Miniładowarka. Do jakich prac? Jakie ma wyposażenie? Czy warto kupić teraz miniładowarkę?
Miniładowarka to jedna z popularniejszych minimaszyn, która nieoceniona jest na różnego typu małych i dużych budowach. Miniładowarka to niezwykle funkcjonalne urządzenie, głównie za sprawą bogatego wyposażenia i osprzętu.
W artykule:
- Miniładowarka- zalety
- Miniładowarka - bezpieczeństwo pracy
- Miniładowarka - sterowanie
- Miniładowarka na oponach i gąsienicy
- Osprzęt do miniładowarki
- Prezentacja wybranych modeli miniładowarek
Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019
Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.
Miniładowarka – zalety
Dzięki niewielkim wymiarom - 2 m wysokości i 3 m długości wraz z szuflą - miniładowarki sprawdzają się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach. Można nimi pracować zarówno na placach budowy, jak i wewnątrz obiektów. Miniładowarki mogą przewozić ciężary o ciężarze przekraczającym nawet 2,5 tony. Konstrukcja umożliwiająca obracanie się maszyny wokół własnej osi pozwala na uzyskanie bardzo dobrej zwrotności.
Zaletą małej ładowarki jest ich niewielka masa, przeważnie w granicach od 1500 do 4000 kg. Dzięki temu miniładowarka wywiera stosunkowo niewielki nacisk na osie, co powoduje, że nie niszczy podłoża, na którym pracuje. Dlatego bezpiecznie można jej używać np. przy zagospodarowywaniu terenów zielonych. Z myślą o różnych potrzebach użytkowników producenci projektują do swoich urządzeń coraz to nowe typy osprzętu. Pozwala to na wykonywanie za pomocą jednej maszyny wielu rodzajów prac. Bardzo ważne jest ergonomiczne ułożenie joysticków sterujących i wskaźników. Wszystkie przełączniki muszą znajdować się w zasięgu ręki operatora i zapewniać łatwość obsługi całej maszyny. Miniładowarka jest idealną propozycją rynkową dla właścicieli mniejszych firm budowlanych i hurtowni.
Polecany artykuł:
Miniładowarka – bezpieczeństwo pracy
Konstruktorzy miniładowarek zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność i estetykę, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Większość produkowanych obecnie miniładowarek wyposażona jest w bezpieczne kabiny dla operatorów, spełniające światowe standardy bezpieczeństwa FOPS oraz ROPS - zapewniają bezpieczeństwo w razie wywrócenia maszyny, dachowania lub upadku na nią podnoszonego ładunku. Odporność dachu kabiny na uderzenia jest szczególnie ważna, ponieważ konstrukcja wysięgnika i jego małe wymiary powodują, że ładunek często znajduje się w niewielkiej odległości od kabiny. W większości miniładowarek dwustronny wysięgnik uniemożliwia wejście do kabiny z boku, co jest niewygodne dla operatora. Dlatego niektórzy producenci instalują wysięgnik jednostronny. Na ogół w miniładowarkach boki kabiny stanowi solidna, wytrzymała na uderzenia siatka. Istnieje jednak możliwość pełnej zabudowy przez zamontowanie szyb. Umożliwia to pracę w złych warunkach atmosferycznych. Dodatkowym wyposażeniem mogą być kabiny ogrzewane.
Miniładowarka – sterowanie
Sterowanie ruchem maszyny i osprzętem jest hydrauliczne i odbywa się przeważnie za pomocą dwóch joysticków. Jeden z nich, najczęściej lewy, odpowiedzialny jest za sterowanie manewrami jazdy, natomiast prawy steruje funkcjami osprzętu.
Miniładowarki mają z reguły napęd hydrostatyczny, który pozwala na płynne sterowanie wszystkimi ruchami maszyny i jej osprzętu. Dzięki zastosowaniu silników Diesla o mocy od 30 do 70 kM małe maszyny przemieszczają się sprawnie i szybko.
Miniładowarka na oponach i gąsienicy
Producenci miniładowarek oferują opony pneumatyczne lub lane o zróżnicowanej rzeźbie bieżnika. Opony pneumatyczne stosuje się przy większości robót budowlanych, natomiast lane znajdują zastosowanie głównie w ciężkich warunkach, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia.
Ciekawym rozwiązaniem w miniładowarkach jest możliwość zwiększenia siły uciągu przez zastosowanie gąsienic gumowych lub stalowych, nakładanych bezpośrednio na gumowe opony. Umożliwia to specyficzny sposób napędu i sterowania kołami maszyny. Koła miniładowarki zarówno na przedniej, jak i tylnej osi nie są skrętne. Zmiana kierunku jazdy możliwa jest dzięki różnicy prędkości obrotowej kół po obu stronach maszyny. Koła mogą obracać się nawet wokół własnej osi. Dzięki temu na obydwu osiach pozostają zawsze w niezmiennej odległości od siebie. Ten sposób zwiększenia siły uciągu stosuje się przeważnie wtedy, gdy maszyna pracuje na podmokłym gruncie. Zastosowanie gąsienic znacznie zwiększa także efektywność pracy, gdy pobierany z hałdy urobek jest bardzo ciężki.
