Szkło budowlane w przestrzeni użytkowej, zobacz GALERIĘ

2011-01-17 14:16
Szklany budulec: szkło w przestrzeni użytkowej
Autor: Villa Glass Studio Przeszklenie ściany zewnętrznej - widok od wewnątrz

Współczesne budownictwo to ciekawe połączenie betonu, stali i szkła. Imponujące biurowce oraz przestrzenne galerie handlowe symbolizują dzisiejsze trendy budowlane, w których nietuzinkowa uroda obiektu łączy się z jego funkcjonalnością. Istotnym czynnikiem tego połączenia jest coraz szersze stosowanie szkła budowlanego w architekturze..

Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie szkła budowlanego we wszelkich możliwych przestrzeniach. I nikogo z nas już nie dziwi widok potężnej szklanej ściany czy szklanych drzwi.
Dlatego architekci i projektanci coraz częściej i z dużymi sukcesami stosują je także wewnątrz obiektów. W efekcie powstają przeszklone przestrzenie użytkowe, szkło budowlane pojawia się na podłogach i schodach, a przezroczyste lub przyciemnione ściany oddzielają poszczególne pomieszczenia biurowe, określając jednoznacznie strefy przeznaczone dla konkretnych działów czy pracowników. – Dzięki wytapianiu szkła budowlanego metodą fusingu możemy dziś otrzymywać dowolne formy i kształty, co sprawia, że stało się ono materiałem znajdującym bardzo szerokie zastosowanie przy stawianiu i aranżowaniu wnętrz budynków  – zauważa Marek Malik z Villa Glass Studio. Fusing jako metoda daje nieograniczone mozliwości jeśli chodzi o wybór wzorów i kolorów, bo każdy kształt wzór formowany jest ręcznie, zatem ograniczeń w zasadzie nie ma – poza technicznymi – to ciągle musi być szyba, czyli płaska. Metodą fusingu tworzy się również dodatki, patery ławy stoły – mechanizm jest podobny – szczegóły techniczne w zasadzie nie istotne, co ważne to to, że metodę fusingu można zastosować na prawie każdej płaskiej powierzchni – np. patery, które są później odpowiednio wyginane.

Zobacz także: Konstrukcje

Bezpieczeństwo

Gwarantem zapewnienia standardów bezpieczeństwa są określone regulacje prawne oraz dostępne rozwiązania technologiczne. Współczesne metody obróbki znacznie zwiększają jego odporność na różne czynniki zewnętrzne. Jest to niezbędne, zwłaszcza w przypadku wyrobów narażonych na codzienne oddziaływania (stoły, schody). Jednak dla spełnienia wymogów bezpieczeństwa ważna jest również dbałość o zachowanie się uszkodzonego materiału. – Hartowanie szkła sprawia, że staje się ono znacznie trwalsze, a w przypadku rozbicia, rozpada się całkowicie na drobne kawałki przez co wyklucza bardzo niebezpieczne w takich sytuacjach duże szklane elementy – zapewnia Marek Malik. – Jednocześnie dla zwiększenia bezpieczeństwa takich wyrobów jak szklane schody, stosuje się technikę sklejania tafli szkła, łączonych jedną lub kilkoma warstwami specjalnej folii. W razie stłuczenia, odłamki pozostają przytwierdzone do tej folii.

Szkło w mieszkaniu

Dekoracyjne oraz praktyczne walory szkła sprawiają, że coraz częściej jest stosowane mieszkaniach. Przeszklone schody i podłogi, luksfery między pokojami, szklane drzwi czy meble dużo światła i otwierają przestrzeń nowoczesnych domów. Natomiast indywidualne dopasowanie dodatków, naczyń, a nawet armatury sanitarnej ze szkła zapewni mu niepowtarzalny ekskluzywny charakter. Jednocześnie nie musimy się już martwić, że komuś z naszych bliskich stanie się krzywda w wyniku stłuczenia materiału. Techniki hartowania i sklejania zapewniają bowiem trwałość i bezpieczeństwo użytkowania szklanych wyrobów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej