Koparka. Najważniejsze parametry koparki, funkcje i rodzaje koparek

2018-09-24 15:38
Koparka
Autor: Getty Images Koparka znacznie przyśpieszaja wykonywanie wielu prac na budowie

Koparka to jedna z najważniejszych maszyn wykorzystywanych w budownictwie, niezbędna w każdej firmie budowlanej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów koparek, każda ma inne zastosowanie i parametry. Dlatego przed zakupem tej kosztownej maszyny, należy się dobrze zastanowić, poznać rodzaje maszyn oraz ofertę różnych producentów. Podpowiadamy jak wybrać koparkę odpowiednią do potrzeb.

W artykule:

Koparka definicja

Koparka to przede wszystkim maszyna przeznaczona do wykonywania robót ziemnych. Służy do oddzielania urobku i ładowania go na maszyny transportowe lub na składowiska. Ponadto na rynku dostępne są koparko-ładowarki, które można wykorzystać jako urządzenie przeładowujące materiały sypkie np. węgiel, żwir lub piasek.

Budowa koparki

Budowa każdej koparki jest inna w zależności od typu i zastosowania maszyny. Jednak każda z nich ma podwodzie, które jest zespołem nośnym urządzenia oraz nadwozie, na którym znajduje się silnik, kabina operatora i urządzenia sterujące.

Podział koparek ze względu na charakter wykonywanej pracy

  • koparki pracujące w cyklu ciągłym to maszyny, w których kolejne etapy pracy naczyń urabiających wykonywane są jedno po drugim, bez przerwy. Wyposażone są w wiele naczyń urabiających połączonych zamkniętym łańcuchem lub ustawionych na kole czerpakowym. To inaczej koparki wielonaczyniowe. Naczynia urabiające w takiej koparce połączone są za pomocą zamkniętego łańcucha lub ustawione na kole czerpakowym.
  • koparki pracujące w cyklu przerywanym nazywane rónież koparkami jednonaczyniowymi, gdyż wyposażone są w jedno naczynie urabiające. Cykl przerywany polega na tym, że pomiędzy kolejnymi etapami pracy naczynia urabiającego występują etapy pomocnicze. Najpierw maszyna przenosi naczynie z urobkiem, następnie opróżnienie je i wraca do pierwotnej pozycji pracy. Trzeba dodać, że to grupa koparek najbardziej znanych i najchętniej stosowanych.

     
    Przeczytaj też:
  • Rusztowanie. Kryteria wyboru rusztowania, wymagane uprawnienia do montażu i eksploatacji
  • Rusztowanie jezdne

Rodzaje i zastosowanie koparek w zależności od osprzętu roboczego

  • Koparka przedsiębierna
    Koparki przedsiębierne to maszyny, które pracują na poziomie dna wykopu, dlatego wykorzystywane są do wykonywania wykopów o dużych objętościach. Podczas pracy pojazdy, na które wyładowywany jest urobek ustawia się na wysokości korony wykopu lub na jego dnie. Koparka taka może odspajać grunt kategorii od I do IV. Najczęśćiej stosowane pojemności łyżek koparek: 0,25 m³, 0,5 m³, 0,6 m³, 1,2 m³.
  • Koparka podsiębierna
    Koparki podsiębierne nie zjeżdżają do wykopu, zazwyczaj ustawiane są na górnej krawędzi wykopu. Najczęściej wykorzystywane są do wykonywania wykopów pod budowle i inne wykopy liniowe, kiedy powierzchnia działki jest niewielka lub gdy wprowadzenie koparki na dno wykopu jest niemożliwe.
Koparka chwytakowa
Autor: Getty Images Koparka chwytakowa
  • Koparka chwytakowa
    Koparki chwytakowe stosowane są do wydobywania gruntów z wody i terenów nawodnionych, do wykonywania głębokich wykopów o niewielkich średnicach, np. do wykopów studziennych. Często wykorzystywane do pogłębiania kanałów i rzek oraz wykonywania wykopów pod filary mostów. Koparka wyposażona jest w samoczynnie otwierający się i zamykający chwytak zawieszony na linach, który pod własnym ciężarem zagłębia się w grunt. Pojemność chwytaka nie przekracza 1 m³, a zasięg wysięgnika 20 m.
  • Koparka zbierakowa
    Koparka zbierakowa może być stosowana do wykonywania wszystkich rodzajów wykopów na dużych i małych przestrzeniach, a także wykopów wąskich przeznaczonych do układania instalacji w gruntach łatwych do odspajania, I i II kategorii. Wyposażona jest w zbierak wleczony na linie, odspajający grunt pod działaniem ciężaru własnego i siły naciągu liny. Pojemność zbieraka może wynosić do 2,0 m³, a zasięg ramienia koparki do 20,0 m.
Minikoparka
Autor: Getty Images Minikoparka
  • Minikoparki
    Minikoparki wykorzystywane zdecydowanie częściej od normalnych, ciężkich i bardzo dużych maszyn. Dzięki nim mozna pracować w trudno dostępnych miejscach. Duże koparki nie są do tego zdolne.

Ciekawe!
Istnieją również koparki podwodne, których konstrukcja pozwala na eksplorację np. morskich złóż minerałów.

Zobacz jak pracuje taka koparka.

Podział koparek ze względu na rodzaj podwozia

Najczęściej wybierane przez firmy budowlane są koparki gąsienicowe. Producenci koparek jednak oferują również inne rodzaje podwozia. Rozróżnia się:

  • koparki na podwoziu gąsienicowym - koparki gąsienicowe
  • koparki na podwoziu kołowym - koparki kołowe
  • koparki kroczące (niezastąpione w pracach na skarpach i zboczach o wysokim kącie nachylenia, przy regulacji rzek i kanałów, melioracji, koszeniu skarp i nabrzeży
  • koparki umieszczone na innym środku transportu, (np. na samochodzie, wagonie kolejowym czy pontonie)
  • koparki umieszczone na dwukołowej przyczepie bez własnego napędu jazdy i ciągnione przez ciągnik

Koparka gąsiennicowa
Autor: Getty Images Koparka gąsiennicowa

Rodzaje napędu oraz sposoby sterowania koparek

Źródłem napędu koparek może być:

  • silnik spalinowy
  • silnik elektryczny (jedno- lub wielosilnikowy)
  • napęd spalinowo-elektryczny, w którym źródłem napędu jest silnik spalinowy napędzający generator elektryczny.

Rodzaj sterowania koparek:

  • mechaniczny
  • hydrauliczny
  • pneumatyczny
  • elektryczny
Koparka kołowa
Autor: Getty Images Koparka kołowa

Kupno, wynajem koparki czy leasing?

Decyzja zależy przede wszystkim od potrzeb i kondycji finansowej firmy. Jeżeli ta dobrze prosperuje może pozwolić sobie na kupno sprzętu. Nie zawsze musi być to sprzęt nowy. Często na aukcjach poleasingowych można zakupić używane koparki w dobrej cenie. Jeżeli jednak firmy nie stać na duży wkład własny, nawet przy zakupie na kredyt, to świetnym wyborem jest leasing maszyn, który oferują banki lub firmy leasingowe. Niektóre z nich oferują finansowanie nawet do 100%, więc ne trzeba się martwić dużym wydatkiem początkowym. Warunki leasingu i harmonogram płatności ustalane są indywidualnie.

Wynajem koparki

Są również firmy, w których koparki wykorzystywane są sporadycznie i w niewielkim zakresie. W takim przypadku najlepszym rozwiazaniem jest wynajem koparki. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy świadczące wszelkie usługi w zakresie różnego rodzaju robót ziemnych, z wykorzystaniem koparek lub innego ciężkiego sprzętu zmechanizowanego.

Co zrobić żeby zostać operatorem koparki?

Żeby zostać operatorem koparki należy ukończyć odpowiedni kurs, który daje wymagane uprawnienia. Aby rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe, prawo jazdy kat. B oraz aktualne zaświadczenie lekarskie, o braku przeciwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Producenci koparek

Najbardziej znani producenci koparek to: Atlas, Hitachi, Bobcat, Ditch Witch, Sany, Caterpillar, Hyundai, Case, Doosan, Yanmar, Furukawa, Ihimer, JCB, John Deere, Kaiser, Vermeer, Komatsu, Mecalac, Kubota, Liebherr, Menzi Muck, O&K, Schaeff, Takeuchi, Volvo, Zeppelin. Decydując się na koparkę jednego z tych producentów, warto ocenić jej moc, spalanie, wygodę pracy, łatwość serwisowania, awaryjność oraz łatwość sterowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej