Systemy dociepleń Interm - ISD
Nowy typ pokrycia elewacji eliminuje ze stosowania technologię lekką-mokrą. Zapewnia znacznie wyższy poziom jakości pokrycia zewnętrznej warstwy docieplającej.
Nowe systemy dociepleń
Na polski rynek wchodzą w 2002 r. nowe systemy dociepleń Interm - ISD oraz nowe materiały służące do krycia warstw docieplających. Nowy typ pokrycia eliminuje ze stosowania technologię lekką-mokrą. Zapewnia znacznie wyższy poziom jakości pokrycia zewnętrznej warstwy docieplającej
Systemy dociepleń budynków charakteryzują się:
. możliwością wykonywania prac docieplających przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych,
. najwyższą trwałością powłoki zewnętrznej, nałożonej na warstwę docieplającą,
. koszt jednostkowy materiału warstwy zewnętrznej jest stosunkowo niski i nie przekracza kosztu powłoki z tynku mineralnego,
. montaż docieplenia i powłoki zewnętrznej wymagają minimalnych kwalifikacji. Nabywca może samodzielnie wykonać prace docieplające i nałożyć powłokę zewnętrzną.
Izolacja termiczna
Elewacja ocieplająca wyróżnia się tym, że jej zewnętrzną warstwę stanowi elastyczny materiał z tworzywa sztucznego w stanie naprężonym (folia z polichlorku winylu lub folia poliuretanowa), zawiera termoizolacyjną warstwę zamocowaną do konstrukcji nośnej i zewnętrzną warstwę z elastycznego tworzywa sztucznego. Warstwa zewnętrzna może być zamocowana bezpośrednio do termoizolacyjnej warstwy lub do siatki wykonanej z elementów kształtowych . Siatka umieszczana jest na termoizolacyjnej warstwie i mocowana do konstrukcji nośnej. System ten można też stosować jako pokrycie dachu.
Rozwiązanie cechuje niski koszt uzyskania elewacji budynku i pokrycia dachu. W przypadku zamknięcia przestrzeni wyznaczonej przez siatkę, elastycznym materiałem z tworzywa sztucznego, uzyskuje się warstwę powietrza dodatkowo izolującą cieplnie .
Folia barwiona w masie zapewnia uzyskanie trwałego pokrycia w dowolnym kolorze. W przypadku mechanicznego uszkodzenia łatwa jest wymiana fragmentu elastycznego materiału lub jego naprawa.
Elewacyjna płyta izolacyjna
Charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna powierzchnia rdzenia pokryta jest warstwą poliuretanu a w (co najmniej) dwóch wypustach jest podłużny rowek przebiegający przez całą długość wypustu. Elewacyjna płyta izolacyjna stanowi gotowy element wykończeniowy zewnętrznej ściany budynku, bez potrzeby stosowania tynku. Płyta ma rdzeń z materiału termoizolacyjnego, może mieć dowolny kolor zewnętrznej powierzchni i ozdobną fakturę.
Nowy system dociepleń wprowadza na rynek firma INTERM z Poznania-Przeźmierowa.