Klucz francuski. Zastosowanie i ceny kluczy francuskich
Klucz francuski, nazywany potocznie „francuzem”, przez większość jest mylony z innymi rodzajami kluczy nastawnych. Wynalezienie klucza francuskiego przypisuje się dwóm angielskim inżynierom w połowie XIX w. Do Polski narzędzie trafiło przez Francję, stąd jego nazwa. Jakie zastosowanie ma klucz francuski? Klucz francuski ‒ ceny.
Jak wygląda klucz francuski
Klucz francuski przez niewtajemniczonych mylony jest najczęściej z tzw. kluczem angielskim lub z kluczem szwedzkim. Klucz francuski jest bardzo charakterystyczny, bo swoim wyglądem przypomina młotek. Jest to klucz hydrauliczny typu nastawnego, z dwoma jednakowymi szczękami, ustawionymi do siebie równolegle. Rozstaw szczęk reguluje się za pomocą pokręcanej monolitycznej rękojeści ‒ wewnętrzny gwint rękojeści to śruba połączona ze szczękami, które pod wpływem obrotów tulei przesuwają się, a pomiędzy szczękami zmienia się rozwartość (zakres) klucza.
Klucze francuskie wykonywane są ze stali węglowej, stali hartowanej chromowo-wanadowej. Współcześnie ich rękojeści pokrywa się PVC, co przeciwdziała ślizganiu się dłoni podczas nacisku.
- Jakie narzędzia powinny się znaleźć w dobrze wyposażonym warsztacie?
- Narzędzia do układania płytek
- Tradycyjna poziomnica czy magnetyczna, cyfrowa lub wężowa? Do jakich prac stosować wybrane modele?
Klucz francuski – zastosowanie
Klucz francuski powinien być na wyposażeniu warsztatu, nawet tego domowego. Na pewno klucz francuski przyda się hydraulikowi, gdy trzeba zakręcić lub odkręcić śruby lub nakrętki o dużych średnicach, również o kształcie walca. Im klucz jest większy, tym większa jest jego rozwartość, którą podaje się w milimetrach. Często na kluczu jest podziałka, która umożliwia precyzyjne ustalenie rozstawu szczęk. Najpopularniejsze klucze francuskie mają rozstaw od 25, 35, 45, 55 i 65 mm (podawany jest maksymalny rozstaw szczęk), ale są i większe, o rozstawie do 400 mm. Klasyczne klucze francuskie nie mają blokady nacisku.
Fachowcy twierdzą, że klucze francuskie należą do jednych z bardziej odpornych i wytrzymałych narzędzi budowlanych, co oznacza może nie najmniejszy, ale zazwyczaj jednorazowy wydatek. I właśnie ze względu na koszty dobrze jest dopasować rozmiar klucza francuskiego do potrzeb.
Klucz francuski cena
Oczywiście cena świadczy często o jakości narzędzia budowlanego, dlatego eksperci polecają kupowanie uznanych marek. Podobnie jest z cenami klucza francuskiego. Te najmniejsze i najtańsze można już kupić za ok. 20-30 zł. Markowe klucze francuskie to koszt około:
- 25 mm – 57 zł
- 35 mm – 62 zł
- 45 mm – 68 zł
- 55 mm – 75 zł
- 65 mm – 110 zł
Ceny największych kluczy francuskich mogą sięgać nawet 300 zł.