Sworzeń - innowacyjne rozwiązanie do wykonywania dylatacji

2007-11-20 11:33
SLD_Schock
Autor: brak danych

Wykonywanie wszelkich dylatacji jest nadzwyczaj pracochłonne i wcale nie takie łatwe. Dylatacje charakteryzują się bowiem dużymi wymaganiami co do dokładności ich wykonania i często ograniczają możliwości użytkowe konstrukcji budowlanej.

Sworznie Schöck SLD plus to nowa propozycja firmy Schöck przeznaczona do projektowania przerwy dylatacyjnej. Rozwiązanie to wynik współpracy z projektantami konstrukcji nośnych. W porównaniu do sworzni starszego typu (Schöck SLD) - mają o 30% podwyższoną nośność. Można z nich tworzyć konstrukcje bez podciągów i podpór, które będą pełniły rolę podpór stropu. Oszczędza to wykonawcy skomplikowanych prac zbrojarskich oraz zawiłych form, a jednocześnie zapewnia poprawność wykonania. Ponadto sworznie, wykonane ze stali szlachetnej, są odporne na korozję, dlatego też nie będą wymagały częstych konserwacji.

Wykonanie przerwy dylatacyjnej za pomocą rozwiązania typu SLD plus umożliwia przede wszystkim tworzenie zgrabniejszych konstrukcji, ułatwia wykańczanie wnętrz, dając w ten sposób większą swobodę projektowania oraz korzyści finansowe.

Zalety sworzni do dylatacji:
- wytrzymałość - wysoka nośność, do ok. 200 kN na element;
- stabilność - dla przerw do 4 cm stała wytrzymałość;
- zysk - wyższa nośność gwarantuje oszczędność czasu, materiałów i kosztów;
- prostota - więcej przestrzeni między uchwytem a trzpieniem/tuleją, łatwy montaż;
- bezpieczeństwo - mankiet odporności ogniowej F90.

Sworznie zostały sprawdzone pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa i dopuszczone przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBT) w Berlinie oraz Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie.

 

 

To rozwiązanie konstrukcyjne zastosowano przy budowie Centrum Handlowo Rozrywkowego "Pasaż Grunwaldzki" we Wrocławiu. Czterokondygnacyjna monolityczna konstrukcja żelbetonowo-stalowa, wielkie połacie stropów na powierzchni 22 tys. m2 wymagały dylatacji, aby umożliwić przemieszczenia pomiędzy poszczególnymi segmentami stropu, powodowane np. zmianami temperatury lub nierównomiernym osiadaniem budynku. W tym celu w połaciach stopowych zastosowano sworznie dylatacyjne Schöck SLD plus o różnych wariantach nośności, zależnie od przenoszonych obciążeń, które wyposażono w mankiety ognioodporne ze względu na wymagania przeciwpożarowe.
Dzięki zastosowanym sworzniom przyspieszono budowę oraz wyeliminowano wykonawstwo związane m.in. z pracochłonnym szalowaniem skomplikowanych konsoli, na których mogłyby się przemieszczać płyty stropowe. Przy inwestycji zaoszczędzono więc czas i dodatkowy nakład pracy, a ponadto w przyszłości nie będzie konieczności prac konserwacyjnych, jak ma to miejsce w przypadku konsoli, co pozytywnie wpływa na kalkulację kosztów.

Wymiary SLD 40 plus do SLD 80 plus

Wymiary SLD 120 plus do SLD 150 plus


Dopuszczalna siła poprzeczna VRd,s od 126,32 kN do 236,16 kN

Zakres zastosowań zgodnie z aprobatą techniczną AT-15-6073/2005:
- sworznie do przenoszenia dużych obciążeń Schöck SLD plus zostały dopuszczone przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) do użytku w zakresie przenoszenia przeważnie spoczynkowych, istotnych statycznie sił poprzecznych w szczelinach dylatacyjnych,
- sworznie SLD plus mogą być stosowane w szczelinach dylatacyjnych o szerokości do 60 mm,
- niezmienny poziom nośności trzpieni przy szerokości szczelin dylatacyjnych do 40 mm zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa przy wymiarowaniu. Zasadniczo wszystkie niedokładności w trakcie montażu lub przy wyznaczaniu wymiarowej szerokości szczeliny są wyrównywane,
- sworzeń i tuleja zostały wykonane z atestowych gatunków stali nierdzewnej o nr mat. 1.4462, 1.4571 i 1.4404 wg certyfikatu Z-30.3-6, i tym samym spełniają wymogi klasy ochrony antykorozyjnej III dla wszelkich długotrwałych zastosowań bez konieczności konserwacji,
- Aprobata obejmuje konstrukcje ze szczelinami dylatacyjnymi we wszystkich rodzajach normalnego betonu od C20/25 do C50/60,
- wykonywane zbrojenie elementów budowlanych może zostać zaliczone do wymaganych zbrojeń typu Asy i Asx2,
- zbrojenie podwieszające Asx1 wykonywane jest zawsze jako dodatkowe.

Szczegóły montażu

Rys.1. Montaż przy minimalnej grubości płyty hmin

Rys.2. Montaż przy grubości płyty hmin<h<1,5 h min

Rys.3. Montaż przy dużych grubościach płyty

Rys.4. Montaż w stropach prefabrykowanych

Rys.5. Połączenie stropu ze ścianą

Rys.6. Montaż na złączu belek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej