Paroprzepuszczalność, czyli o dyfuzji i "oddychalności" przegród budowlanych w webinarze z ekspertem MIWO
Co określa paroprzepuszczalność? Kiedy występuje zjawisko dyfuzji? Dlaczego do izolacji przegród budowlanych należy stosować materiały paroprzepuszczalne i jaka jest rola wentylacji? Kiedy paroizolacja jest konieczna? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia webinaru, które poprowadził Robert Więcek, ekspert MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Czym jest paroprzepuszczalność?
Paroprzepuszczalność kojarzy się z tzw. ”oddychaniem ścian”. W ten obrazowy, choć nietechniczny sposób opisuje się zjawisko dyfuzji, czyli przenikania wilgoci w postaci pary wodnej przez przegrodę budowlaną (dach, ścianę), co jest spowodowane różnicą temperatur i zawartością pary wodnej w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Dlatego do izolacji przegród budowlanych warto wybierać materiały paroprzepuszczalne, które nie stanowią bariery dla swobodnego przepływu pary wodnej. Dzięki materiałom paroprzepuszczalnym znacznie zmniejsza się ryzyko zatrzymywania się wilgoci w budynku, a przez to rozwoju pleśni i grzybów, co ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Właśnie na temat „oddychania ścian” podczas webinaru mówił Robert Więcek, ekspert MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Obejrzyj webinar
Dlaczego do izolacji przegród budowlanych należy stosować materiały paroprzepuszczalne? Jaka jest rola wentylacji? Dlaczego trzeba stosować paroizolację? Jakie są właściwości wełny mineralnej w zakresie „oddychania ścian”?