Termoizolacja od wewnątrz na ratunek zabytkom
Inteligentny system termoizolacji wewnętrznej iQ-ThermiQ firmy Remmers łączy aktywność kapilarną, termoizolacyjność i zdolność regulacji zawartości wilgoci w powietrzu. Polecany jest do ocieplania nie tylko zabytków ale i innych wartościowych obiektów, np. architektury współczesnej.
Od połowy lat 80-tych trwają intensywne badania technicznych rozwiązań z obszaru termoizolacji wewnętrznej. Poszukuje się skutecznych sposobów renowacji istniejącej substancji budowlanej z zapewnieniem właściwej ciepłochronności ścian zewnętrznych budynków, ale bez zmiany ich wyglądu.
Przeczytaj koniecznie: Styropianowy zabytek
Jak wiadomo, ocieplanie ścian od zewnątrz zasadniczo wpływa na elewacje budynków i nie może być stosowane w obiektach zabytkowych oraz w innych budynkach o wartościowych fasadach.
Szczególną uwagę poświęca się przy tym zjawisku nadmiernego gromadzenia się wilgoci w przekroju ściany. Próbowano rozwiązać ten problem przy użyciu najróżniejszych warstw paroizolacyjnych, szybko jednak stwierdzono szereg wystepujacych wtedy niekorzystnych zjawisk:
- Odkształcenia głowic belek stropów drewnianych oraz złącz elementów budowlanych w miejscu przejścia przez te elementy;
- Uniemożliwienie wysychania w okresie letnim (w kierunku wnętrza budynku) konstrukcji obciążonej wodą opadową, folie zapobiegają dyfuzji pary wodnej względnie jej kondensacji wewnątrz elementu budowlanego, ale uniemożliwiają penetrację wilgoci w przeciwnym kierunku.
Dlatego obecnie konstrukcje z paroizolacją lub warstwą ograniczającą dyfuzję pary wodnej krytykowane są z uwagi na ich podatność na uszkodzenia oraz ograniczoną trwałość. W przeciwieństwie do tego, zdolność transportu wilgoci cechująca aktywne kapilarnie i otwarte na dyfuzję pary wodnej systemy termoizolacji wewnętrznej umożliwia intensywne schnięcie, co jest korzystne w szczególności dla elementów budowlanych już uszkodzonych. Otwarta na dyfuzję pary wodnej, aktywna kapilarnie termoizolacja wewnętrzna buforuje wilgoć pochodzącą z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu oraz przyczynia się do regulowania i poprawy klimatu wnetrz budynku.
Aktywność kapilarna zapewnia szybkie rozprowadzenie wilgoci na dużej powierzchni w okresie zimy. Schnięcie zostaje przyspieszone a termoizolacyjność poprawia się.
Przeczytaj również: Termomodernizacja od wewnątrz
W ciągu ostatniej dekady grupa "aktywnych kapilarnie materiałów termoizolacyjnych" okazała się rozwiązaniem korzystnym i bezpiecznym w stosowaniu. Udowadniają to dostępne od kilku lat wielowymiarowe, bardzo dobre programy obliczeniowe, służące do przeprowadzania symulacji zachowań termicznych i wilgotnościowych przegród budowlanych.
Wadą dostępnych dotychczas, aktywnych kapilarnie materiałów do wykonywania termoizolacji wewnętrznych, jest stosunkowo słaba wartość izolacyjności termicznej (λ ok. 0,065 do 0,1 W/(mK)), jak również ograniczone buforowanie wilgoci (zawartość wody ok. 0,005 do 0,02 m3/m3). Przy takiej charakterystyce trudno jest spełnić przewidywane wymagania norm i przepisów o ochronie energii.
iQ-Therm oferuje produkt łączący aktywne kapilarnie materiały krzemianowowapienne i pianki organiczne o wysokiej izolacyjności termicznej. W ramach całego systemu, dzięki obecności warstwy sorpcyjnej buforującej wilgoć, dysponujemy dodatkowo regulacją wilgotności powietrza, zapewniającą właściwy klimat w pomieszczeniu oraz pewną ochronę przed powstawaniem pleśni.
Jest to niepowtarzalne połączenie bezpiecznych z punktu widzenia stosowania, nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych.
Zalety systemu:
- Bardzo dobre parametry termoizolacyjne (λ = 0,031 W/mK), spełniające wymogi norm;
- Aktywny kapilarnie i przez to dobrze zabezpieczający pomieszczenia przed wilgocią i pleśnią;
- Wyraźnie i trwale redukuje koszty ogrzewania;
- Reguluje wilgotność powietrza, co zapewnia przyjemny mikroklimat pomieszczeń;
- Możliwy do stosowania we wszystkich budynkach bez zmiany wyglądu elewacji;
- Z uwagi na małą grubość ocieplenia, możliwy do stosowania miejscowego;
- Nagrodzony za Produkt Innowacyjny "Bauen im Bestand 2009".
W realizacji tych wymagań pomagają regularnie rozmieszczone otwory w płycie z pianki poliuretanowej (o wysokich parametrach termoizolacyjnych) przebiegające prostopadle do jej zewnętrznej powierzchni. Otwory te fabrycznie wypełnione są specjalnym, bardzo aktywnym kapilarnie materiałem mineralnym.
Płyty mocuje się na wewnętrznej powierzchni ścian, używając specjalnie dobranej mineralnej zaprawy klejowej, a następnie pokrywa lekkim, porowatym tynkiem mineralnym o grubości 10 do 15 mm, który pełni funkcję warstwy sorpcyjnej i instalacyjnej.