Nawierzchnie w ogrodzie - jak zaprojektować?
Trafnie zaprojektowany ogród to dzieło sztuki, które możemy podziwiać co dnia i jednocześnie urokliwe zacisze, stworzone według indywidualnych upodobań. Jak sprawić, by architektura ogrodu stanowiła harmonijną całość łączącą wyczucie smaku i funkcjonalność?
Kostka brukowa: jak ułożyć kostkę brukową...
Ogród „szyty na miarę”
Projektowanie przestrzeni ogrodowej może okazać się zadaniem nie tylko łatwym, ale i pasjonującym. Na początku powinniśmy jasno określić, jakich wrażeń estetycznych inwestor oczekuje od ogrodu. Moda i wzornictwo zmieniają się w zawrotnym tempie, nie każdy trend będzie również pasował do charakteru zabudowy. Aby rozpocząć pracę nad projektem ogrodu, potrzebujemy mapy terenu w skali 1:500 wraz z rzutem budynku. Zawsze pierwszym etapem naszych działań jest spotkanie z klientem. Podczas rozmowy określamy, w jakim kierunku pójdą dalsze prace. Stylistyka ogrodu musi być dostosowana do architektury domu oraz osobowości inwestora. Inaczej urządzimy ogród dla amatora ogrodnictwa, a w zupełnie inny sposób dla osób lubujących się w minimalizmie, jeśli chodzi o ogrodową zieleń. – mówi Sławomir Kowina, architekt krajobrazu z firmy AWBUD. Wymagania estetyczne muszą iść w parze przede wszystkim z możliwościami technicznymi powierzchni. Mały przydomowy ogródek urządzimy inaczej, niż przestronną działkę, jednak efekt wizualny w obu przypadkach może zachwycać zacisznym urokiem przyrody.
Kostka brukowa: inspiracje dla projektantów...
Na początku był … projekt
Projekt jest przelaniem na papier wszystkich naszych wizji i pomysłów przytemperowanych przez racjonalną kalkulację wynikającą z możliwości posesji. W poszukiwaniu stylu nie powinniśmy zapominać, że czarowny ogród ma stanowić dla nas pełną komfortu oazę, w której rodzinny odpoczynek postawiony zostanie na piedestale. W tym momencie warto się zastanowić nad praktyczną stroną zagospodarowania terenu. Jak mówi Katarzyna Szafraniec, ekspert firmy AWBUD – Pytań jest wiele: czy potrzebne jest miejsce na parking, którą część ogrodu przewidujemy na odpoczynek, uwzględniając m.in. nasłonecznienie, jak z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności poprowadzić ciągi komunikacyjne. Niezwykle istotne jest dostosowanie rozkładu posesji do potrzeb poszczególnych domowników. W układzie nawierzchni należy wziąć pod uwagę przestrzeń rekreacyjną oraz wypoczynkową, miejsce dla dzieci, może to być mały plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę lub też zaciszną altankę dla bibliofila. Gdy jasno określimy nasze priorytety, można przystąpić do tworzenia koncepcji zagospodarowania terenu.
Podczas projektowania architekci biorą pod uwagę podkład, elementy istniejące, infrastrukturę, nawierzchnie, małą architekturę, a na końcu planują zieleń. W momencie wyrysowywania nawierzchni, architekci nanoszą na plan elementy wymagające wykopów ziemnych. Będą to wszelkiego rodzaju stawy, oczka wodne, źródełka, które mogą stać się stylowym motywem łączącym elegancję bruku z naturalnością wody. Kolejnym etapem jest rozlokowanie altanek lub pergoli. Ich układ powinien być czytelny i uporządkowany. Wrażenie bałaganu może zmniejszyć optycznie nawet działkę o większych rozmiarach, a co dopiero mały, przytulny ogródek.
Ponadczasowy i indywidualny styl
Początkiem projektowania samej nawierzchni wokół domu jest wybór odpowiedniej faktury kostki brukowej. Decydując się na bruk obijany, standardowy, płukany lub melanż wybieramy jednocześnie styl i nastrój, jaki zaczaruje naszą ogrodową przestrzeń. Powinniśmy w tym względzie kierować się przede wszystkim charakterem domu. Do klasycznych domków jednorodzinnych zawsze idealne będą kostki z linii Exclusive Melanż firmy AWBUD. Zarówno Rembrandt, jak i Rubens potrafią nadać otoczeniu indywidualności poprzez swoje niespotykane tonacje barw. Podobną ekspresję mają w sobie kostki melanż z linii jesiennej – gołębia, kasztanowa, safari i piasek pustyni. Dzięki nim do ogrodu wkracza przypływ wyjątkowego ciepła – podpowiada Katarzyna Szafraniec. W przypadku domów nowoczesnych, w których widoczne są elementy konstrukcji stalowych czy powierzchnie oszklone, efekt harmonii osiągniemy, wybierając bruk powstający w procesie wypłukiwania. Taką propozycję stanowi ekskluzywna Afrodyta, imitująca naturalny kamień. Osoby odważne, lubujące się w swoistej żonglerce stylami, mogą przełamać chłód oraz minimalizm domu i pokusić się o dobranie do nowoczesnej zabudowy nawierzchni postarzanej. W ofercie firmy AWBUD mamy do wyboru aż siedem rodzajów kostek z linii Exclusive, szlachetne antyczne. Przywołujący na myśl starodawną mapę Europy – bruk Marsylia i Normandia, harmonijnie połączą oba style. – radzi Katarzyna Szafraniec.
Tradycjonalistom poleca się perfekcyjne kompozycje nawierzchni postarzanej z domem w klimacie rustykalnym. Powstanie wówczas obraz, na którym starobruk łączy się z drewnem domu i ciepłem roślin, tworząc przytulną atmosferę i spójną stylistykę skupiającą w sobie zabytkowość i historię.
Krajobraz idealnie kolorowy
Po wyborze faktury bruku, następuje spotkanie z barwnym światem nawierzchni. Producenci wychodzą tutaj naprzeciw najśmielszym oczekiwaniom klientów. Kolorystyka kostek z roku na rok nabiera subtelności, idealnie odpowiadając palecie barw matki natury. Jednocześnie odpowiedni wybór w tym względzie staje się nie lada wyzwaniem. Zestawiając ze sobą kolory, powinniśmy pamiętać o zasadzie wzajemnego uzupełniania się odcieni lub przeciwnie, zamierzonego kontrastu. Chcąc uzyskać harmonijny efekt, należy aranżować barwy bruku w zgodzie z zewnętrznym designem domu, tj. dachem, jeśli jest widoczny, stolarką okienną lub elewacją budynku. Do domów w kolorach piaskowca, jasnego brązu z czerwonym lub brązowym dachem polecam kostki brukowez linii Melanż o ciepłych, jesiennych barwach lub też hematytowym brukiem spod znaku szlachetnej kostki Picasso i Tycjan – proponuje Sławomir Kowina. Do elewacji w kolorach szarości i niebieskim, warto dobrać nieco mocniejsze akcenty brukowe. Odpowiednią kandydaturą będzie kostka płukana z linii Exclusive Dionizos, która zachwyca mocą barw bazaltu, granitu i cieplejszego piaskowca. Warto zwrócić uwagę również na to, jaką przestrzeń chcemy wybrukować. Teren parkingowy i podjazd do garażu powinien być naturalnie w odcieniach ciemniejszych.
Perfekcja w doborze parametrów nawierzchni
Wizjonerskie, przestrzenne spojrzenie na wymarzony ogród musi spotkać się z chwilą refleksji nad wymiarami kostki brukowej, które będą dostosowane do naszych potrzeb. Grubość bruku dobieramy zawsze w zależności od natężenia ruchu i obciążeń, jakie będą na niego działały. Optymalnym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych jest kostka o grubości 6 cm, o podbudowie 40–45 cm. Takie podłoże znosi nacisk do 3,5 ton. Szerokość kostki to także ważna kwestia. Jeśli mamy do zabrukowania większe przestrzenie bardziej praktyczne będzie wykorzystanie w tym celu materiału o większych rozmiarach jak np. kostki płukanej Morfeusz i Posejdon z kolekcji Exclusive. Z kolei układając wąskie alejki, lepiej skorzystać z małych elementów. Dzięki temu unikniemy ich docinania i marnotrawstwa materiału. Zmysł praktyczny przyda się również w planowaniu szerokości ciągów komunikacyjnych. Katarzyna Szafraniec radzi, aby wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziemy się poruszać po posesji – Optymalna szerokość ścieżki to 1,5 m. Jeśli chodzi o powierzchnię opasek wokół domu, warto zdecydować się na 1–1,2 m, ze względu na uniknięcie kolizji z wystającymi rynnami i parapetami.
Na końcu … właściwe wykonanie
Praca koncepcyjna związana z aranżacją ogrodu wstępnie kończy się wraz z wejściem na posesję zespołu fachowych wykonawców, których zadaniem jest ułożenie nawierzchni. Na tym etapie niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy układali kostkę. Najpierw musimy wykonać korytowanie, czyli usunąć wierzchnią warstwę gruntu, następnie przeprowadzamy niwelację, czyli wyrównujemy dno wykopu. Niezbędnym punktem przygotowania terenu jest odprowadzenie wody, zawsze od budynku na zewnątrz działki. Jak podkreśla Sławomir Kowina – Odpowiednie prace wykonane w warstwach odsączających podbudowę są kluczowe. Dzięki temu nawierzchnia posłuży nam przez lata i unikniemy niekorzystnego efektu osiadania nawierzchni po zimowych roztopach. Nie można również dopuścić do tego, by woda z rynien została wypuszczona na kostkę brukową, co spowoduje wypłukiwanie z niej piasku i w efekcie niszczenie materiału.