Ładowarka – maszyna do robót ziemnych i porządkowych na budowie
Ładowarka to jedna z niezbędnych maszyn na budowie. Ładowarka jest wykorzystywana do robót ziemnych, sprawdza się w porządkowaniu placu budowy i terenu po zakończeniu inwestycji. Producenci ładowarek oferują maszyny o różnej wielkości i mocy silników. Im są większe tym większe ciężary mogą przenosić, z kolei te mniejsze są bardziej zwrotne na ograniczonym terenie. Jakie są rodzaje ładowarek i do jakich prac są przeznaczone?
- Ładowarka definicja
- Rodzaje ładowarek
- Moc silnika ładowarki a udźwig
- Dodatkowe wyposażenie ładowarki
- Operator ładowarki
- Zakup, leasing lub wynajem ładowarki
- Producenci ładowarek
Ładowarka definicja
Ładowarka to samojezdna maszyna, którą wyposaża się w urządzenie załadowcze do przeładunku materiałów sypkich ze składowiska na środki transportowe przy wykorzystaniu przenośnika. Ze względu na podwozie, wyróżniamy ładowarki kołowe i ładowarki gąsienicowe (te drugie sprawdzają się w szczególnie trudnym terenie). Elementy załadowcze ładowarki z powodu ich kształtów nazywa się łyżkami, ślimakami, tarczami lub kubełkami. Są również maszyny, które ze względu na rodzaj pracy nazwano koparko-ładowarką, która jest najbardziej uniwersalną maszyną budowlaną, gdyż łączy funkcje koparki i ładowarki w jednym. Nowoczesne ładowarki konkurują na rynku mocą silnika, ładownością, zwinnością oraz ergonomią pracy operatora ładowarki.
Rodzaje ładowarek
Ładowarki mogą mieć różnego rodzaju osprzęt załadowczy. Najbardziej powszechne są ładowarki łyżkowe (mają osprzęt załadowczy w formie łyżki), które są przeznaczone do załadunku i transportu urobku na bliskie odległości. Taka ładowarka może być również wykorzystana do wybierania gruntu, przenoszenia materiałów budowlanych na placu budowy. Sprawny operator ładowarki wykorzysta ładowarkę do niewielkich wyburzeń.
Przeczytaj też:
- Koparka. Ważne parametry, funkcje i rodzaje koparek >>
- Rusztowanie. Kryteria wyboru rusztowania, wymagane uprawnienia
do montażu i eksploatacji >> - Rusztowanie jezdne >>
- Podnośnik koszowy do zadań specjalnych na budowie >>
- W jakich pracach sprawdza się miniładowarka >>
- Spycharka - ważne parametry >>
- Kiedy ładowarka kołowa lepsza od gąsienicowej >>
Ze względu na sposób pracy najpopularniejsze są ładowarki kołowe i gąsienicowe czołowe (łyżka jest umieszczona z przodu maszyny i ma możliwości ruchu tylko w jednej płaszczyźnie) oraz ładowarki obrotowe (łyżka z wysięgnikiem na obrotowej platformie) lub z łyżką wychylną na bok.
Moc silnika ładowarki a udźwig
Im większa moc silnika ładowarki tym ma ona większy udźwig. Wysokość podnoszenia załadunku kształtuje się od 3 do ponad 4 m.
Poniżej przykładowe maksymalne udźwigi ładowarek w zależności od mocy silnika (w nawiasie orientacyjna waga maszyny).
Silnik:
34 KM – 1 t (1,4 t)
50 KM – 1,4 t (3,3 t)
60 KM – 2 t (4,1 t)
75 KM – 2,5 t (5,4 t)
95 KM – 3,2 t (5,7 t)
125 KM – 3,7 t (9,5 t)
170 KM – 4,7 t (12,2 t)
218 KM – 5,5 t (16,2 t)
236 KM – 6,4 t (19 t)
Dodatkowe wyposażenie ładowarki
Kupując ładowarkę można ją eksploatować na wiele sposobów. Nowoczesne ładowarki mają sporą ofertę dodatkowego wyposażenia. A więc oprócz np. standardowej łyżki z zębami do ładowarki można zamiennie zamontować np. łyżkę umożliwijącą wysoki wysyp, tzw. łyżkę rekin, łyżkę krokodyl, łyżkę do materiałów sypkich, azurową łyżkę do kamieni, chwytak do drzew, pług do śniegu lub ziemi czy zamiatarkę ze zbiornikiem.
Operator ładowarki
Aby zostać operatorem koparki trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Żeby je zdobyć trzeba ukończyć specjalny kurs na operatora koparko-ładowarki. Wymagania: ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe, prawo jazdy kat. B, aktualne zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwwskazań do bycia operatorem ładowarki. Operator ładowarki to zawód na który jest duże zapotrzebowanie w branży.
Zakup, leasing lub wynajem ładowarki
Używane, niewielkie ładowarki można kupić już od kilka tysięcy złotych, te najdroższe to wydatek nawet kilkuset tysięcy złotych.
Popularną formą finansowania zakupu maszyn budowlanych jest leasing. Taką usługę oferują banki lub firmy leasingowe. W systemie leasingowym można mieć wkład własny lub wystąpić o 100% finansowania zakupu ładowarki.
Warunki leasingu maszyn i harmonogram płatności ustalane są indywidualnie.
Ponadto, dzisiaj można wynająć każdą maszynę budowlaną, także z obsługą operatorską. Tak jak w przypadku leasingu warunki najmu są ustalane indywidualnie. Trzeba jednak pamiętać, że wynajem wymaga formy zastawu, co w przypadku ładowarki (czy każdej maszyny budowlanej) oznacza złożenie weksla na wartość wynajmowanej maszyny.
Producenci ładowarek
Ładowarki bardziej znane są z nazw swoich marek niż producentów. Są wśród m.in. Caterpillar, Everun, Komatsu, Kubota, Hitachi, Hyundai, Case, NHC (New Holland Construction), Deere & Company, Takeuchi, Liebherr, Bobcat, Manitou, Wacker Neuson, Volvo czy JCB, wiele koncernów samochodowych również produkuje maszyny budowlane, w tym ładowarki.
Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019
Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.