Ażurowa kostka brukowa - płyty betonowe Stream Line

2013-09-17 11:07
kostka brukowa
Autor: Libet

Nowa kostka brukowa Libet występuje w postaci płyt betonowych wyróżniających się oryginalnym, opływowym kształtem. Kostka brukowa przeznaczona jest do układania ażurowych nawierzchni przyjaznych środowisku - nawierzchnie w ogrodzie z kostki brukowej Stream Line są biologicznie czynne.

Głównym źródłem inspiracji dla Jerzego Dobrzańskiego - projektanta płyty Stream Line - był ruch meandrującej rzeki. Dzięki owalnej formie produktu możliwe jest projektowanie nawierzchni o wyrazistymi charakterze, zaś ażurowa forma płyty umożliwia scalenie betonowej nawierzchni z naturalnym podłożem. Płyty betonowe Stream Line (obok kostki brukowej Iberii, Farmerskiej oraz płyty Ażur) należą do produktów z linii ECO, które otrzymały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska. Przeprowadzone w instytucie badania potwierdziły m.in., że nawierzchnie z nich ułożone tworzą w znacznym procencie powierzchnię biologicznie czynną. Płyta Stream Line szczególnie polecana jest do miejsc, gdzie deszczówka powinna szybko wsiąkać w podłoże. Ażurowa nawierzchnia nie zakłóca zdolności magazynowania wody w glebie i zapewnia roślinom lepsze warunki rozwoju. Powierzchnia biologicznie czynna nawierzchni z płyty Stream Line z przestrzeniami wypełnionymi ziemią, żwirem lub grysem wynosi ok. 31%. Płyty Stream Line idealnie nadają się zarówno do budowy ścieżek ogrodowych, jak również podjazdów i parkingów.

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej powinno się zacząć od prawidłowego wykonania podbudowy pod nawierzchnię. Ważna jest jej grubość. Jeśli nawierzchnia ma być przeznaczona tylko do ruchu pieszego - wymagana jest warstwa grubości 10-20 cm, a jeśli będą po niej jeździć samochody - 25-40 cm. Podbudowę wykonuje się ze żwiru, tłucznia, grysu, żużla lub mieszaniny piasku ze żwirem. Materiał układany jest warstwowo, a każdą warstwę zagęszcza się mechanicznie. W przypadku gruntu charakteryzującego się niską przepuszczalnością wody warto wykonać, pod właściwą podbudową, warstwę rozsączającą z piasku grubości do 10 cm wraz z matą z geowłókniny. Pełni ona funkcję separatora - nie dopuszcza do przemieszania się poszczególnych warstw. Wpływa też na lepsze zagęszczenie warstw podbudowy, uniemożliwiając wypłukiwanie materiału z warstw usytuowanych płycej do warstw leżących głębiej. Geowłóknina zapobiega również zapadaniu się nawierzchni i powstawaniu kolein w nawierzchni oraz wysadzania kostki brukowej przy przemarzaniu gruntu. Mata sprawdza się też w przypadku gruntów o niskiej spoistości. Kostka brukowa dostępna jest w czterech kolorach: szarym, grafitowym, pastello i kasztanowym. Wymiary: 32,7 cm x 54,7 cm Grubość: 10 cm

kostka brukowa
Autor: Libet Pojedynczy moduł kostki brukowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej