Pistolet do pian
Piana poliuretanowa jest wielofunkcyjnym materiałem syntetycznym wykorzystywanym do mocowania, wypełniania, izolowania, utwierdzania, formowania, doszczelniania, wyciszania dużych i małych pęknięć oraz szczelin w betonie, tynku, cegle, deskach podłogowych, szkle, drewnie i styropianie. Piany poliuretanowe są często używane podczas wznoszenia i renowacji budynków.
Do aplikacji pian powinny być stosowane profesjonalne pistolety. Niewłaściwa obsługa i konserwacja urządzenia może doprowadzić do jego zatkania lub zniszczenia.
Utrzymanie i czyszczenie pistoletu
-
Częściowo zużyta puszka z pianą może pozostać na pistolecie. Nie jest konieczne czyszczenie pistoletu do chwili, kiedy puszka nie zostanie całkowicie opróżniona.
-
Po opróżnieniu puszki i jej zdjęciu z pistoletu, należy szybko oczyścić pistolet z resztek piany, by zapobiec stwardnieniu materiału w jego wnętrzu. Kiedy piana stwardnieje w pistolecie, żaden rozpuszczalnik jej nie rozpuści.
-
Pistolet należy oczyścić środkiem czyszczącym zalecanym przez producenta urządzenia. Inny rozpuszczalnik może zniszczyć pistolet. Nie należy używać do czyszczenia wody (wilgoć przyspiesza proces wiązania).
-
Podczas czyszczenia rozpuszczalnik należy pozostawić w pistolecie przez ok. 2 minuty, a potem wylać go przyciskając spust. Czynność tą należy powtarzać dopóki rozpuszczalnik nie będzie wypływał czysty, bez śladu piany.
-
Kiedy piana zaschnie w pistolecie, trzeba odkręcić pokrętło regulacyjne i wyciągnąć iglicę. Iglicę należy oczyścić z zaschniętej piany nie rysującym narzędziem. Utwardzona piana może uszkodzić pistolet.
-
Iglicę należy nasmarować przed włożeniem jej do pistoletu.
- Nie można także zapomnieć o czyszczeniu czyścikiem gniazda głowicy ze świeżej piany, inaczej zasychająca piana zaklei zaworek zwrotny. Wtedy po zdjęciu puszki piana nie będzie wychodzić z pistoletu oraz uniknie się przyklejenia następnej puszki do głowicy pistoletu.
Problemy podczas pracy
1. Piana wypływa nawet kiedy pistolet nie jest używany:
-
należy odkręcić puszkę i opróżnić wnętrze pistoletu z piany, następnie przepłukać go rozpuszczalnikiem;
-
iglicę wyczyścić delikatnie z zaschniętej piany;
-
odkręcić przednią dyszę używając klucza. Sprawdzić czy nie jest zatkana, jeśli tak, delikatnie ją wyczyść;
-
przednia dysza będzie się z czasem wycierać, co spowoduje niekontrolowany wyciek piany, wtedy należy wymienić pistolet na nowy.
2. Jeśli puszka zablokuje się na zaworze pistoletu:
- należy spróbować ostrożnie ją odkręcić.
Jeśli puszka jest już pusta, wypuścić z niej resztę gazu i dopiero wtedy spróbować ją zdjąć.
Jeśli nie jest jeszcze opróżniona, należy uważać, ponieważ pojemnik jest pod ciśnieniem i może wybuchnąć (jeżeli zostanie uszkodzony - przebity).
BHP
Nigdy nie należy kierować strumienia powietrza na ludzi ani na zwierzęta. Trzeba nosić odpowiednią ochronę twarzy i rąk. Korzystać z rad producenta umieszczonych na pojemniku. Trzymać pistolet z daleka od dzieci. Nie używać w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli jest to niemożliwe, należy zapewnić dobrą wentylację.