Rola aluminium w nowoczesnej architekturze. Jak inspiruje projektantów?
To, że aluminium zmieniło architekturę nie jest frazesem tylko faktem. Plastyczność przy jednoczesnej trwałości tego surowca pozwala na uzyskanie niemal dowolnego kształtu. Dzięki temu daje możliwość zaprojektowania systemów do podtrzymania nawet największych przeszkleń, które nie są możliwe do uzyskania w innych technologiach. Jednocześnie jest to materiał odpowiadający wszelkim wymogom związanym z ochroną środowiska i energooszczędnością.
100 lat aluminium w budownictwie i architekturze
Aluminium, jako materiał konstrukcyjny jest stosowany w budownictwie od początku XX wieku. Jednak początkowo jego cena była barierą do powszechnego zastosowania w architekturze. Z czasem, dzięki wprowadzeniu innowacji do procesu produkcyjnego profili aluminiowych, udało się zredukować koszty o 80%. Zaczęto je często wykorzystywać w konstrukcjach, a także w wielu komponentach budowlanych, włączając w to drzwi, okna, elementy przesuwne, dachy, ściany osłonowe, osłony przeciwsłoneczne, blachy, balustrady, a także elementy dekoracyjne.
Po raz pierwszy na dużą skalę aluminium zastosowano w konstrukcji wieżowca Empire State Building w Nowym Jorku. Budowę zakończono w 1931, a obiekt pozostawał najwyższą na świecie konstrukcją aż do 1970. Aluminium zastosowano również we wnętrzach i lobby. Jednym z najciekawszych wczesnych przykładów wykorzystania tego materiału jest Aluminaire House, pierwszy całkowicie metalowy dom w Stanach Zjednoczonych, zaprojektowany przez Lawrence'a Kochera i Alberta Freya.
Mocne strony aluminium
Zastosowanie aluminium w budownictwie i architekturze daje możliwości, których nie da się uzyskać z tradycyjnymi materiałami jak cegła czy drewno. Stop aluminium jest lekki, wytrzymały (do stosowania w dowolnych warunkach klimatycznych, w zakresie temperatur od –80°C do +300°C) i odporny na korozję. Ma potencjał do formowania niemal dowolnego kształtu. We współczesnej architekturze stosuje się stopy aluminium w systemach okiennych i drzwiowych do podtrzymania nawet dużych i ciężkich przeszkleń, które zwiększają ilość przepuszczanego naturalnego światła do wnętrza.
Dzięki tym zaletom aluminiowe profile pozwalają budować coraz wyższe obiekty. Wyższe i co ważne – bardziej energooszczędne, ze zmniejszoną emisją C02. Parametry izolacyjności uzyskuje się stosując w profilach m.in. innowacyjne przekładki termiczne. Nie jest problemem uzyskanie rygorystycznych parametrów izolacyjności i energooszczędności obowiązujących w budownictwie od 1 stycznia 2021, również w budynkach pasywnych.
No i wreszcie recykling – aluminium można poddawać niekończącemu się odzyskowi bez utraty jakości metalu. Padają jednak zarzuty, że pozyskiwanie aluminium już tak ekologiczne nie jest, a produkcja wciąż pochłania dość znaczne ilości energii. A co na to producenci?
W Reynaers Aluminium zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele dwutlenku węgla produkuje co roku przemysł budowlany. Dlatego postępując zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego z 2016 roku zobowiązujemy się do obniżenia naszej emisji CO2 o połowę do roku 2030. Udział naszych produktów wytwarzanych z materiału przetworzonego, lub pochodzącego ze zrównoważonych źródeł wzrośnie do tego momentu z obecnych 65% do 95% – wyjaśnia Radosław Klepko, Dyrektor Regionalny ds. projektów z Reynaers Aluminium.
Aluminium sprzyja odważnym projektom
Współczesna architektura odpowiada na potrzeby osób mieszkających i pracujących w nowoczesnych budynkach, a tu najważniejszym aspektem jest ich szeroko pojmowany komfort. Zastosowanie aluminiowych systemów fasadowych i okiennych pozwala na zwiększenie ilości naturalnego światła docierającego do pomieszczeń, zabezpiecza zarówno przed wychładzaniem, jak i przegrzewaniem wnętrz, chroni przed hałasem, a jednocześnie umożliwia naturalną wentylację.
Architekci przykładają też ogromną wagę do estetyki i tu również aluminium jest wdzięcznym materiałem. Pozwala na tworzenie zróżnicowanych kształtów, lekkich optycznie, a jednocześnie wytrzymałych profili. Reynaers Aluminium potwierdza zalety swoich konstrukcji systemami certyfikacji budynków, BREEAM, LEED, a przede wszystkim WELL.
W przypadku projektów opartych na konstrukcjach aluminiowych, ich urzeczywistnienie nie jest możliwe bez współpracy producentów profili z architektami i wykonawcami. Na przykład eksperci Reynaers Aluminium dają merytoryczne wsparcie na wszystkich etapach procesu projektowego i budowlanego, wspólnie tworzone są także indywidualne rozwiązania. Przed montażem systemy są sprawdzane (w centrach badawczym w Piasecznie oraz Duffel w Belgii) pod różnymi kątami: wytrzymałości, szczelności, odporności na obciążania wiatrem. Warunki panujące podczas tego typu badań są bardziej ekstremalne niż występujące w rzeczywistości, a zatem zamówione rozwiązania są przetestowane i w pełni bezpieczne.
Indywidulane podejście do aluminium – przykłady z Polski
Każdy projekt jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Dla Reynaers Aluminium przykładem tego jest Yacht Park w Gdyni, gdzie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo morza i mariny, wyzwaniem było uwzględnienie obciążeń wiatrowych oraz indywidualnie zaprojektowane okno. Z kolei do realizacji Biura przy Willi w kompleksie Browary Warszawskie firma opracowała indywidualne rozwiązanie w rekordowo krótkim czasie. Pół roku wystarczyło na zaprojektowanie, wytłoczenie i przebadanie systemu fasady elementowej, który został zastosowany w tym obiekcie.
Reynaers Aluminium stworzył w głównej siedzibie firmy w Duffel (Belgia) wirtualne środowisko pracy zespołowej. Pozwala na zebranie wszystkich uczestników zaangażowanych w dany projekt – klientów, architektów, inwestorów, wykonawców, inżynierów i ekspertów z Reynaers Aluminium. Mogą razem pracować, poruszając się po trójwymiarowej wersji projektowanego budynku i oceniać zastosowane w nim rozwiązania.
Tym narzędziem jest Avalon. Opiera się na zaawansowanym zestawie komputerów, które odpowiadają za zarządzanie kompleksowymi modelami architektonicznymi oraz renderowanie procesu w czasie rzeczywistym. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na wyświetlenie projektów z ponad 200 powszechnie wykorzystywanych aplikacji, jak Revit, Archicad, SketchUp oraz Navisworks. Każda modyfikacja wprowadzona w projekcie architektonicznym jest od razu widoczna w wirtualnej przestrzeni. W ten sposób można szybko i wygodnie ocenić konkretne rozwiązania i wybrać te najlepsze.