Termoizolacja dachu płaskiego typu PIR - alternatywa dla wełny
Pierwsze poliuretany stworzył w Niemczech profesor Bayer w 1937 roku. Materiał ten ewoluował i został zastąpiony poliizocyjanuratem (w skrócie PIR) - materiałem, który obecnie jest jedną z podstawowych termoizolacji w USA i W. Brytanii.
Materiał ten jest również popularny w krajach Benelux, a ostatnimi czasy również na rynku niemieckim i polskim. Za tym sukcesem stoi MDI - składnik który stanowi połowę pianki PIR, który wpływa na niepalność, a także rekordową wartość współczynnika λ = 0,023 W/(mK).
Cechy te zdecydowały o utworzeniu nowej grupy termoizolacji zwanej w Europie High Return Insulation - w Polsce znanej jako MR Izolacja czyli Maksymalny Rezultat Izolacji z 1 m2. Pionierem i liderem tej technologii w Polsce jest firma EcoTherm Polska - członek europejskiego holdingu EcoTherm należącego do światowej grupy CRH. Produkty tej firmy od 16 lat funkcjonują na polskim rynku, a tylko w ciągu ostatnich kilku lat sprzedano ich w Polsce ponad 2 miliony m2.
Materiałom termoizolacyjnym stosowanym na dachu płaskim stawia się szczególne wymogi, które spełnia ECOTHERM TOPLINE XR - o czym poniżej.
Rekordowa izolacyjność to podstawowy atut ECOTHERM TOPLINE XR.
λ = 0,023 W/mK ma wpływ na odchudzenie projektowanej warstwy lub zachowania tej samej grubości, a przez to zwiększenia wartości współczynnika U. Warto przy tym pamiętać o wchodzącej już niebawem w życie klasyfikacji budynków w wyniku której uzyskany paszport energetyczny będzie obowiązkowym dokumentem w obrocie nieruchomościami determinując ceny najmu i sprzedaży.
Niska waga mierzona gęstością ECOTHERM TOPLINE XR, wynosząca 32 kg/m3 w zestawieniu z wełną dachową daje kilkukrotną różnicę - przykład:
5000 m2 wełny gr. 17 cm (gęstość 150 kg/m3, λ = 0,040 W/(mK)) waży ok. 127,5 tony gwarantując współczynnik U= 0,23 W/(m2K). Taką sama wartość U uzyskujemy stosując płytę ECOTHERM TOPLINE XR (PIR) gr. 10 cm, przy czym cała izolacja dla tej powierzchni waży zaledwie 16 ton !!!
Powyższy przykład daje do myślenia nie tylko konstruktorom, ale przede wszystkim dekarzom, których wydajność pracy wzrasta o 40%.
Wysoką wydajność pracy uzyskuje się dzięki płytom o pow. 3 m2, z zamkiem eliminującym konieczność układania dwóch warstw. Paczka płyt ECOTHERM TOPLINE XR 100 mm pokrywających 12 m2 waży 38 kg - jej odpowiednik z wełny to minimum 260 kg, a więc już sam transport jest mniej pracochłonny.
Odporność na nacisk w przypadku ECOTHERM TOPLINE XR wynosi minimum 150 kPa (15 ton) nacisku na 1 m2 co eliminuje odkształcenia związane z wykonaniem, konserwacją czy pracami przy odśnieżaniu dachu .
Produkty dachowe z wełny deklarują wartości rzędu ≥ 50 kPa co jasno obrazuje różnicę dzielącą te technologie.
Niska nasiąkliwość zobrazowana jest strukturą pianki PIR, w której minimum 90% cel jest zamknięta. Ponadto płyty ECOTHERM TOPLINE XR są obustronnie pokryte papierem aluminiowanym, co poza funkcją ekranu pełni też rolę dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wykonawcy nie muszą się bać nagłych zmian aury w trakcie wykonywania prac, a inwestor może mieć pewność, że w przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego nie dojdzie do zawilgocenia i zniszczenia termoizolacji.
Cena i dostępność to następna zaleta ECOTHERM TOPLINE XR. Najnowocześniejsza linia do produkcji jaką dysponuje EcoTherm daje możliwość zaoferowania cen, które relatywnie do uzyskiwanych parametrów mogą konkurować z cenami twardej wełny czy ekstrudowanego styropianu. Ponadto w czasie przedłużającego braku niektórych z termoizolacji odczuwalnego już całej Europie - Ecotherm jest w stanie kilkudziesięciu godzin dostarczyć standardowe płyty ECOTHERM TOPLINE XR na budowę.
Na koniec warto wspomnieć, że poza wymienionymi klasyfikacjami ogniowymi wykonanymi przez ITB i TNO, produkty Ecotherm mają atest PZH, znak CE, deklarację zgodności z PN EN 13 165 oraz zostały pozytywnie zweryfikowane przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego.