Ściana trójwarstwowa bez tajemnic

2010-04-01 10:09
Ściana trójwarstwowa bez tajemnic
Autor: Röben Murowanie ściany trójwarstwowej

Współczesne technologie budowy domów jednorodzinnych zmierzają w kierunku optymalnego wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów budowlanych, pozwalających na zredukowanie kosztów eksploatacji. Przykładem tego jest ściana trójwarstwowa, oparta na zastosowaniu materiałów ceramicznych.

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja ściany trójwarstwowej obejmuje trzy warstwy, różniące się między sobą rodzajem materiału budowlanego, a tym samym funkcją pełnioną w całej strukturze. Warstwa nośna wznoszona jest z poryzowanych pustaków ceramicznych. Część środkową stanowi wełna mineralna lub rzadziej płyty styropianowe, odpowiedzialne za właściwy poziom izolacji termicznej. Zewnętrzną warstwę, określaną jako osłonową, tworzy elewacja. Materiałem stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Ten komplementarny system gwarantuje optymalne parametry w zakresie termoizolacyjności budynku, czyli inaczej mówiąc, zapewnia przyjemną temperaturę w okresie letnim oraz minimalizuje straty ciepła w czasie jesienno-zimowym.

Ściana trójwarstwowa bez tajemnic
Autor: Röben Ściana trójwarstwowa - pustaki, ocieplenie, okładzina klinkierowa

Ceramika poryzowana – zdrowy klimat domu

Ściana nośna, odpowiedzialna za przenoszenie ciężaru budynku na fundamenty, wznoszona jest najczęściej z poryzowanych pustaków ceramicznych. Wybór tego materiału podyktowany jest wysokimi właściwościami ceramiki poryzowanej w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, wytrzymałością oraz korzystnym wpływem na poziom wilgotności panujący w pomieszczeniach. Co więcej, na rynku dostępne są również pustaki szlifowane, których gładka powierzchnia umożliwia murowanie na zaprawę klejową. – Zastosowanie pustaków szlifowanych THERMOPOR znacznie ogranicza występowanie mostków termicznych, które są jedną z przyczyn utraty ciepła z wnętrza pomieszczeń – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben. – Szlifowana powierzchnia ułatwia precyzyjne układanie poszczególnych bloków, co umożliwia uzyskanie jednorodnego muru z minimalizacją strat ciepła dzięki zaprawie klejowej łączącej pustaki.

Ściana trójwarstwowa bez tajemnic
Autor: Röben Ceramiczny pustak poryzowany

Ceglana elewacja - ochrona i estetyka

Warstwę osłonową stanowi elewacja. Jej podstawową funkcją jest ochrona wewnętrznej konstrukcji przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Ponieważ jest to zewnętrzna część całej konstrukcji, poza wymaganiami z zakresu właściwości technicznych, elewacja pełni także rolę ozdobną. Materiałem najczęściej stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Charakteryzuje się ona znaczną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych oraz stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Ściana trójwarstwowa w pytaniach i odpowiedziach:

  1. Jakie są najważniejsze zalety ściany trójwarstwowej?

    Ściana trójwarstwowa to przede wszystkim bardzo dobre parametry pod względem termoizolacji, wysoka zdolność do akumulowania ciepła i stabilizacji wilgotności powietrza. To także niemal nieograniczone możliwości aranżowania elewacji dzięki bogatej ofercie cegieł licowych i klinkierowych.
  2. Jakie są sposoby murowania ściany trójwarstwowej?

    Ścianę trójwarstwową można murować jedno- lub dwuetapowo. W pierwszym przypadku jej budowa polega na wznoszeniu trzech warstw: nośnej, izolacyjnej i osłonowej jeszcze przed wykonaniem dachu. Druga metoda uwzględnia rozłożenie prac na dwa etapy. Na początku muruje się warstwę nośną, a dopiero po przykryciu budynku dachem, dokłada się materiał izolacyjny oraz muruje elewację z cegieł. Elementem łączącym cegły elewacyjne i pustaki są tzw. kotwy, które wmurowuje się podczas wznoszenia ścian nośnych.
  3. Jakie materiały są polecane do budowy poszczególnych warstw?

    Konstrukcja ściany nośnej, czyli najbardziej wewnętrzna część całej struktury, może być budowana z pustaków ceramicznych THERMOPOR o grubości 17,5 cm, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ= 0,21 W/m2K. Współczynnik ten podaje, jaki strumień ciepła przenika w ciągu 1 godziny przez 1 m2 materiału budowlanego grubości 1 m, jeżeli różnica temperatur po obu stronach powierzchni tego materiału wynosi 1 K. W połączeniu z materiałem izolacyjnym i warstwą osłonową z cegły można otrzymać korzystne współczynniki w zakresie izolacji cieplnej całej ściany. Warstwa osłonowa to najczęściej cegła klinkierowa lub licowa, której parametry również wpływają na akumulację ciepła w konstrukcji ściany. Budując dom w technologii trójwarstwowej można otrzymać takie wartości, które są nawet niższe od wymogów stawianych budynkom określanym jako energooszczędne.

Ściana trójwarstwowa bez tajemnic
Autor: Röben Modele pustaków Röben
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej