Pustaki ceramiczne do ścian o podwyższonej izolacyjności akustycznej
We wszystkich budynkach, bez względu na ich przeznaczenie, każdego dnia powstaje wiele, pochodzących z różnych źródeł dźwięków. Często mogą one bardzo niekorzystnie oddziaływać na komfort mieszkania, samopoczucie ludzi, a nawet na wydajność wykonywanej przez nich pracy. Najlepszą metodą zminimalizowania negatywnego wpływu bodźców dźwiękowych jest wykonanie ścian wewnętrznych o podwyższonej izolacyjności akustycznej, tzw. ścian akustycznych.
Izolacyjność akustyczna ścian w budynkach ceramicznych zależy głównie od masy metra kwadratowego takiej przegrody – im cięższa jest ona, tym skuteczniej wycisza dobiegające hałasy. Aby budowa takiej konstrukcji zakończyła się sukcesem konieczne jest wykorzystanie produktów, które w możliwie największym stopniu utrudniają przenoszenie dźwięków pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami. Wyrobami, które to umożliwiają są m.in. produkowane przez firmę Wienerberger pustaki ceramiczne Porotherm AKU.
Porotherm AKU
Ponieważ izolacyjność akustyczna ścian wpływa na komfort mieszkania i sprzyja wytworzeniu w domu przyjaznej atmosfery, niezwykle ważny jest wybór produktu, którego właściwości najpełniej odpowiadają wymaganiom otoczenia, w jakim powstaje budynek oraz spełniającego oczekiwania jego użytkowników.
Na asortyment pustaków akustycznych Porotherm AKU składają się: najnowszy Porotherm 25/37,5 AKU, Porotherm 25/30 AKU, Porotherm 25 AKU.
Modele Porotherm 25 AKU i Porotherm 25/30 AKU zostały uchonorowane w roku 2008 przez ITB Rekomendacją Techniczną (RT ITB 1108/2008 i TR ITB 1107/2008).
Pustaki akustyczne Porotherm 25/37,5 AKU są przeznaczone do budowy ścian międzymieszkaniowych, a skonstruowane z nich mury osiągają bardzo korzystny wskaźnik izolacyjności akustycznej RA1 = 54 dB. Cechami charakterystycznymi produktu są jego masa i wymiary. Jest on najcięższym (ok. 24 kg/szt.) i mającym największe wymiary (do wybudowania 1 m2 ściany potrzeba tylko ok. 11 sztuk) pustakiem akustycznym dostępnym w asortymencie produktów firmy Wienerberger. Zaawansowany system drążeń i nowoczesna technologia produkcji sprawiają, że podczas murowania wymagane jest wypełnienie zaprawą jedynie jego kieszeni. Dzięki tym rozwiązaniom budowa ścian międzymieszkaniowych jest obecnie znacznie łatwiejsza i bardziej ekonomiczna (niższe zużycie zaprawy i skrócenie czasu budowy). Ponadto ściany zbudowane z tych pustaków bardzo dobrze komponują się pod względem wykonawczym i projektowym z innymi ścianami i stropami Porotherm.
Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane również w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej, gdzie izolacyjność akustyczna jest również jednym z istotniejszych parametrów obiektu.