Budownictwo modułowe coraz popularniejsze. Sprawdziliśmy zalety i wady domów modułowych
Budownictwo modułowe docenia się coraz bardziej. Prefabrykowane moduły to już nie tylko synonim architektury tymczasowej - kontenery techniczne, pawilony wystawowe czy biurowe. W tej technologii powstają szkoły, przedszkola, hotele, również domy mieszkalne. Największym atutem budownictwa modułowego jest błyskawiczny czas realizacji inwestycji. A wiadomo, czas to pieniądz.
Budownictwo modułowe - nieograniczone możliwości
Budownictwo modułowe nie ma już nic wspólnego z blaszanymi kontenerami technicznymi o przeznaczeniu chociażby socjalno-biurowym, ale takie obiekty są w dalszym ciągu bardzo potrzebne. Z prefabrykowanych modułów buduje się już szkoły, przedszkola, budynki użyteczności publicznej, budynki biurowe, obiekty służby zdrowia, hotele. Technologię modułową wykorzystuje się także w budownictwie mieszkaniowym wielo- i jednorodzinnym.
Budynki modułowe to często prawdziwe perełki architektoniczne, spełniające kryteria nowoczesnej architektury. Domy modułowe wyróżniają proste, oszczędne formy i przejrzystość kompozycji. Zresztą projekty domów modułowych nie są już często anonimowe, a sygnowane nazwiskami architektów.
Budownictwo modułowe - tajniki technologii budowy
Budownictwo modułowe jakością w niczym nie ustępuje miejsca innym technologiom budowy, a często ta jakość jest nawet lepsza za sprawą prefabrykacji, która sięga nawet 90%. Poszczególne moduły powstają w fabryce, w pełni kontrolowanych warunkach. W zakładzie produkcyjnym montowane są okna i drzwi, podłogi ściany działowe, dach z pokryciem, a także instalacje (elektryczne, wod-kan, grzewcze, w tym np. instalacje ogrzewania podłogowego). Wykończenie i wyposażenie modułów zależy od zamawianego standardu - od stanu surowego zamkniętego po budynek wykończony "pod klucz".
Niemal wszystkie prace konstrukcyjne i wykończeniowe domów modułowych odbywają się w fabrykach. Stamtąd wyjeżdżają gotowe moduły przestrzenne, które łączy się ze sobą na placu budowy na przygotowanych wcześniej fundamentach (stopach fundamentowych, bloczkach betonowych lub specjalnych podporach systemowych).
Budownictwo modułowe pozwala na równoległe prowadzenie prac związanych z produkcją modułów, które powstają w fabryce w 90% oraz przygotowaniem całej infrastruktury z fundamentami włącznie na placu budowy. Taka technologia znacznie skraca czas całej inwestycji. Dom modułowy może stanąć na placu w zaledwie kilka-kilkanaście tygodni od momentu złożenia zamówienia, co skraca czas budowy o ok. 70% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami.
Domy modułowe - szkieletowe lub betonowe
Konstrukcję poszczególnych modułów tworzy najczęściej samonośny szkielet stalowy. Wypełnieniem natomiast jest zazwyczaj keramzytobeton lub też płyty warstwowe, płyty włókno-cementowe lub drewnopochodne, z izoalcją z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej. Dzięki zastosowaniu podobnej z technologią tradycyjną grubości ścian domy modułowe osiągają standardy budownictwa energooszczędnego. Wykończenie elewacji (często wentylowanej) może być tak naprawdę dowolne.
Budownictwo modułowe wykorzystuje również moduły betonowe, monolityczne, produkowane w całości w zakładach prefabrykacji betonu, zbrojonego hybrydowo (w technologii stalowo-kompozytowej). Ściany oraz stropodach łączone są ze sobą w procesie technologicznego zastygania betonu. Dzięki takiej technologii powstaje bezpieczna i trwała konstrukcja, dająca możliwość zestawiania modułów do 4 kondygnacji oraz projektowania zielonych dachów.
Jakie zalety mają domy modułowe?
- budownictwo modułowe to przede wszystkim szybki sposób budowania,
- prefabrykacja odbywa się w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego, co daje gwarancję jakości elementów budowlanych,
- system modułowy daje możliwość rozbudowy obiektu w dowolnej konfiguracji i na dowolnym poziomie,
- budynki można w razie potrzeby przemieszczać z miejsca na miejsce, demontować i montować ponownie,
- możliwość prowadzenia prac prefabrykacyjnych i montażowych niezależnie od pogody,
- najczęściej kompleksowa (od projektu, przez prudukcję modułów, wykończenie i montaż na placu) realizacja inwestycji przez jedną firmę.
Wady domów modułowych
- aby zmontować budynek modułowy na placu budowy, niezbędny jest dźwig o dość dużej nośności i wysięgu,
- domy modułowe mają pewne ograniczenia architektoniczne - nie wszystkim podobają się tak proste, kubistyczne formy.