Stropy i stropodachy z keramzytem
Keramzyt stosowany jest najczęściej jako izolacja cieplna. Może stanowić także barierę przeciwwilgociową i akustyczną. Wykorzystywany jest do izolacji stropów, stropodachów, dachów o konstrukcji odwróconej, sklepień, ścian fundamentowych i piwnic oraz podłóg na gruncie i kanałyów instalacyjnych.
Materiałem tym można docieplać stropy żelbetowe monolityczne, stropy Kleina na belkach stalowych, stropy drewniane i inne. Keramzyt może również służyć do docieplania istniejących stropów i podłóg drewnianych.
Poniżej przedstawiamy cztery instrukcje podstawowych zastosowań keramzytu.
Izolacja stropodachu
Keramzyt może być używany zarówno na nowych, jak i remontowanych stropodachach.
Kolejne fazy wykonania stropodachu
- Na płycie stropowej ostatniej kondygnacji należy ułożyć folię paroizolacyjną.
- Wysypać keramzyt frakcji 10–20 mm zgodnie ze spadkami dachu (grubość warstwy keramzyt zależy od wymagań ochrony cieplnej pomieszczeń pod stropodachem).
- Keramzyt zagęścić ręczną ubijarką płytową lub lekką zagęszczarką płytową.
Na skutek zagęszczenia zmniejsza się grubość warstwy o 10%. Aby łatwiej poruszać się po keramzytowym podłożu, pod buty warto podwiązać deseczki powiększające powierzchnię podeszwy.
Po zagęszczonym keramzycie można delikatnie chodzić, a stopa nie powinna zapadać się w podłoże. - Na wierzchu zagęszczonej warstwy keramzytu warto wykonać szpryc cementowy o gr ok.0,5–1 cm, który połączy ze sobą górne granulki i nie dopuści do wymieszania się frakcji w trakcie układania następnej warstwy.
- Ułożyć podłoże betonowe o grubości ok. 4–6 cm.
- Wykonać pokrycie dachu papą wcześniej gruntując podłoże betonowe.
Izolacja stropów drewnianych
Strop drewniany - etapy remontu
- Rozebrać istniejącą podłogę z desek.
- Usunąć zasypkę z polepy.
- Dokonać przeglądu belek stropowych , w razie potrzeby wzmocnić i uzupełnić impregnację.
- Ułożyć na deskach wsuwki izolację z papieru woskowanego (izolacja paroprzepuszczalna zapobiegająca roszeniu na deskach wsuwki).
- Ułożyć warstwę keramzytu Optiroc frakcji 10-20 mm o grubości minimum 10 cm.
- Przybić deski podłogowe.
Jeżeli wymagana jest odpowiednia izolacyjność akustyczna stropu lub belki stropowe są ugięte można jeszcze:
- Na deskach podłogi wysypać warstwę drobnego keramzytu frakcji 0-2 mm. Warstwę tę należy dokładnie wypoziomować niwelując ugięcie stropu.
- Ułożyć płytę gipsowo-kartonową przeznaczoną do systemów podłogowych o gr. 2 cm.
- Ułożyć wierzchnią posadzkę.
Przed wykonaniem następnej warstwy keramzyt należy wysuszyć przegrabiając go kilkakrotnie przez 3–5 dni. Ponadto należy przybić listwy przyścienne i wykonać w nich pionowe rowki. Umożliwią one cyrkulację powietrza (tak jak to wykonywano w oryginalnych starych cokołach przyściennych)
Dwuwarstwowa izolacja z keramzytu zmniejsza o ok. 100-150 kg ciężar warstwy izolacyjnej. Ponadto rozwiązanie takie zapewnia izolacyjność akustyczną stropu od dźwięków uderzeniowych na poziomie 52 dB.
Izolacja podłogi na gruncie
Kolejne fazy wykonania podłogi na gruncie
- Usunąć humus.
- Ułożyć folię (jedynie na gruncie bardzo wilgotnym). W przypadku, gdy budynek jest już zadaszony i na podłożu nie stoją kałuże wody, folia jest zbyteczna.
- Ułożyć i zagęścić izolacyjny keramzyt frakcji 10-20 mm o grubości warstwy 20-25 cm. Keramzyt na mniejszych powierzchniach zagęszczać można ręcznymi ubijarkami (płyta 50/50cm z trzonem z krawędziaka i uchwytem) lub na większych powierzchniach zagęszczarkami płytowymi.
Na skutek zagęszczenia zmniejsza się grubość warstwy o 10%. Aby łatwiej poruszać się po keramzytowym podłożu, pod buty warto podwiązać deseczki powiększające powierzchnię podeszwy. Po zagęszczonym keramzycie można delikatnie chodzić, a stopa nie powinna zapadać się w podłoże. - Na wierzchu zagęszczonej warstwy keramzytu warto wykonać szpryc cementowy o gr ok. 0,5-1 cm, który połączy ze sobą górne granulki i nie dopuści do wymieszania się frakcji.
- Wykonać izolację przeciwwilgociową (np. 2 x folia, folia i papa lub 2 x papa).
- Ułożyć podłoże betonowe pod posadzkę o gr. 4–6 cm. Podłoże należy dylatować od ścian. Aby wyeliminować spękania podłoża, warto je dozbroić siatką z prętów.
Na wyschniętym podłożu można układać wszelkiego typu posadzki (płytki ceramiczne i gresowe, panele, parkiet itp.).
Wykonanie tego typu podłoża oszczędza czas i koszty w porównaniu do tradycyjnie stosowanych rozwiązań.
Jedna warstwa keramzytu eliminuje konieczność wykonania trzech innych warstw:
- podsypki piaskowej,
- chudego betonu,
- izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej.
Drenaż i izolacja ścian piwnic
Kolejne fazy izolacji i drenażu ścian piwnic
- Na ścianach poniżej poziomu terenu wykonać pionową izolację przeciwwilgociową.
- Na dnie i ścianie wykopu ułożyć z zapasem geowłókninę (izolację separacyjną oddzielającą grunt od keramzytu).
- Na dnie ułożyć ok. 5–10 cm keramzytu i na tej warstwie opaskowo wokół budynku ułożyć rurę drenarską. Rurę tą należy wyprowadzić do studni chłonnej, rowu melioracyjnego itp., w celu odprowadzenia drenowanych wód.
- Dalej układać keramzyt zagęszczając go warstwami o gr. 30–40 cm.
- Przykryć od góry keramzyt zapasem geowłókniny.
- Ułożyć podsypkę piaskową i wykonać opaskę betonową wokół budynku. Opaska powinna być nieco szersza niż wypełnienie z keramzytu, tak aby wody opadowe nie przenikały bezpośrednio do keramzytu.
Rozwiązanie takie pełni dwie funkcje: ociepla ściany piwnic i drenuje przylegający do budynku grunt kierując wodę bezpośrednio do drenażu. Warstwa separacyjna z geowłókniny nie dopuszcza do zamulania keramzytu utrzymując drenaż w ciągłej sprawności.