Beton UHPC - jakie ma właściwości, do czego jest stosowany?

2023-02-16 16:31
Beton UHPC
Autor: Getty Images Zużycie betonu UHPC jest mniejsze o 20-25% w stosunku do betonu zwykłego

Beton UHPC - pod tym tajemniczym skrótem kryje się beton wysokiej wytrzymałości, który znajduje zastosowanie w tworzeniu wielkich konstrukcji lecz także przy produkcji elementów małej architektury. Z betonu UHPC wykonuje się też okładziny elewacyjne. Dowiedz się, czym różni się on od zwykłego betonu towarowego.

Spis treści

  1. Tajemnica betonu UHPC
  2. Co wytwarza się z betonu UHPC?
  3. Stosowanie betonu HUPC

Tajemnica betonu UHPC

Ultra High Performance Concrete to produkt, nad którym prace badawcze rozpoczęto w latach 50 zeszłego wieku. Jest odmianą zwykłego betonu, powstającą wskutek jego modyfikacji.

W składzie, oprócz wysokiej jakości cementu i piasku ma też domieszki chemiczne – plastyfikatory i superplastyfikatory. Zawiera ponadto domieszki mineralne: mączkę wapienną, mielony granulowany żużel wielkopiecowy lub popiół lotny, a to z tego względu, że beton taki wymaga wice spoiwa niż zwykły – aż 650 kg/m³. Nie brakuje w nim też włókien zbrojących – stalowych, szklanych lub polipropylenowych. Dodatek krzemionki poprawia zaś wytrzymałość na ściskanie. Dzięki temu ma on wysoką wytrzymałość na ściskanie – do 120 MPa, podczas gdy zwykły beton osiąga 50 MPa.

Plastyfikatory gwarantują natomiast wysoką urabialność, a domieszki mineralne – szczelność. Nie straszne mu agresywne substancje chemiczne, mróz i woda. Jest też odporniejszy na ścieranie w porównaniu z betonem zwykłym.

Warto wiedzieć

W betonach zwykłych najsłabszym ogniwem kompozytu jest strefa kontaktowa zaczyn – kruszywo. W betonach wysokowartościowych grubość i porowatość strefy przejściowej zaczyn-kruszywo ulega zmniejszeniu, co pozwala lepiej przenosić obciążenia pomiędzy zaczynem cementowym a kruszywem i skutkuje podwyższeniem wytrzymałości. W związku z tym w betonach wysokowartościowych to kruszywo staje się zazwyczaj najsłabszym ogniwem.

Co wytwarza się z betonu UHPC?

Beton UHPC jest lżejszy od zwykłego, a przy tym mocniejszy niż on, zwłaszcza, że wymaga mniej zbrojenia. Przede wszystkim wytwarzana jest z niego tak zwana galanteria betonowa i elementy małej architektury.

To oczywiście nie koniec. Beton UHPC ma również zastosowanie w tworzeniu większych konstrukcji: 

  • mostów; 
  • wiaduktów;
  • wież;
  • wysokościowców;
  • tuneli.

Elementy z tego betonu wyróżnia większa smukłość oraz ponadstandardowa trwałość. Jego zalety docenili również producenci elementów prefabrykowanych.

Z betonu UHPC produkowane są też betonowe płyty do wykonywania okładzin w systemach fasad wentylowanych.

Stosowanie betonu HUPC

Oczywiście praca z taką mieszanką wymaga specjalnego reżymu. Niezbędna jest kontrola temperatury wszystkich jej składników. Gdy ta będzie zbyt duża beton HUPC zacznie zbyt szybko twardnieć, a to grozi pojawieniem się pęknięć. W porze letniej może więc być konieczne chłodzenie kruszywa i cementu lub dodawanie do masy wody lodowej lub płatków lodu.

Niestety beton UHPC jest podatny na tak zwany skurcz samoistny w trakcie wiązania co sprawia, że wymaga staranniejszej pielęgnacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej