Wygoda i moc – jak wybrać najlepszą szlifierkę kątową?
Większość mniejszych szlifierek kątowych to konstrukcje, w których obudowa silnika pełni funkcję rękojeści. Są jednak na rynku modele z tarczami 125 mm posiadające pełnowartościową rękojeść zdecydowanie wygodniejszą przy długim szlifowaniu. A co jeśli chcemy użyć szlifierki poza siecią prądu stałego?
Główna rękojeść tylna jest standardowo atutem dużych szlifierek kątowych. Nie ma innej możliwości, aby operować taką maszyną – jej masa i rozmiary obudowy silnika sprawiają, że tylko duży uchwyt gwarantuje bezpieczeństwo pracy. Trochę inaczej jest w przypadku małych modeli. Tutaj króluje bezsprzecznie dwufunkcyjność – obudowa chroni jednostkę napędową i służy jako uchwyt maszyny. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ szlifierki kątowe z silnikami o mocach 750-1000 W są lekkie i można je bezpiecznie obsługiwać jedną ręką. A przy tym wyeliminowanie tylnej rękojeści zmniejsza długość całej maszyny.
Niektórzy producenci oferują jednak małe szlifierki kątowe wyposażone w pełnowartościowy uchwyt główny. Sprzęt taki – choć gabarytowo większy od klasycznych rozwiązań w tej klasie elektronarzędzi praktycznie nie powoduje zmęczenia przy najdłuższych szlifowaniach. Rękojeść wyprofilowana do kształtu dłoni zapewnia solidny chwyt, a zintegrowany w niej włącznik główny gwarantuje najszybszą reakcję operatora na potrzebę wyłączenia maszyny.
A co w przypadku szlifierek kątowych wyposażonych w akumulator? Tutaj obudowa dodatkowo zyskuje kolejny element w postaci gniazda wpięcia akumulatora, a w przypadku zestawu gotowego do pracy dochodzi jeszcze sam akumulator. Zwiększona masa wymaga oczywiście takiego chwytu by środek ciężkości wypadał ergonomicznie i pozwalał na stabilizację narzędzia. I tu z pomocą przychodzi nam uchwyt boczny mocowany na gwint. U lepszych urządzeń tego typu spotkamy też w miejscu najszerszego chwytu wyściółkę z materiału typu ultra grip.