Wełna mineralna: walory akustyczne

2007-05-28 18:44

Wyroby z wełny mineralnej są stosowane zarówno do wytłumiania pomieszczeń, korekcji pogłosu oraz izolacji akustycznej. W ustrojach dźwiękochłonnych, takich jak sufity podwieszane płaskie i przestrzenne lub boazerie, spełniają funkcję wkładek pochłaniających. Płyty o dekoracyjnie wykończonej powierzchni są stosowane bez dodatkowych osłon.

Izolacja: wełna mineralna

W lekkich płytach warstwowych, stosowanych jako przegrody dźwiękoizolacyjne, wełna wypełnia przestrzeń między płytami osłonowymi. Wełnę wykorzystuje się także w ustrojach dźwiękoizolacyjnych wykonywanych na przegrodach masywnych. Warstwy tłumiące z wełny mineralnej w podłogach pływających, stosowanych na stropach, zwiększają izolacyjność stropu od dźwięków uderzeniowych i powietrznych. Wyroby z wełny mineralnej używane są również do wyciszania hałasów od instalacji - jako otuliny izolujące i tłumiące drgania przewodów, a także w tłumikach instalacji wentylacyjnych. W zabezpieczeniach przemysłowych wełną wypełnia się ścianki kabin dźwiękoszczelnych, ekrany dźwiękochłonno-izolacyje, obudowy oraz osłony maszyn.

Tak szeroki i różnorodny zakres zastosowania wyrobów z wełny mineralnej wynika z ich właściwości akustycznych, takich jak duża chłonność akustyczna (określana współczynnikiem pochłaniania dźwięku), mała sztywność dynamiczna, duże tłumienie wewnętrzne energii akustycznej. Wymienione parametry zależą między innymi od rodzaju wełny (szklanej lub kamiennej), a także od gęstości i grubości płyt. Właściwości te decydują jednak tylko o przydatności akustycznej wyrobu do poszczególnych zabezpieczeń akustycznych. Nie określają natomiast ich faktycznej efektywności akustycznej. Efektywność akustyczna poszczególnych zabezpieczeń zależy od układu konstrukcyjnego, w jaki wbudowano wełnę mineralną. I tak współczynnik pochłaniania dźwięku dla płyt przyklejonych do sufitu będzie inny niż dla płyt podwieszanych w pewnej odległości od niego, a jeszcze inny dla tych samych płyt umieszczonych za płytą perforowaną.

Z kolei w przypadku układów dźwiękoizolacyjnych, nie można mówić o izolacyjności wełny mineralnej, gdyż sam materiał wykazuje bardzo małą izolacyjność akustyczną. Dopiero w połączeniu z płytami gipsowymi lub blachą stanowi przegrodę dźwiękoizolacyjną. Dlatego parametry akustyczne podaje się dla konkretnych układów konstrukcyjnych.

Wełna mineralna: Podstawowe parametry akustyczne

- pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku a dla płyt o różnej grubości i gęstości,
- izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R - dla typowych lekkich płyt warstwowych z wypełnieniem wełną mineralną,
- przyrost izolacyjności od dźwięków uderzeniowych stropu wzorcowego DL - po zamontowaniu podłogi pływającej z warstwą tłumiącą z wełny mineralnej.
Wskazane byłoby, aby producent potrafił udzielić również informacji dotyczącej przyrostu izolacyjności akustycznej przegrody, po zamontowaniu na niej dodatkowego ustroju dźwiękoizolacyjnego z wełny mineralnej, chociażby dla typowych ścian i stropów stosowanych w krajowym budownictwie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej