Koparka gąsienicowa. Maszyna budowlana na każdy teren
Koparka gąsienicowa to maszyna budowlana z napędem gąsienicowym zamiast tradycyjnych opon, powszechnie stosowana w budownictwie. Dlaczego warto zainteresować się systemami gąsienicowymi? Jest kilka powodów.
W artykule:
- Co to jest koparka gąsienicowa?
- Zalety koparki gąsienicowej
- Wady koparki gąsienicowej
- Konstrukcja jezdnego układu gąsienicowego
- Trwałość napędu gąsienicowego
- Prędkość koparek gąsienicowych
- Kupić czy wziąć w leasing?
- Jak zostać operatorem koparki gąsienicowej?
- Producenci koparek gąsienicowych
Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019
Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.
Co to jest koparka gąsienicowa?
Koparka gąsienicowa to maszyna budowlana służąca do wykonywania robót ziemnych, poruszająca się na gąsienicach. Koparki gąsienicowe mają zdolność pokonywania dużych przeszkód w terenie.
Zalety koparki gąsienicowej
Gąsienice w układach jezdnych mają wiele zalet. Przede wszystkim przewagą gąsienic jest rozłożenie ciężaru pojazdu na maksymalnie dużą powierzchnię, co znacznie poprawia przyczepność pojazdu do podłoża, ogranicza grzęźnięcie i poślizg pojazdu. Dzięki gąsienicom te kilkudziesięciotonowe maszyny wywyierają na grunt mały nacisk punktowy w przeliczeniu na powierzchnię, w porównaniu z koparką kołową. Koparki o gąsienicowym układzie jezdnym mają nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne niż koparki kołowe. Kolejną zaletą koparek gąsienicowych jest możliwość wjazdu na plac budowy w praktycznie każdych warunkach, w jakich koparka kołowa sobie nie poradzi.
Koparki gąsienicowe można wykorzystywać na terenach:
- bagnistych
- pustynnych
- niedostępnych ze względu na nadmierną pochyłość lub niestabilność podłoża
Polecany artykuł:
Wady koparki gąsienicowej
Wady to przede wszystkim kosztowna produkcja i eksploatacja oraz niszczenie nawierzchni utwardzonych, szczególnie asfaltowych. Aby zredukować ostatnią wadę stosuje się specjalne gumowe nakładki na ogniwa gąsienic. Jednak w każdym przypadku trzeba liczyć się z tym, że koszt zakupu koparki z układem gąsienicowym jest duży.
Konstrukcja jezdnego układu gąsienicowego
Układ gąsienicowy składa się z zamkniętej taśmy gąsienicowej otaczającej koła nośne. Zazwyczaj w konstrukcji znajduje się także koło napędzające i kierunkowe. Ponadto mogą być stosowane rolki podtrzymujące i koło napinające. Cały układ połączony jest z pojazdem za pomocą zawieszenia.
Trwałość napędu gąsienicowego
Napęd gąsiennicowy wykorzystywany jest m.in. w koparkach, spycharkach i innych ciężkich maszynach manewrujących na nawierzchniach nieutwardzonych, np. buldożerach. Dużą zaletą gąsienic w stosunku do tradycyjnych opon jest ich żywotność. Wynosi ona minimum 3000 godz. pracy (pod warunkiem, że maszyna rzadko porusza się po drogach asfaltowych). W praktyce gąsienice służą przez 5-7 lat i jest to o ok. 50% dłużej niż w przypadku tradycyjnych opon.
Na budowach, w różnych czynnościach budowlanych, potrzebnych jest wiele maszyn i urządzeń. Przeczytaj też:
Prędkość koparek gąsienicowych
Zazwyczaj koparki gąsienicowe poruszają się z prędkością 20-35 km/h. Koparki kołowe są trochę szybsze, ale ich prędkość żadko przekracza 40 km/h.
Kupić czy wziąć w leasing?
Decyzja zależy przede wszystkim od potrzeb i kondycji finansowej firmy. Jeżeli ta dobrze prosperuje może pozwolić sobie na kupno sprzętu. Nie zawsze musi być to sprzęt nowy. Często na aukcjach poleasingowych można zakupić używane koparki w dobrej cenie. Jeżeli jednak firmy nie stać na duży wkład własny, nawet przy zakupie na kredyt, to świetnym wyborem jest leasing maszyn, który oferują banki lub firmy leasingowe. Niektóre z nich oferują finansowanie nawet do 100%, więc ne trzeba się martwić dużym wydatkiem początkowym. Warunki leasingu i harmonogram płatności ustalane są indywidualnie.Są również firmy, w których koparki wykorzystywane są sporadycznie i w niewielkim zakresie. W takim przypadku najlepszym rozwiazaniem jest wynajem koparki. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy świadczące wszelkie usługi w zakresie różnego rodzaju robót ziemnych, z wykorzystaniem koparek lub innego ciężkiego sprzętu
Jak zostać operatorem koparki gąsienicowej?
Żeby zostać operatorem koparki należy ukończyć odpowiedni kurs, który daje wymagane uprawnienia. Aby rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe, prawo jazdy kat. B oraz aktualne zaświadczenie lekarskie, o braku przeciwskazań do wykonywania tego typu pracy.
Producenci koparek gąsienicowych
Najbardziej znani producenci koparek to: Atlas, Hitachi, Bobcat, Ditch Witch, Sany, Caterpillar, Hyundai, Case, Doosan, Yanmar, Furukawa, Ihimer, JCB, John Deere, Kaiser, Vermeer, Komatsu, Mecalac, Kubota, Liebherr, Menzi Muck, O&K, Schaeff, Takeuchi, Volvo, Zeppelin. Decydując się na koparkę jednego z tych producentów, warto ocenić jej moc, spalanie, wygodę pracy, łatwość serwisowania, awaryjność oraz łatwość sterowania.