Poliuretanowa pianka natryskowa BASF. Sposób na ocieplenie dachu płaskiego
Pianka natryskowa doskonale sprawdza się jako ocieplenie dachu płaskiego i dachu stromego oraz izolacja termiczna ścian, stropów i podłóg. Poliuretanowa pianka Elastospray firmy BASF może być stosowana zarówno na dachach nowych, jak i remontowanych. Materiał tworzy szczelną, bezspoinową powłokę, tak więc wyeliminowane są mostki cieplne.
Pianka natryskowa Elastospray firmy BASF
Pianka natryskowa Elastospray firmy BASF to zamkniętokomórkowa sztywna pianka poliuretanowa, powstała w wyniku zmieszania dwóch płynnych substancji: poliolu i izocyjanianu (MDI). W końcowej fazie reakcji pianka poliuretanowa zastyga i twardnieje, tworząc na dachu trwałą, wodoszczelną powłokę.
Ocieplenie dachu płaskiego pianką poliuretanową
Ocieplenie dachu płaskiego polega na nałożeniu na powierzchnię kilku warstw pianki poliuretanowej Elastospray. Zazwyczaj są to minimum 3 warstwy, gdzie każda warstwa ma grubość około 1,2 - 1,5 cm. Tak więc cała izolacja może mieć jedynie od 3,5 cm do 4,5 cm. Grubość powłoki jest uzależniona od parametrów cieplnych założonych w projekcie. Maksymalna grubość warstwy ocieplenia może wynieść 15 cm (10 warstw).
Pianka BASF idealnie dopasowuje się do podłoża. Powstaje trwała, bezspoinowa powłoka, dzięki której nie tworzą się mostki cieplne.
Dzięki zamkniętokomórkowej (ponad 95%) strukturze Elastospray jest wodoszczelny i doskonale zabezpiecza dach przed niekorzystnym działaniem warunków jak np. opadami deszczu i wodą z topniejącego śniegu. Dodatkowo, przy ocieplaniu dachów płaskich od zewnątrz nanoszony jest specjalny lakier chroniący izolację (piankę natryskową Elastospray) przed promieniowaniem UV. Ocieplenie pianką poliuretanową poprawia efektywność energetyczną budynku.
Ocieplenie dachu wykonane pianką poliuretanową BASF jest odnawialne. Jeśli w wyniku uszkodzenia powłoki z lakieru piana uległa erozji, powierzchnia może być ponownie pokryta kolejną warstwą izolacji (i lakieru!). W porównaniu z przegrodami tradycyjnie izolowanymi izolacja termiczna pianą natryskową Elastospray jest tańsza (65-75 zł/m2, przy 3 warstwach ocieplenia). Przy tej samej grubości warstwy ocieplenia piana poliuretanowa ma znacznie lepszy współczynnik przenikania ciepła niż inne materiały izolacyjne; współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,022 W/mK (najlepsza na rynku wartość obliczeniowa, w porównaniu do odpowiedniej gęstości - 60 ± 5 kg/m3 - wełny mineralnej lub styropianu). System Elastospray ma aprobatę techniczną ITB oraz atest higieniczny PZH. W Polsce pianka natryskowa stosowana jest od ponad 20 lat. Ocieplone wtedy dachy są do tej pory ekspolatowane.
Gdzie może być stosowana izolacja natryskowa z pianki Elastospray?
Systemy Elastospray można stosować jako pokrycie dachów płaskich budynków nowo budowanych, bądź jako materiał do modernizacji i remontów dachów płaskich obiektów istniejących. Izoalcja natryskowa sprawdzi się zarówno jako ocieplenie dachów budynków mieszkalnych, biurowych, użytecznności publicznej, magazynów, hal przemysłowych i innych.
Pianę natryskową Elastospray aplikuje się bezpośrednio (w 95% sytuacji) na izolowane elementy metodą natrysku lub wylewania. Dzięki temu, w przypadku remontu dachu odpadają koszty usuwania starego pokrycia dachowego oraz mniej jest odpadów przeznaczonych do składowania i utylizacji. A ocieplanie dachu nie wyłącza budynku z eksoploatacji.
Izolacja natryskowa może być stosowana na spodniej lub wewnętrznej stronie dachów płaskich i stromych. Elastospray używany jest ponadto do izolacji ścian zewnętrznych od wewnątrz i z zewnątrz oraz izolacji stropów bądź podłóg od spodu i od góry. Pianka natryskowa stanowi idealne rozwiązanie dla najróżniejszych powierzchni i form, ponieważ dokładnie dopasowuje się do podłoża, nie ma docinania i łączenia kawałków ocieplenia. Zaletą użycia pianki poliuretanowej od wewnątrz jest między innymi to, że ocieplenie nie zmniejsza kubatury wnętrz.
Czas wykonywania izolacji z pianki natryskowej jest nieporównywalnie krótszy w stosunku do ocieplenia tradycyjnego z użyciem wełny lub styropianu. Jedna brygada korzystająca z jednej maszyny jest w stanie ocieplić do 1000 m2 dachu płaskiego w ciągu jednego dnia.