Polecany artykuł:
Osprzęt do miniładowarki
Proste mocowanie za pomocą płyty montażowej i powszechnie stosowanego w większości maszyn szybkozłącza umożliwia łatwą wymianę podstawowych typów osprzętu.
Do elementów osprzętu miniładowarki zalicza się łyżkę do ładowania. Najczęściej spotykana pojemność łyżki wynosi od 0,15 do 0,9 m³, a maksymalna wysokość załadunku – 3 m. Miniładowarka wyposażona w osprzęt koparkowy pracuje jak mała koparka przedsiębierna.
Bardzo często minimaszyny stosuje się w hurtowniach lub na placach budów jako wózki widłowe do przewożenia palet. Umożliwia to osprzęt w postaci wideł. Udźwigi maszyn, wynoszące przy maksymalnej wysokości około 1000-1500 kg, pozwalają na swobodne przewożenie i układanie nawet ciężkich ładunków. Do osprzętu należy też młot hydrauliczny i nożyce do cięcia żelbetu.
Miniadowarek używa się także w budownictwie drogowym. W ofercie urządzeń dodatkowych znajdują się walce wibrujące, lemiesze zgarniarkowe i osprzęt do odspajania warstwy asfaltu. Spotyka się także piły do cięcia nawierzchni dróg oraz równiarki terenu.
Urządzeniem dodatkowym są również hydrauliczne wiertła do gruntu pozwalające na szybkie wiercenie na głębokość do około 1,5 m. Umożliwia to wykonywanie otworów między innymi pod różnego rodzaju słupy. Maszyny mają także osprzęt pozwalający na zagospodarowywanie i utrzymywanie terenów zielonych. Z myślą o tego rodzaju pracach producenci oferują urządzenia między innymi do orania ziemi, ścinania drzew, a nawet do ich sadzenia. Wiele miniładowarek ma wyjścia hydrauliki do napędu ręcznych narzędzi takich jak: przecinarki do betonu, młoty udarowe, pompy do wody, wiertarki hydrauliczne czy klucze udarowe. Niektórzy producenci oferują także odśnieżarki, chwytaki, zamiatarki, zgrabiarki, kosiarki, dozowniki, szpikulce do bel, widły do siana.
Prezentacja wybranych modeli miniładowarek
KRUPINA LOCUST 750 Moc silnika [kM]: 47,5 Masa maszyny [kg]: 2955 Udźwig roboczy [kg]: 750 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2300 Jest wyposażona w hydrauliczny system poziomowania szufli. |
|
GEHL 5635 Moc silnika [kM]: 80 Masa maszyny [kg]: 3168 Udźwig roboczy [kg]: 816 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2381 Sterowanie za pomocą dźwigni typu T umożliwia kontrolę manewrowania maszyną i wszystkimi ruchami ramion oraz szufli. |
|
CASE 75XT Moc silnika [kM]: 60.8 Masa maszyny [kg]: 3039 Udźwig roboczy [kg]: 998 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2290 Wyposażona jest w system RIDE CONTROL. Dzięki zastosowaniu tego systemu ramiona ładowarki pochłaniają wstrząsy powstające podczas jazdy z ładunkiem. Jazda jest stabilniejsza i znacznie mniej ładunku wysypuje się z łyżki. |
|
JCB ROBOT 170 Moc silnika [kM]: 50 Masa maszyny [kg]: 2510 Udźwig roboczy [kg]: 700 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2830 Wyposażona jest w jednostronny wysięgnik ładowarki. Pozwala on na wchodzenie do kabiny bocznymi drzwiami. Natomiast system samopoziomowania łyżki ładowarkowej, zwiększa stabilność maszyny i ułatwia sterowanie nią. |
|
BOBCAT 873 Moc silnika [kM]: 73,5 Masa maszyny [kg]: 3382 Udźwig roboczy [kg]: 1135 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2499 W maszynie zastosowano system BOSS (Bobcat Operation Sensing System) nadzorujący pracę mini-ładowarki. Ostrzega on operatora w razie wystąpienia problemów i może nawet wyłączyć silnik, aby zapobiec większym awariom. System BOSS umożliwia także szybką diagnozę. |
|
HYUNDAI HSL 610 Moc silnika [kM]: 44 Masa maszyny [kg]: 2350 Udźwig roboczy [kg]: 600 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2180 |
|
DAEWOO DSL 601 Moc silnika [kM]: 41.7 Masa maszyny [kg]: 2510 Udźwig roboczy [kg]: 590 Maksymalna wysokość wysypu [mm]: 2202 |