Powstanie pierwsza droga z asfaltu redukującego smog. Gdzie i kto ją zbuduje?
Obecnie na rynku nie ma jeszcze nawierzchni drogowej o takiej funkcjonalności. To może być przełom. Asfalt redukujący smog jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który realizują wspólnie LOTOS i Politechnika Gdańska. Wkrótce powstanie doświadczalny odcinek drogi z asfaltem, który ma zdolność redukcji smogu.
O projekcie „Ekologiczne asfalty"
Asfalt redukujący smog opracował LOTOS wraz naukowcami z Politechniki Gdańskiej w ramach projektu „Ekologiczne asfalty". Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach. Jego celem jest opracowanie innowacyjnej nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń.
Gdzie powstanie droga z innowacyjnego asfaltu?
Odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie powodować rozpad toksycznych substancji ma powstać w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie. Budowa drogi oczyszczającej powietrze ze smogu ma się rozpocząć w 2022.
Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90% asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – powiedział Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.