Zrównoważony rozwój. Nowy materiał budowlany Carbon zastąpi kruszywa budowlane?
Carbon Buster to pierwszy na świecie materiał budowlany, który pochłonie więcej dwutlenku węgla niż wyemituje w procesie jego produkcji, czyli ma ujemny ślad węglowy. Produkowany jest z odpadów przemysłowych lub gleb zanieczyszczonych, dwutlenku węgla i wody. Ma duże szanse zastąpić tradycyjne kruszywa budowlane w nowoczesnym budownictwie zgodnym z ideą zrównoważonego rozwoju.
Pojęcie zrównoważonego rozwoju jest bardzo istotne w nowoczesnym budownictwie. A wdrażanie nowych technologi w budownictwie przyczynia się do powstania nowych zrównoważonych materiałów budowlanych. Najnowszym przykładem jest opatentowany pomysł angielskich naukowców na zamiennik tradycyjnych kryszyw budowlanych Carbon.
Dzięki "nagazowaniu" dwutlenkiem węgla (technologia nosi nazwę ACT) odpadów powstają granulki Carbonu. Z kruszywa od niedawna produkowane są także bloczki Carbon Buster - to materiał budowlany do produkcji którego (w 50%) używa się odpadów przemysłowych i produktów pochodzących z recyklingu. Drugie 50 % to dwutlenek węgla i woda.
Carbon Buster jest też pierwszym materiałem budowlanym który ma ujemny ślad węglowy. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje dwutlenku węgla w procesie wydobycia surowców, z których produkt jest wytworzony, produkcji, użytkowania oraz składowania bądź recyklingu po zużyciu.
Kruszywo Carbon jest na tyle bezpieczne, że może być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Nowa technologia jest prosta, szybka, bezpieczna (dwutlenek węgla "zobojętnia" różne związki chemiczne zawarte w odpadach, w tym metale ciężkie). Taki proces produkcji kruszywa zapewnia mu lepszą gęstość i lepsze właściwości geotechniczne.
Twórcy nowego materiału budowlanego twierdzą, że ich technologię mozna stosować bezpośrednio na miejscu gdzie powstają odpady lub odpady można dostarczyć do nowo wybudowanej w Brandon, Suffolk, w Anglii fabryki. Fabryka powstała obok zakładu budowlanego Lignacite Ltd. jednej z firm zaangażowanej w rozpropagowanie kruszywa Carbon i bloczków Carbon Buster. Drugą firmą jest Carbon8 Systems w laboratoriach której wymyślono tę technologię.
Technologię ACT, czyli "nagazowania" odpadów dwutlenkiem węgla, można stosować również do recyklingu odpadów przemysłowych w celu ponownego ich wykorzystania, wstępnej obróbki odpadów przed utylizacją, czy rekultywacji gruntów. Odpady które można wykorzystać to żuzel pochodzący z produkcji stali, popiół ze spalania stałych odpadów komunalnych, związki wykorzystywane w produkcji mydła, zanieczyszczone gleby, itp.
Firmy, które z powodzeniem wypróbowały nową technologię do przetwarzania swoich odpadów to m.in. BP, Shell, Cleanaway, Lafarge.