-1000 Hz, plasuje się bardzo wysoko jako hybrydowy ustrój akustyczny. Dodatkowa próba, przeprowadzona na specjalnie zaprojektowanym stelażu do montowania paneli, pozwoliła uzyskać jeszcze lepsze parametry. Dostępne na rynku panele akustyczne najczęściej wykonane są z wełny mineralnej i szklanej lub 3 mm warstwy drewna tzw. fornirowane. Ich funkcjonalność jest ograniczona albo do 100% absorber, albo 100% dyfuzora, natomiast dzięki innowacyjnej na skalę światową konstrukcji akustyczne panele dekoracyjne EHØ Muteboard charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania przy jednoczesnych bardzo dobrych parametrach rozpraszania dźwięku. Dzieje się tak dzięki opracowaniu hybrydowego ustroju akustycznego o strukturze 3D wykonanego z litego drewna.
Panele akustyczne EHØ - polski wynalazek
Panele akustyczne EHØ to całkowicie polski projekt. Konstrukcja została zaprojektowana na zlecenie firmy DEDE Furniture przez utalentowanych projektantów z To-Do Product Design. Badania akustyczne własności paneli EHØ Muteboards przeprowadzili naukowcy z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie.
Akustyka przede wszystkim, ale nie tylko...
Poza funkcją użytkową stanowią doskonały element dekoracyjny pomieszczeń. Trójwymiarowa konstrukcja z litego drewna wpisuje się w trendy designu, a możliwość wybarwienia na 4 kolory pozwala dopasować je do różnych wnętrz. Dzięki swoim właściwościom EHØ Muteboard są w stanie łatwo dostosować pomieszczenia w budynkach użyteczności publicznej do aktualnych wymagań związanych z obowiązującą od stycznia 2018 normą akustyczną PN-B-02151-4:2015-06.
Ograniczenie hałasu pogłosowego ułatwia komunikację w dużych pomieszczeniach jak: sale wykładowe, sądowe, pracownie szkolne, hale sportowe, czy terminale dworcowe. Czynnik znacznie zwiększa komfort wykonywanej pracy w budynkach biurowych, a także korzystnie wpływa na rekonwalescencję pacjentów w pomieszczeniach szpitalnych. Panele akustyczne EHØ mają 4 cm grubości, a dzięki nowatorskiemu systemowi montażu łatwo je samodzielnie zamontować za pomocą stalowej konstrukcji, która pozwala na umieszczenie ich w odpowiedniej odległości 4 cm od ściany - to warunek zachowania ich parametrów akustycznych. W panelach można swobodnie wycinać otwory np. na gniazdko elektryczne, bez zagrożenia utraty ich parametrów technicznych. Dodatkowym atutem paneli akustycznych EHØ jest też atrakcyjna relatywnie cena.