Płyty chodnikowe z betonu ekologicznego oczyszczą powietrze ze spalin
Chodnik wykonany z betonu ekologicznego, który ma właściwości fotokatalityczne, nawet o 70% redukuje szkodliwe cząstki NOx w powietrzu zanieczyszczonym wskutek spalin samochodowych. Płyty chodnikowe z betonu ekologicznego będą oczyszczać powietrze wokół biurowca Generation Park w Warszawie.
Ekologiczne płyty chodnikowe ze specjalnej mieszkanki betonu rozkładającej szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu powstały dzięki współpracy firm Skanska i Górażdże Cement oraz jednostek naukowych: Instytutu Geofizyki PAN, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
– To doskonały przykład współpracy biznesu i nauki – mówi Anna Tryfon, menadżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska. – Dzięki zastosowaniu technologii zielonego betonu, mamy szansę wpłynąć na poprawę stanu powietrza w okolicach naszych budynków oraz stworzyć swego rodzaju zielony punkt na smogowej mapie Warszawy.
Jak działają płyty chodnikowe z betonu ekologicznego?
Wokół kompleksu Generation Park przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie powstanie docelowo plac pokryty ekologicznymi płytami chodnikowymi o powierzchni boiska piłkarskiego. Skanska informuje, że taki obszar ma rocznie neutralizować tlenki azotu emitowane ze spalin 10 samochodów z silnikiem diesla, zakładając, że każdy z nich pokona 17 tys. km. Skąd takie liczby?W Skanskiej zapewniają, że wcześniej projekt był testowany przez 9 miesięcy w warunkach laboratoryjnych i miejskich przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.
Beton ma właściwości fotokatalityczne, co oznacza, że dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu). Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu ekologicznego są jego właściwości samooczyszczenia się.
Jak badano płyty chodnikowe z betonu ekologicznego?
Podczas testów na obszarze 350 m² chodnika pozyskano dane ze specjalnych stacji pomiarowych. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było ekologicznego betonu. Pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Dzięki badaniom wiadomo też, że w momencie, gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie już zwarta zabudowa, beton ekologiczny osiągnie jeszcze lepsze wyniki w walce z warszawskim smogiem. W warunkach laboratoryjnych redukcja NOx dochodziła aż do 70%. Przy projekcie Generation Park Skanska zainstaluje stałą stację pomiarową, która nieprzerwanie będzie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
Nie tylko płyty chodnikowe z betonu ekologicznego
Beton o właściwościach fotokatalitycznych jest wykorzystywany nie tylko w płytach chodnikowych, ale także na fasadach budynków biurowych, mieszkaniowych czy administracyjnych. Już trzy lata temu w Krakowie oddano do użytku budynek, którego elewację pokryto płytami z betonu architektonicznego na bazie cementu fotokatalitycznego TioCem®, wyprodukowanego w technologii TX Active®. Na rynku dostępne są też dachówki cementowe produkowane w tej technologii. Okazuje się zatem, że betonowe powierzchnie w miastach, jak nawierzchnie, dachy, elewacje, także ekrany akustyczne, itp. mogą oczyszczać powietrze ze spalin, a przy tym czyścić się same.
Polecany artykuł: