Remont poddasza. Docieplanie poddasza z widoczną więźbą
Zmiana funkcji poddasza z nieużytkowej na użytkową podczas jego remontu wymaga docieplenia poddasza. Zdarza się, że inwestor życzy sobie przy okazji zachować widoczną więźbę. Jak poprawnie wykonać izolację dachu w tym przypadku?
Izolacja dachu powinna przede wszystkim spełniać swoją funkcję, tj. zabopiegać utracie ciepła. Dlatego poprawny montaż docieplenia poddasza zawsze musi pozostać priorytetem.
Najprościej spełnić będzie życzenie inwestora dotyczące pozostawienia widocznej więźby na poddaszu, jeśli grubość krokwi jest powyżej 15 cm. W tym przypadku między krokwiami użyć należy izoalcji ISOVER Multimax 30 o grubości 15 cm. Współczynnik U b edzie miał wtedy wartość około 0,2 W/m2K, co nie jest wartością optymalną (wartość optymalna i zalecana to 0,11 W/m2K), ale spełnia obecne wymagania normowe.
Oczywiście należy się liczyć z liniowymi mostkami termicznymi, które wystąpią w miejscu niezaizolowanych krokwi. Na krokwiach pojawi się również problem braku ciągłej paroizolacji, ale jeśli na poddaszu nie są planowane ani kuchnia, ani łazienka, a wentylacja na poddaszu jest sprawna, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się uniknąć grzybów lub pleśni.
W innym przypadku najlepiej jest rozebrać dach od góry, wtedy zarówno odpowiednią grubość izolacji termicznej, jak i paroizolację można zamontować całkiem prawidłowo.
Kolejnym sposobem na pozostawienie widocznej więźby przy docieplaniu poddasza jest wykonanie tzw. "fałszywych" krokwi. Polega to na tym że izolację dachu wykonujemy prawidłowo, a krokwie wyeksponujemy pod właściwie wykonaną izolacją jako element dodatkowy i niezależny.