PureOne Zielona Marka INNOWACJA
Po raz pierwszy został przyznany certyfikat Zielona Marka INNOWACJA! Produkt, który został uhonorowany wyjątkowym wyróżnieniem to wełna mineralna PureONE firmy URSA.
Tworząc izolacje dla lepszego jutra URSA wprowadziła wełnę mineralną nowej generacji – PureOne. PureOne jest wysokiej jakości materiałem izolacyjnym, posiadającym wszystkie wymagane certyfikaty i atesty, oraz poraz pierwszy przyznany Certyfikat Zielona Marka INNOWACJA. Wełna może być stosowana m.in. w budynkach służby zdrowia, szkołach i przedszkolach. Nadaje się doskonale zarówno do nowych, jak i modernizowanych obiektów. W trosce o zrównoważony rozwój, w produkcji wełny PureOne wykorzystuje się głównie surowce naturalne, takie jak piasek oraz stłuczkę szklaną i rozpuszczalną w wodzie żywicę. Zapewnia znacznie przyjemniejszy montaż produktu: jest łatwa w instalacji, bezzapachowa, mniej pyląca, delikatna w dotyku oraz nie podrażnia skóry podczas kontaktu, co zostało potwierdzone testami przeprowazonymi podczas procesu certyfikacji w laboratorium Zielonej Marki.
Dzięki specjalnej nowej technologii wytwarzania, PureOne łączy znakomite właściwości izolacyjne z wielką dbałością o środowisko, dzięki wykorzystaniu łatwo dostępnych i odzyskiwalnych materiałów, praktycznie eliminuje szkodliwe emisje w trakcie produkcji umożliwiając oszczędność energii setki razy większej niż potrzeba do jej wytworzenia, transportu i montażu.
PureOne wytwarzana jest głównie z piasku oraz pochodzącego z odzysku szkła. Składniki produktu są w ogromnej części (około 95%) pochodzenia mineralnego, przede wszystkim piasek. Piasek jest jednym z najobficiej występujących i najszybciej odtwarzalnych minerałów na ziemi. Można go znaleźć wszędzie – w rzekach, oceanach, w powietrzu, górach i na lodowcach. Światowe zasoby piasku są niezmierzone. Na skutek naturalnych procesów geologicznych, takich jak wpływ pogody, erozja, nanoszenie i sedymentacja rokrocznie powstają setki milionów ton osadów piasku. W ciągu roku przyroda tworzy o wiele więcej piasku, niż jest wykorzystywane przez człowieka. Piasek używany do celów przemysłowych to głównie mineralny kwarc stanowiący 35% skorupy ziemskiej.
Oprócz wysokiej zawartości piasku, w skład wełny PureOne wchodzi do 50% szkła pochodzącego z odzysku.
Dzięki wykorzystaniu w wysokim stopniu (zazwyczaj 50%) materiałów pochodzących z odzysku, PureOne znacząco obniża ilość odpadów. Na przykład, jedna paleta PureOne zawiera średnio 150 odzyskanych butelek szklanych podczas, gdy jedna rolka zawiera około 10 butelek, które zamiast zanieczyszczać środowisko otrzymują drugie życie z dużą dozą ekologicznej wartości dodanej. Głównym składnikiem szkła jest również piasek, naturalny, powszechnie występujący i odtwarzalny materiał; natomiast samo szkło, o ile nie zostanie odzyskane, będzie rozkładało się przez kilka tysięcy lat.
Chociaż dawkowana w małych ilościach w procesie produkcji, rewolucyjna hydrogeniczna technologia użyta w PureOne znacząco pomaga chronić środowisko. Dzięki odzyskiwalnej technologii łączenia włókien, w trakcie produkcji emisje praktycznie nie występują, a jedynym produktem ubocznym jest woda, co eliminuje potrzebę zużywania energii potrzebnej do zneutralizowania emisji. Z tego względu technologia ta jest szczególnie godna polecenia w zakładach położonych w pobliżu osiedli ludzkich, jako, że produkcja nie wytwarza spalin.
Analiza cyklu eksploatacyjnego (LCA) PureOne pokazuje, że jest ona produktem przyjaznym środowisku oraz wysoce sprzyjającym zrównoważonemu rozwojowi.
Analiza cyklu eksploatacyjnego (Life-cycle assessment – LCA) to proces szacowania wpływu produktu na środowisko przez cały okres od wydobycia surowców do jego eksploatacji i ewentualnej utylizacji, zwiększający efektywne wykorzystanie zasobów i zmniejszający obciążenia. Może badać zarówno wpływ samego produktu, jak i wpływ funkcji, jaką dany produkt ma pełnić, na środowisko. LCA jest powszechnie znana pod nazwą analiza „od kołyski po grób”. Głównym celem LCA jest rozpoznanie i pomiar ilościowy obciążeń środowiskowych takich, jak zużycie energii oraz surowców, wytwarzane emisje oraz odpady; a także ocena ewentualnego wpływu tych obciążeń na środowisko oraz możliwych rozwiązań, które pozwoliłoby ten wpływ zmniejszyć. Może wydawać się dziwne, że wpływ wielu bio-, eko-, czy naturalnych produktow na środowisko zbliżony jest do wpływu, jaki mają nań produkty uważane za nienaturalne. Faktycznie zaś, aby należycie porównać dwa produkty, albo by oszacować ich wpływ na środowisko, należy dokonać pełnej analizy cyklu eksploatacyjnego pozwalającej oszacować wszystkie aspekty związane z obróbką surowców, produkcją, dystrybucją, użytkowaniem oraz składowaniem, włączając w to pośrednie etapy transportu konieczne z uwagi na produkt, lub spowodowane jego powstaniem. LCA dotycząca PureOne pokazuje, że jest ona produktem przyjaznym dla środowiska oraz wysoce sprzyjającym zrównoważonemu rozwojowi. W trakcie eksploatacji, jedna jednostka PureOne ocieplająca dach budynku pozwala zaoszczędzić ponad dwieście razy więcej energii w porównaniu do energii potrzebnej na jej wyprodukowanie, transport i montaż.
Wszystkie powyższe argumenty sprawiły że właśnie PureONE firmy URSA została uhonorowana pierwszym certyfikatem Zielona Marka INNOWACJA.
Więcej informacji : www.pureone.pl