Jak przyspieszyć budowę i obniżyć koszty, czyli szalunki tracone Alruno w praktyce

2024-06-13 9:48 Materiał sponsorowany
Szalunki tracone
Autor: ALRUNO Szalunki tracone to sposób na szybkie i precyzyjne wykonanie elementów betonowych

Przygotowanie deskowania do wylania elementów betonowych, to jedno z bardziej czasochłonnych i żmudnych procesów na budowie. Ale ten czas można radykalnie skrócić, dzięki systemowi szalunków traconych ALRUNO, który pozwala szybko i sprawnie przygotować do zabetonowania wieńce, stropy, nadproża i wiele innych.

Deskowanie, czyli szalunek, stanowi formę, w której są wykonywane betonowe elementy konstrukcji budowlanych. Kto chociaż raz przygotowywał taką formę do betonu, doskonale wie jak żmudne czasochłonne jest to zadanie. Licząc od skompletowania materiałów do szalunku, przez ich transport, montaż, aż po uszczelnienie całej konstrukcji, mija czasem kilka dni! A po wylaniu betonu trzeba jeszcze poświęcić dodatkowy czas na rozebranie całej konstrukcji i przewiezienie jej z powrotem na bazę lub inną budowę. To kosztuje.

A co, gdyby radykalnie uprościć i skrócić ten proces?

Coraz więcej wykonawców przekonuje się, że są szybsze i bardziej precyzyjne sposoby przejścia przez ten etap budowy. Tu z pomocą przychodzi system szalunków traconych ALRUNO, który można poskładać - niczym klocki - z gotowych elementów.

To innowacyjne rozwiązanie, które stanowi integralną część konstrukcji - po zakończeniu prac betoniarskich nie trzeba go demontować. Co więcej, szalunki tracone ALRUNO mogą być połączone z warstwą izolacji termicznej, co jeszcze dodatkowo przyspiesza prace na budowie.

Zalety szalunku traconego

Ze względu na budowę oraz intuicyjny montaż szalunki tracone mają wiele zalet. Są to:

  • trwałość konstrukcji,

  • dostawa na plac budowy,

  • przyspieszenie prac budowlanych,

  • prosty, intuicyjny montaż,

  • możliwe indywidualne wykonanie pod dany projekt,

  • dowolna konfigurowalność wymiarów,

  • estetyczne rozwiązanie,

  • oszczędność na etapie prac wykończeniowych,

  • minimalna ilość odpadów,

  • opłacalność rośnie wraz z kolejnymi kondygnacjami budynku.

Szalunki tracone
Autor: ALRUNO Szalunki tracone są wykonane z płyt wiórowo-cementowych połączonych stalowymi pałąkami

Budowa

Szalunki tracone ALRUNO są zbudowane z płyt wiórowo-cementowych połączonych pałąkami w kształcie litery U ze stali ocynkowanej. Na pałąkach układa się zbrojenie. Są one przymocowane nitami do desek na takiej wysokości, że nie ma konieczności stosowania dystansów z tworzywa sztucznego, żeby beton otulił całe zbrojenie. Płyty są pokryte gruntem sczepnym zmniejszającym ich chłonność, co pozwoli uniknąć negatywnych efektów mogących pojawić się podczas wiązania betonu.

Szalunki tracone ALRUNO mocuje się do muru za pomocą wkrętów, gwoździ lub kleju w postaci pianki. Przed ułożeniem betonu wszelkie nieszczelności należy wypełnić pianką montażową.

Rodzaje szalunków traconych

System szalunków traconych jest skrojony na potrzeby każdego inwestora. Dostępne rodzaje szalunków to:

  • wieńca,
  • do nadproży i podciągów,
  • krawędziowe,
  • z uskokami,
  • narożne,
  • płyty szalunkowe,
  • niestandardowe.

Dodatkowo firma ALRUNO oferuje zbrojenia do montażu w szalunkach.

Szalunki tracone
Autor: ALRUNO W systemie szalunków traconych można sprawnie wykonać narożniki

Przykłady zastosowań

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest typowy szalunek wieńca (nazywany też kształtką wieńcową), który składa się z 2 desek połączonych pałąkiem. Na długość kolejne elementy deskowania spinają u góry i u dołu 2 łączniki wykonane z tworzywa sztucznego. Dolny łącznik służy także do licowania szalunku z murem.

Do wykonania narożników jest przeznaczony zestaw 2 szalunków, który na budowie docina się na wymiar i łączy za pomocą kątowników i wkrętów.

W skład szalunku nadproża wchodzi dodatkowa deska, która jest montowana pod spodem, tak żeby powstało koryto. W przypadku wysokich szalunków stosuje się klamry spinające, których zadaniem jest stabilizacja szalunku. Mocuje się je na pałąkach w wersji wzmocnionej.

W ofercie ALRUNO są także szalunki krawędziowe przeznaczone do stropów prefabrykowanych typu Teriva lub Fert, Rector, Filigran . Szalunki krawędziowe mogą być w 2 typach: z pałąkiem o kształcie litery L mocowany wkrętami do muru lub z deską, który mocuje się pianką montażową.

Szalunki tracone z izolacją termiczną

Szalunki tracone ALRUNO mogą być również wykonane w połączeniu z warstwą termoizolacyjną ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Ocieplenie może być jedno- lub dwustronne i mieć grubość od 4 do 16 cm. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować mostki termiczne.

Szalunki tracone
Autor: ALRUNO Szalunki tracone to estetyczne i ekonomiczne rozwiązanie

Wymiary szalunków traconych

Szalunki tracone ALRUNO mogą być wykonane z płyt o grubości 10, 12 lub 14 cm. Standardowa długość to 125 cm, mogą być też przygotowane w odcinkach o długości 2 m. Firma ALRUNO oferuje szalunki tracone w wielu wariantach wymiarowych, które są dostosowane do typowych rozwiązań konstrukcyjnych w projektach budowlanych. Na przykład szalunek wieńca może mieć szerokość od 11,5 do 42,5 cm i wysokość od 16 do 100 cm. Szalunki tracone ALRUNO mogą być też wykonane na indywidualne zamówienie.

Podsumowanie

Szalunki tracone ALRUNO idealnie sprawdzą się na budowach, gdzie liczy się czas przeprowadzenia inwestycji. Ułatwiają one ekipie wykonawczej realizację prac, a w końcowym rozrachunku pozwalają zmniejszyć koszty budowy.

Listen on Spreaker.
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej