Ładowarka kołowa czy gąsienicowa? Kiedy ładowarka kołowa lepsza? Które marki są droższe?

2019-11-27 15:17
ładowarka kołowa
Autor: Getty Images Najbardziej popularnym elementem załadowczym ładowarki kołowej jest łyżka

Ładowarka kołowa wyposażona w osprzęt w postaci łyżki to najpowszechniej wykorzystywana maszyna na budowie. Ładowarka kołowa jednak nie zawsze da sobie radę w trudnych warunkach terenowych, gdzie z kolei znakomicie sprawdzi się ładowarka gąsienicowa. 

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Ładowarka kołowa najpopularniejsza

Ładowarka kołowa i ładowarka gąsienicowa to wśród rodziny ładowarek podział ze względu na rodzaj podwozia. Ładowarki kołowe są bardziej mobilne, gdyż poruszają się jak normalne pojazdy typu ciągnikowego (tylko nieco wolniej) również po drogach. Ładowarka gąsienicowa na czas przejazdu po asfalcie powinna mieć nałożone specjalne gumowe nakładki i będzie jechać bardzo wolno (w tempie ok. 5 km na godzinę), alternatywą przy mniejszych maszynach jest transport na ciężarówkach lub platformach. Ładowarka kołowa jest bardziej odpowiednia na tereny płaskie o stabilnych gruntach. Ładowarka gąsienicowa to maszyna na trudne warunki, gdzie znajdują się wzniesienia lub grunt jest luźny (np. kamieniołom).    

Ładowarka kołowa z osprzętem

Najbardziej popularny element załadowczy ładowarki kołowej to łyżka. Z powodu innych kształtów rozróżnia się jeszcze ślimaki, tarcze lub kubełki. Są wśród ładowarek również koparkoładowarki, czyli najbardziej uniwersalne maszyny na budowie.
Ze względu na sposób pracy najpopularniejsze są kołowe ładowarki czołowe – wówczas osprzęt załadowczy znajduje się z przodu maszyny i porusza się tylko w jednej płaszczyźnie , ładowarki obrotowe – gdy łyżka z wysięgnikiem znajduje się na obrotowej platformie oraz ładowarki z łyżką wychylną na bok.

Ładowarka
Autor: Getty Images Im ładowarka ma większą moc silnika tym ma większy udźwig. Wysokość podnoszenia załadunku ładowarki kształtuje się od ok. 2 do ponad 4 m

Cenę ładowarki kołowej ustala rynek

Ładowarka kołowa (i gąsienicowa) może mieć bardzo dużo mutacji, z których każda będzie miała inną cenę, nawet wówczas gdy parametry ładowarek będą jednakowe. Na cenę ładowarki kołowej wpływają m.in.: moc silnika, ładowność, maksymalny udźwig, typ elementu załadowczego, wysokość wysypu, producent lub marka, rok produkcji. I tak wysokość podnoszenia załadunku kształtuje się od 2-4 m. Im większa jest moc silnika ładowarki tym większy udźwig – maszyna o 25 KM może mieć udźwig 800 kg, a taka powyżej 200 KM ponad 6 t.

Poniżej przykładowe ceny ładowarek kołowych (z ofert sprzedaży):
• 25 KM, 800 kg ładowność, wysokość wysypu ok. 2 m, rok prod. 2018, nowa – 80 000 zł
• 51 km, napęd na cztery koła, automatyczna skrzynia biegów, kamera cofania, rok prod. 2015 – 35 000 zł
• 90 KM, ładowność 10,5 t, opony 70%, rok prod.  2011 – 185 000 zł

Wśród producentów/marek ładowarek kołowych i gąsienicowych obecnych na naszym rynku najczęściej pojawiają się Caterpillar, Everun, Komatsu, Kubota, Hitachi, Hyundai, Case, NHC (New Holland Construction), Deere & Company, Takeuchi, Liebherr, Bobcat.

Na budowach, w różnych czynnościach budowlanych, potrzebnych jest wiele maszyn i urządzeń. Przeczytaj też o:

Szukając konkretnej ładowarki kołowej lub gąsienicowej najlepiej sprawdzić ceny u kilku sprzedawców. Ponadto niektórzy nie podają cen pozostawiając ją do negocjacji z potencjalnym nabywcą. Podobnie jest z cenami najmu lub leasingu maszyn budowlanych, w tym ładowarek kołowych i gąsienicowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej