Płyta ze styropianu i wełny mineralnej do ocieplania wysokich budynków
Przy ocieplaniu wysokich budynków istotnym ograniczeniem są przepisy przeciwpożarowe. Aby spełnić wymagania normy, przy ocieplaniu domów powyżej pewnej wysokości nie używa się już styropianu, tylko wełny mineralnej. Powoduje to różne konsekwencje wynikające z łączenia dwóch typów izolacji.
Wymagania, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, dla ocieplania wysokich budynków (w Polsce zgodnie z normą są to budynki powyżej 25 m) i dla systemów o dużej grubości izolacji cieplnej, spowodowały powstanie nowego produktu, kóry daje wysoką odporność na ogień. Firma Isover zaprezentowała na targach BAU swój nowy produkt Isover TWINNER dla wysokich budynków mieszkalnych i domów pasywnych.
Isover TWINNER jest płytą izolacyjną typu sandwich. Rdzeń płyty wykonany z grafitowego styropianu Isover GreyWall, a górna warstwa płyty to wełna mineralna Isover TF Profi o grubości 30 mm. Płyty są łączone fabrycznie za pomocą kleju PUR, co gwarantuje wysoką wytrzymałość na rozciąganie i ścinanie.
Nowe płyty izolacyjne Isover TWINNER mogą być z powodzeniem stosowane również w domach pasywnych, ponieważ przy standardowej grubości od 100 do 300 mm dają korzystne parametry współczynnika λ, izolacyjności akustycznej, ochrony przeciwpożarowej oraz są lżejsze. Mniejsza waga to oczywiście także łatwiejszy i szybszy montaż.
Podstawowe właściwości paneli Isover TWINNER zostały zweryfikowane zgodnie z normami europejskimi EN 13 501-1 i EN 13823.
Klasa reakcji na ogień - B-s1, d0. Właściwości izolacyjne λD = 0.033-0.034 W / mK.
W przypadku ocieplania budynków energooszczędnych i pasywnych oraz budynków wysokich płytami Isover TWINNER zalecane jest aby montażu systemu dokonał wykwalifikowany odpowiednio przeszkolony wykonawca.
Na razie produkt dostępny jest w sprzedaży na rynku czeskim, gdzie wysokość budynku od której należy ocieplać go wełną jest określana normą na 12 m. Nie wiadomo jeszcze czy Isover TWINNER będzie dostępny na rynku polskim.