Dom bez pozwolenia za 100 tys. zł. Całoroczny i samowystarczalny dom w 1 dzień

2018-09-28 17:57
Dom Solace
Autor: materiały prasowe Całoroczny dom Solace - gotowy do zamieszkania w miesiąc od zakupu

Dom bez pozwolenia na budowę, który w fabryce powstaje miesiąc, a na placu budowy składany jest w zaledwie 24 godziny. W dodatku jest pełnowartościowym domem całorocznym, a jego właściciele mogą zapomnieć o rachunkach za ogrzewanie i prąd. Ten dom to Solace, projekt polskich inżynierów, którego produkcja właśnie rusza. Czy powstał dom przyszłości?

Spis treści

  1. Dom bez pozwolenia i bez rachunków
  2. Optymalna powierzchnia do mieszkania
  3. Ile kosztuje dom Solace?
  4. Założenia projektu Solace

Dom bez pozwolenia i bez rachunków

Dom Solace, a właściwie mikrodom, bo ma zaledwie 46 m², nie wymaga pozwolenia na budowę, jest domem zeroenergetycznym, a nawet, jak zapewniają jego twórcy, plusenergetycznym. To dom idealny dla singli czy młodych par. Rodzinie trzyosobowej mogłoby już pewnie być za ciasno i mało komfortowo. Na pewno jednak przeznaczony jest dla osób świadomych potrzeby zrównoważonego rozwoju i symbiozy z otoczeniem. 

Dom Solace wydaje się mieć same korzyści. Nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie. Jego produkcja w fabryce trwa zaledwie miesiąc. Tak szybka budowa domu możliwa jest dzięki technologii prefabrykowanej - konstrukcję oparto na płytach drewnopochodnych, wypelnionych materiałem izolacyjnym - pianką poliuretanową, która jest dobrym izolatorem ciepła, a przy okazji usztywnia całą konstrukcję.

Budynek jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje: elektryczną, fotowoltaiczną, wodno-kanalizacyjną, system HVAC wraz z rekuperatorem realizującym funkcje wentylacji z odzyskiem ciepła, ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Energia uzyskana z modułów fotowoltaicznych - domowej elektrowni słonecznej - pozwala na zasilenie urządzeń instalacyjnych oraz gospodarstwa domowego w 100%. Dom jest dodatkowo wyposażony w system zarządzania produkcją i konsumpcją energii elektrycznej. Dzięki tym rozwiązaniom jest on samowystarczalny, a jego bilans energetyczny może być nawet dodatni.

Inwestycja realizowana jest błyskawicznie, tym bardziej że istnieje możliwość budowy domu bez pozwolenia. Produkcja domu trwa około miesiąca. Budynek w częściach, spakowany w jeden kontener, przywożony jest na plac budowy jednym transportem, co również jest oszczędnością czasu i kosztów. Dom w stanie deweloperskim montowany jest na miejscu w ciągu 24 godzin, ale docelowo montaż ma być jeszcze skrócony o połowę.

Dom bez pozwolenia z prefabrykatów
Autor: materiały prasowe Prefabrykacja domu Solace z nowoczesnych płyt drewnopochodnych PremiumBoard MFP P5 oraz LivingBoard P5
Prefabrykacja
Autor: materiały prasowe Montaż elementów prefabrykowanych w zakładzie produkcyjnym
Montaż domu na placu budowy
Autor: materiały prasowe Montaż domu na placu budowy - budynek nie ma tradycyjnych fundamentów, posadowiony jest na ramie stalowej
Budowa domu z prefabrykatów
Autor: materiały prasowe Wszystkie elementy budynku przyjeżdzają na plac budowy jednym transportem
Dom Solace w budowie
Autor: materiały prasowe Montaż domu Solace na placu budowy trwa zaledwie 24 godziny

Optymalna powierzchnia do mieszkania

W budynku wszystko jest zoptymalizowane - od materiałów, przez proces produkcji, składania na działce inwestora do wieloletniego użytkowania. Również starannie przemyślano tu wnętrze. Powierzchnia użytkowa to 46 m², powierzchnia zabudowy: 34,98 m² (5,30 m x 6,60 m). Zdaniem twórców mikrodomu minimalna wielkość działki, na kórej można zbudować Solace to 195 m². Projektanci już pracują nad większą wersją budynku, z metrażem podwójnym (92 m²) i dwuspadowym dachem.

Salon
Autor: materiały prasowe Propozycja aranżacji salonu o powierzchni 20,15 m²
Aneks kuchenny
Autor: materiały prasowe Aneks kuchenny o powierzchni 3,69 m²
Sypialnia na antresoli
Autor: materiały prasowe Sypialnia na antresoli - powierzchnia 9,93 m². Na antresoli mieści się jeszcze garderoba o powierzchni 5,22 m²

Ile kosztuje dom Solace?

Zestw powtarzalnych elementów sprawia, że dom jest tani w budowie, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla młodych osób, które stoją przed decyzją zakupu swojego pierwszego mieszkania bez wikłania się w wieloletni kredyt. Warunkiem jest tylko, a może aż tylko, posiadanie uzbrojonej działki, bo o pozwolenie na budowę nie trzeba się martwić.

Podstawowa wersja domu – Solace Pasywny w standardzie energetycznym NF15 - kosztuje - 100 tys. netto. Natomiast za Solace Plusenergetyczny, także w standardzie energetycznym NF15, za to z kompleksowym wyposażeniem w fotowoltaikę oraz urządzenia grzewcze i wentylacyjne trzeba zapłacić 150 tys. zł netto. W cenę wliczone są też schody. Wykończenie elewacji może być tak naprawdę dowolne i zależy od decyzji klienta. Trzeba też dodać, że są to koszty budowy domu w stanie deweloperskim, bez wykończenia. Za mieszkanie w bloku o podobnym metrażu trzeba zapłacić średnio dwa razy tyle.

Założenia projektu Solace

Solace to polski startup, którego ideą było stworzenie najtańszego domu mieszkalnego, ale wysokiej jakości, szybkiego w budowie, bezemisyjnego, neutralnego węglowo, plusenergetycznego i samowystarczalnego. W 80% możliwego do recyklingu. Również domu o minimalnych kosztach utrzymania. Jednym słowem dostępnego dla wszystkich. Produkcja Solace właśnie ruszyła, wpływają już pierwsze zamówienia.

Startup Solace House wspiera Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Dom ekspozycyjny Solace można oglądać przy ul. Rektorskiej 4 w Warszawie.

Twórcy Solace
Autor: materiały prasowe Twórcy projektu Solace: Piotr Pokorski, architekt, technology officer; Paweł Kryński, architekt, digital fabrication; Bart Głowacki, finance, business; Natalia Struzik, communication, customer experience
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej