Belka dwuteowa zamiast drewna konstrukcyjnego? Zalety i zastosowanie belki dwuteowej

2020-10-13 13:08
belki dwuteowe
Autor: gettyimages Belki dwuteowe to belki prefabrykowane. W fabryce powstają nie tylko same belki, ale również są w niej impregnowane przeciwwilgociowo, przeciwogniowo, a także zabezpieczane przed korozją biologiczną

Belka dwuteowa to alternatywa dla drewna konstrukcyjnego i ciesielskiego. Przewagą belki dwuteowej jest m.in. mniejszy ciężar, łatwość montażu i konserwacja na etapie produkcji. Gdzie sprawdza się belka dwuteowa?

Jak zbudowana jest belka dwuteowa?

Belka dwuteowa to materiał konstrukcyjny, zbudowany z pasów z drewna klejonego lub też kompozytu LVL R oraz wypełnienia (tzw. środnik) z płyty OSB lub utwardzonej płyty pilśniowej (grubość 6-10 mm). Elementy składowe belki dwuteowej łączone są na pióro i wpust przy użyciu wodoodpornych klejów. Przekrój dwuteowy umożliwia zmniejszenie masy belki, a niewielki przekrój środnika zapobiega mostkom termicznym konstrukcji i ogranicza straty ciepła.

Belka dwuteowa to element prefabrykowany powstający w zautomatyzowanych fabrykach, w których każdy etap produkcji i parametry materiału poddawane są ścisłej kontroli.

Zalety belki dwuteowej

Drewnianą belkę dwuteową wyróżniają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Ponieważ belka dwuteowa jest dość lekka (od drewna litego średnio o połowę), łatwo się ją transportuje na plac budowy, łatwiejszy jest też montaż - nie wymaga pracy dźwigu lub specjalnych podnośników, jak ma to miejsce w przypadku znacznie cięższych konstrukcji z pełnych belek drewnianych, stalowych lub żelbetonowych.

Elementy produkowane są w długościach do 16 m, a ich ciężar wynosi od 2,4 kg/m (belka dwuteowa o wymiarach 45 × 160 mm) do 6,4 kg/m (belka dwuteowa o wymiarach 90 × 400 mm).

Belka dwuteowa to energooszczędne rozwiązanie konstrukcji ścian i dachów. Jej przekrój pozwala wyeliminować liniowy mostek termiczny, co ograniczenia straty ciepła. Ściana o szerokości 30 cm ze słupami z belek dwuteowych (60 × 300 mm) ma o 12% mniejszy współczynnik przenikania ciepła U niż ściana o takiej samej szerokości ze słupami z drewna litego (60 × 300 mm). Nieduża grubość środnika z wytrzymałej płyty pilśniowej o zwiększonej odporności na wilgoć, umożliwia jego właściwe zaizolowanie. Belki dwuteowe zapewniają odpowiednią powierzchnię również do zaizolowania dachu i stropu. Jeszcze inne zalety belki dwuteowej to:

  • możliwość wiercenia otworów w środniku - łatwe prowadzenie instalacji technicznych,
  • możliwość cięcia dwuteowników podstawowymi narzędziami do obróbki drewna skraca czas przygotowania i montażu całej konstrukcji,
  • szybki montaż przy pomocy uniwersalnych elementów łączących,
  • niewielki ciężar przy ich dużej wytrzymałości i sztywności pozwala nawet na zmniejszenie zużycia materiału w porównaniu do tradycyjnych belek drewnianych.
belka dwuteowa steico
Autor: STEICO Największą zaletą charakterystycznego dla belek przekroju dwuteowego jest połączenie bardzo dużej sztywności i wytrzymałości z niewielkim ciężarem

Gdzie najlepiej sprawdza się belka dwuteowa?

Belka dwuteowa sprawdza się w nowoczesnych konstrukcjach, przy dużych rozpiętościach. Ze względu na właściwości izolacyjne może być stosowana do budowy domów energooszczędnych i pasywnych.

Belki dwuteowe stosuje się jako słupki ścienne w przegrodach ścian zewnętrznych i wewnętrznych, także jako belki stropowe w budownictwie szkieletowym oraz tradycyjnym - nośność umożliwia przenoszenie większych ciężarów na dużych rozpiętościach. Wykorzystuje się je do budowy dachów o najbardziej popularnej konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, o długości krokwi nawet do 16 m. Taką konstruk­cję dachu można zastosować zarówno na dachach dwuspadowych, płaskich, jak i stromych (nawet do ok. 70°).

Belki dwuteowe mogą pełnić funkcję samodzielnych elementów więźby dachowej. Mogą być też wykorzystywane do montażu wiązarów i paneli dachowych.

belki dwuteowe
Autor: STEICO Belki dwuteowe to lekkie i wytrzymałe elementy nośne przeznaczone do budownictwa energooszczędnego. Sprawdzają się w miejscach, w których występują osiowe naprężenia, jak np. słupy ścienne lub jako mocowane dodatkowo belki dystansujące, np. przy podestach lub konstrukcjach np. dachów odwróconych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej