Zbrojenie betonu. Jak przyspieszyć prace związane ze zbrojeniem betonu?
Zbrojenie betonu to jeden z podstawowych etapów prac budowlanych. W trakcie zbrojenia betonu siatka prętów zbrojeniowych musi zostać połączona, aby stworzyć stabilną konstrukcję gotową do zalania betonem. Wiązanie zbrojeń jest czynnością dość pracochłonną. Jak przyspieszyć etap zbrojenia betonu?
Zbrojenie betonu na budowie
Zbrojenie betonu jest czasochłonne, a wiadomo, że wydajność i tempo pracy na budowie mają ogromne znaczenie. W przypadku dużej budowy ręczne zbrojenie betonu może okazać się mało efektywne, a straty czasu wynikające z tej żmudnej czynności może powstrzymywać przedsiębiorców przed podejmowaniem nowych zleceń.
Mimo wyraźnego postępu technologicznego w budownictwie, beton zbroi się wciąż tak samo. Powszechne stało się używanie nowoczesnych elektronarzędzi, węzłów do produkcji betonu, wibratorów itp., natomiast zbrojenie betonu, wiązanie prętów pozostało pracą, w której w większości firm nadal brak automatyzacji. Do tego dochodzą braki kadrowe na budowach oraz rosnące wymagania finansowe doświadczonych zbrojarzy. Warto też pamiętać, że ręczne wiązanie zbrojeń betonu łączy z ryzykiem kontuzji pracowników.
W jaki więc sposób znaleźć kompromis pomiędzy koniecznością wiązania prętów zbrojeniowych niezbędnych podczas wznoszenia konstrukcji, a efektywnością pracy oraz zmniejszeniem ryzyka chorób zawodowych pracowników? Prace związanie ze zbrojeniem betonu usprawniają automatyczne elektronarzędzia - wiązarki do zbrojeń. Są to małe i poręczne elektronarzędzia, które obsługuje się jedną ręką.
Zbrojenie betonu wykonuje się zazwyczaj ze stali o różnej specyfikacji. Materiał, który powinien zostać użyty do wzmocnienia konstrukcji określany jest w projekcie. Każdy rodzaj stali oznaczony jest klasą oraz gatunkiem. Klasa oznacza wytrzymałość stali. Zbrojenie ma na celu wzmocnienie betonu, jego ochronę przez pęknięciami, czy też innymi zniszczeniami. Zbrojenie betonu stosuje się głównie na:
Zbrojenie betonu - praca z wiązarką
Rozwiązaniem problemów związanych ze zbrojeniem betonu mogą być niewielkie, lekkie i poręczne narzędzia - wiązarki do zbrojeń. Wiązarki wiążą pręty zbrojeniowe z użyciem drutu wiązałkowego nawiniętego na specjalną szpulę. Prace przy zbrojeniu betonu wykonuje się jedną ręką, samo wiązanie sprowadza się do naciśnięcia spustu. Po przyłożeniu szczęk wiązarki do elementów, które chcemy związać oraz naciśnięciu spustu, koła zębate wiązarki wypuszczają porcję drutu, który zostaje skręcony przez maszynę, a następnie automatycznie odcięty za pomocą specjalnego noża. Cała operacja trwa mniej niż 1 sek. i jest nawet 5 razy krótsza niż tradycyjne wiązanie ręczne.
- Czytaj też: Stal zbrojeniowa - gatunki, znakowanie, cena. Jak weryfikować stal zbrojeniową na budowie?
Wiązarki do zbrojenia betonu - zastosowanie
Podstawowym zastosowaniem wiązarki do zbrojeń jest oczywiście wiązanie drutem wiązałkowym prętów zbrojeniowych różnej średnicy. Wiązarka do zbrojeń najlepiej sprawdza się tam, gdzie konieczne jest wykonywanie gęstej sieci wiązań na dużej powierzchni. Wbrew swojej nazwie narzędzie to jednak ma jeszcze inne zastosowania, m.in. z powodzeniem może być wykorzystywane do montażu rur ogrzewania podłogowego. Aby wykorzystać do tego celu wiązarkę, przewody ogrzewania podłogowego rozprowadza się jeszcze przed zalaniem zbrojenia betonem, a same rury przytwierdza się bezpośrednio do prętów zbrojeniowych. Taka technologia montażu ogrzewania podłogowego jest szeroko stosowana w krajach Skandynawii i Europy Zachodniej i pozwala na dużą oszczędność czasu w stosunku do tradycyjnego rozprowadzanie przewodów oraz ich mocowania do warstwy betonu.