Stropy tradycyjne - stropy drewniane
Stropy drewniane dobrze wykonane, z odpowiednimi warstwami dociążającymi i izolacyjnymi (poprawiającymi właściwości akustyczne stropu), charakteryzują się o połowę mniejszym ciężarem niż tradycyjne stropy ceramiczne czy stropy żelbetowe. Dlatego wykonanie stropu z drewna pozwala na zastosowanie cieńszych ścian nośnych, a także mniejszych fundamentów.
Stropy drewniane a wilgotność drewna
Prawidłowo wykonane stropy z drewna, ale także inne z drewna litego, to efekt przede wszystkim zastosowania odpowiedniej jakości materiałów. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18% w konstrukcjach chronionych przed zawilgoceniem oraz - 23% w konstrukcjach pracujących na otwartym powietrzu. Zastosowanie w elementach konstrukcji drewna o dużej wilgotności powoduje jego pękanie i odkształcanie się, będzie ono dobrym podłożem do rozwoju grzybów. Szczególnie niebezpieczne jest niedostateczne wysuszenie drewna na podciągi - kurczenie się podciągów może doprowadzić do kłopotów ze ścianami fundamentowymi. Błędne jest także stosowanie drewna nadmiernie wysuszonego, ponieważ wchłaniając wilgoć z otoczenia pęcznieje, ulega deformacjom i paczeniu. Szczególną uwagę należy poświęcić ochronie elementów z drewna przed wilgocią podczas transportu, składowania i montażu tak, aby zapobiec zawilgoceniu drewna.
Stropy drewniane - wymiary
Tradycyjne stropy drewniane wykonuje się z belek drewna litego. Dopuszczalna rozpiętość belek w stropie drewnianym, liczona w świetle ścian, wynosi 6,0 m. W zależności od obciążeń, zaleca się rozstaw osiowy belek stropowych w granicach 60-90 cm. Maksymalne ugięcie belek nie może przekroczyć 1/300 ich rozpiętości.
Wymiary belek w stropach drewnainych wynoszą - w zależności od obciążenia i rozpiętości stropu - od 8/15 do 19/28 cm. Optymalne proporcje przekroju belki to około 5:7. Długość oparcia belki na murze powinna być równa jej wysokości.
Patrz też: Gotowe płyty stropowe - szybki montaż bez błędów wykonawczych
Stropy drewniane - ochrona przed wilgocią
W celu ochrony przed wilgocią (z muru), oparty na murze koniec belki powinien być otulony papą, z pozostawieniem odkrytego czoła belki (drewno musi oddychać). Gniazdo w murze powinno mieć od czoła i wierzchu belki kilkucentymetrowy luz, pozwalający na odprowadzenie wilgoci z drewna. Jakość tarcicy wymiarowej zależy w znacznym stopniu od gatunku drewna, co jest określone jego klasami. Klasa pierwsza oznacza najwyższą jakość, druga - drewno lepsze od przeciętnego, trzecia - to drewno przeciętne, a czwarta i piąta - drewno ekonomiczne.
Budowa stropów z drewna
Belki stropowe i podwaliny wykonuje się z drewna klasy drugiej, a słupy z klasy trzeciej lub czwartej. Stropy drewniane można wykonywać szybciej, dokładniej i uzyskać większe rozpiętości dzięki zastosowaniu nowych technologii. Do takich rozwiązań należą m.in.: stropy wykonywane na pasie dolnym prefabrykowanych wiązarów z litego drewna, łączonych płytkami kolczastymi, wiązary z litego drewna o pasach równoległych (wiązary stropowe), wiązary o pasach równoległych, z krzyżulcami w postaci metalowych łączników, tzw. "Posi-Struts", belki ze środnikiem z płyt OSB i innych materiałów.
Stropy drewniane - elementy konstrukcyjne
Podwalina - standardowe wymiary elementów wynoszą 38x89 mm, układane są płasko i przytwierdzane śrubami do wieńca budynku. Podwalina zapewnia ciągłe i równe oparcie dla belek stropowych i umożliwia stabilne zakotwienie konstrukcji. Podczas wykonywania podwaliny należy zadbać o właściwe zakotwienie belek oraz ich staranne zaizolowanie. Podciągi i podpory - zapewniają pośrednie podparcie belek stropowych pomiędzy dwiema przeciwległymi ścianami fundamentowymi. Mogą one być wykonane ze stali lub drewna (wtedy zazwyczaj są to belki złożone z kilku warstw tarcicy, najczęściej z dwóch lub więcej elementów grubości 38 mm, ustawionych na węższej krawędzi i zbitych gwoździami). Przy konstruowaniu podciągów należy pamiętać, aby ich rozpiętości nie były zbyt duże, czołowe połączenia elementów miały właściwe usytuowanie, a poszczególne elementy były właściwie połączone. Wszystkie elementy powinny być właściwie zabezpieczone przed działaniem wody. Belki stropowe - elementy te zapewniają podparcie podłogi. Sięgają one od jednej do drugiej lub do podpory pośredniej (np. wewnętrzna ściana nośna lub podciąg). Często występującym problemem jest nadmierne ugięcie belek, ich deformacja i skrzypienie konstrukcji. Belki stropowe nie powinny mieć za dużej rozpiętości, muszą również być właściwie podparte oraz zabezpieczone przed działaniem wilgoci.
Konstrukcje wspornikowe - belki stropowe często wysuwane są poza ścianę fundamentu lub zewnętrzną ścianę nośną (niższej kondygnacji). Dzięki temu uzyskuje się dodatkową powierzchnię podłogi (np. balkonu, tarasu) lub można wykonać okna wykuszowe.
Patrz też: Stropy Teriva - zalety i wady
Stropy drewniane - zalety
- niewielka masa - w porównaniu ze stropami betonowymi mniejsza o 50% przy zastosowaniu najcięższego rozwiązania stropu drewnianego, tzn. z warstwami dociążającymi, tłumiącymi drgania i dźwięki, a także chroniącymi stropy przed ogniem,
- stropy z drewna są łatwe w montażu, który nie wymaga specjalistycznych maszyn, ponieważ ciężar poszczególnych elementów jest kilkakrotnie mniejszy niż w stropach betonowych,
- montaż stropu przebiega szybko - sprawnie wykonany montaż może zająć tylko jeden dzień,
- nie wymaga stempli i podpór tymczasowych w trakcie montażu - pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze,
- dobra izolacyjność akustyczna i termiczna - pod warunkiem zastosowania odpowiednich warstw wygłuszających i dokładnego wykonania stropu,
- brak prac betonowych - nie trzeba stosować wylewek betonowych, gdyż można je zastąpić warstwami kruszywa, co przekłada się na oszczędność czasu, który byłby potrzebny na wyschnięcie betonu i uzyskania przez niego właściwości konstrukcyjnych,
- rozpiętości 7,50 m bez podpory - dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań jakimi są POSI-JOIST oraz kratownice stropowe łączone płytkami kolczastymi.