Rekordowej głębokości ściana szczelinowa w wieżowcu Plac Unii w Warszawie

2011-09-20 14:00
Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Ściana szczelinowa na Placu Unii Lubelskiej

Ponad 170 000 m3 ziemi usuniętej z wykopu, ściana szczelinowa przekraczająca 50 m głębokości, cztery kondygnacje podziemne powstające w ostrej granicy działki – Liebrecht & wooD oraz BBI Development realizują kolejne etapy prac ziemnych przy budowie wieżowca na placu Unii Lubelskiej w Warszawie.

Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Wizualizacja projektu Plac Unii

Zastosowanie skomplikowanej technologii ściany szczelinowej w tej inwestycji nie jest przypadkowe. Pośród gęstej miejskiej zabudowy powstaje wieżowiec (autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza) mający aż cztery kondygnacje podziemne. Tradycyjne wykopy o takiej głębokości musiałyby zajmować całą powierzchnię placu Unii Lubelskiej. Tymczasem budowa dochodzącej do 53 metrów głębokości ściany szczelinowej, która zapewnia stabilność ścian wykopu, umożliwiła realizację inwestycji w ostrej granicy działki.

Przeczytaj również: Rusza budowa Placu Unii

– Czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu biurowo-usługowego wykonywana jest metodą mieszaną. Jednocześnie wbijamy w ścianę szczelinową stalowe kotwy, które wiążą ścianę z gruntem wokół wykopu i stabilizują ją oraz wylewamy stropy, spod których następnie wydobywana jest ziemia. W tej chwili pracujemy na poziomie -4, a do stycznia 2012 roku wywieziemy z placu budowy ponad 170 000 m3 gruntu – wyjaśnia Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD

Pierwsze ściany szczelinowe zaczęły powstawać w Europie w latach 50-tych. Ich wykorzystanie jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodą prowadzenia prac ziemnych w obszarach o gęstej zabudowie. Wśród zalet tej technologii są: możliwość zastosowania jej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli (nawet w odległości ok. 30 cm od sąsiadujących obiektów), niski poziom hałasu oraz brak wstrząsów przy wykonaniu.

Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m. W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki Kopernik (16 m), na stacji „Centrum” warszawskiego metra (26,5 m), w budynku hotelu Intercontinental (29 do 41 m), przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana szczelinowa Placu Unii jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy.

Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Wykopy i budowa ściany szczelinowej na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie

Budowa Placu Unii przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku.
Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz fundusz BBI Development NFI.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej