Wiązarki do zbrojeń. Dlaczego na budowie warto pracować wiązarkami do zbrojeń?

2020-01-01 12:23
wiązarka do betonu
Autor: Comerto Dzięki wiązarce do zbrojeń praca jest nawet 5-krotnie szybsza, niż podczas wiązania ręcznego

Wiązarkami do zbrojeń wykonuje się pętle z drutu w miejscu styku prętów zbrojeniowych, co daje trwałość i stabilność zbrojenia w trakcie zalewania zaprawy. Wiązarki do zbrojeń znacznie przyspieszają prace zbrojarskie. Mają też inne zalety. Jak wybrać dobrą wiązarkę do zbrojeń?

Wiązanie zbrojeń to jedna z podstawowych czynności podczas niemalże każdej budowy. Zbrojenie betonu najczęściej jest wykonywane ręcznie, przez co staje się czasochłonne i żmudne. Na rynku od lat dostępne są narzędzia do automatycznego wiązania prętów zbrojeniowych,  akumulatorowe wiązarki do zbrojeń, które na rynkach zachodnich są już standardowym narzędziem używanym na budowie. W Polsce przedsiębiorcy również coraz częściej decydują się na inwestycję w sprzęt, który ma zapewnić większą wydajność, szybsze tempo pracy, a zatem wymierne korzyści finansowe.

Wiązarki do zbrojeń - zalety stosowania

Inwestycja w profesjonalną wiązarkę do zbrojeń przynosi szereg wymiernych korzyści, z których można wyselekcjonować 5 najważniejszych.

1. Nawet pięciokrotne przyspieszenie tempa pracy. Powszechnie wiadomo, że czas to pieniądz. Użycie wiązarki do zbrojeń zwiększa efektywność pracy, dzięki czemu możliwe staje się przyjmowanie kolejnych zleceń, a więc dodatkowy zarobek. Najnowsze modele wiązarek do zbrojeń wykonują jedno wiązanie w 0,6 sekundy, co jest nieosiągalne podczas ręcznego wiązania.

2. Uniezależnienie pracodawcy od zmian na rynku pracy. Wiemy, że aktualnie na rynku pracy brakuje pracowników, a pracodawca musi liczyć się z nagłymi brakami kadrowymi. Warto uniezależnić swoją firmę od czynnika ludzkiego i wyposażyć ją w sprzęt, który zminimalizuje ryzyko niekorzystnego wpływu braku kadry na jej funkcjonowanie.

3. Unikanie kar wynikających z opóźnień w wykonaniu zlecenia. Obecnie niemal we wszystkich kontraktach budowlanych są zapisy dotyczące konsekwencji nieprzestrzegania terminów realizacji inwestycji. Opóźnienia pracy mogą wynikać z wielu czynników, np. załamania pogody, problemów z pracownikami, itp. Wiązarki do zbrojeń przyspieszają prace, nadrabiają opóźnienia.

4. Wyższy komfort pracy oraz ochrona ich zdrowia. Ręczne wiązanie zbrojeń jest ciężką pracą fizyczną. Tzw. zespół cieśni kanału nadgarstka, który może skutkować nawet koniecznością leczenia operacyjnego, jest wywoływany przez długotrwałe uciskanie nerwu biegnącego w kanale nadgarstka i został uznany oficjalnie z ryzyko zawodowe przy wiązaniu ręcznym prętów zbrojeniowych. Wiązarki do zbrojeń całkowicie eliminują ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Innym zagrożeniem podczas wiązania ręcznego są kontuzje kręgosłupa związane z koniecznością pracy w ciągłym nachyleniu. Wiązarki do zbrojeń można wyposażyć w specjalne akcesoria, np. ramię przedłużające, które pozwala na wiązanie zbrojeń w pozycji wyprostowanej.

Elektroniczne ramię wiązarki do zbrojenia betonu
Autor: Comerto Elektroniczne ramię umożliwia wiązanie w pozycji wyprostowanej prętów rozłożonych poziomo na podłożu. Wiązanie uruchamiane jest przez impuls elektryczny wysyłany przez ramię bezpośrednio do wiązarki

Jak wybierać wiązarki do zbrojeń?

Wiązarki do zbrojeń są coraz popularniejsze i na rynku pojawia się coraz więcej ich modeli. Niestety, często nie są one najwyższej jakości, dlatego przed wyborem wiązarki do zbrojeń trzeba wziąć pod uwagę:

1. Stosunek ceny do jakości urządzenia.

Przed zakupem upewnij się, że w oferowanej cenie otrzymasz jakość, jakiej oczekujesz. Na rynku pojawia się wiele narzędzi wykonanych ze słabej jakości materiałów, które nie są warte swojej ceny. Unikaj kupowania narzędzi z niepewnych źródeł.

2.  Cenę i dostępność drutu wiązałkowego.

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, ile będzie kosztowała eksploatacja narzędzia, gdzie i w jakiej cenie kupisz drut wiązałkowy, czy jest powszechnie dostępny, itp.

3. Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny – dostępność, czas trwania napraw, koszty.

To jedno z najważniejszych, a jednocześnie najczęściej pomijanych kryteriów wyboru. Przed zakupem dowiedz się u sprzedawcy, jak będzie wyglądało serwisowanie narzędzia, gdzie przeprowadzane będą naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

4. Jakiej grubości pręty zbrojeniowe najczęściej wiążę?

Wybierz narzędzie, które będzie najlepszym ekonomicznie rozwiązaniem. Odpowiednie dobranie wiązarki do zbrojenia do wielkości wiązanych elementów pozwala zoptymalizować wydatki na drut wiązałkowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej