Webinar: "Czy nawierzchnie mogą być ekologiczne, a jednocześnie estetyczne?"
Zapraszamy na webinar poświęcony innowacyjnym nawierzchniom. Jakie właściwości ma wodoprzepuszczalna nawierzchnia PERVIA i przypominający żwirową aleję DECO STONE? Co je łączy? Czym się różnią? Co należy uwzględniać przy projektowaniu i wykonaniu?
Architektura i urbanistyka wymagają trwałych i niezawodnych nawierzchni. Nieuniknione zmiany klimatu narzucają konieczność poszukiwania skutecznych sposobów zagospodarowania wody opadowej w miastach. Jednocześnie projektanci i inwestorzy muszą tak dobierać stosowane rozwiązania materiałowe, aby spełniały wymagania danej inwestycji.
Nawierzchnie wodoprzepuszczalne PERVIA to nowoczesne rozwiązanie dla budownictwa miejskiego. Zastosowanie nawierzchni ogranicza spływ powierzchniowy wody do kanałów deszczowych i zbiorników wodnych. Zapobiega powstawaniu kałuż i zastoisk wody na chodnikach, a jednocześnie zwiększa retencję wody w przyrodzie.
Nawierzchnie z eksponowanym kruszywem DECO STONE to z kolei najwyższa trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Niskie koszty eksploatacji, łatwość utrzymania i inne zalety tego rodzaju nawierzchni powodują, że coraz częściej wielkoformatowe nawierzchnie DECO STONE wygrywają z kostką czy tradycyjnymi płytami betonowymi.
Zapraszamy do obejrzenia webinaru podczas którego prezentujemy zasady i możliwości projektowania nawierzchni PERVIA i DECO STONE oraz korzyści wynikające z tych rozwiązań.
Agenda webinaru
Podczas webinaru eksperci firmy CEMEX skupiają się na zagadnieniach projektowania i wykonywania omawianych nawierzchni.
- Trendy w projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni
- Nawierzchnie wodoprzepuszczalne PERVIA – charakterystyka, właściwości i korzyści
- Nawierzchnie z eksponowanym kruszywem DECO STONE – charakterystyka, właściwości i korzyści
- Aspekty projektowe i wykonawcze nawierzchni PERVIA i DECO
- Przykładowe realizacje
Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru
Podczas webinaru padło wiele ciekawych pytań, na które nie udało się odpowiedzieć, ze względu na ograniczony czas trwania prezentacji. Poniżej odpowiedzi na nie, udzielone przez eksperta firmy Cemex.
- Czy nawierzchnie są dostarczane na plac budowy jako gotowy produkt?
PERVIA path jest to mieszanka betonowa produkowana na skomputeryzowanych, certyfikowanych węzłach betoniarskich. Materiał jest dostarczany na plac budowy, następnie wylewany bezpośrednio na miejsce wbudowania i rozprowadzany przez wyspecjalizowaną firmę wykonawczą.
- Jaka jest cena nawierzchni PERVIA gr. 10 cm?
Cena za materiał o tej grubości to około 50-60 zł/m².
- Czy nawierzchnie mają znak budowlany B?
Nawierzchnie, zarówno DECO STONE, jak i PERVIA path, mają wystawianą Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych, oznacza to, że mają znak budowlany B.
- Czy macie Państwo wykonawców na terenie całej Polski?
Tak, ale jesteśmy też otwarci na nowych wykonawców. Nasza firma prowadzi szkolenia dla osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy praktycznej oraz teoretycznej na temat wykonywania nawierzchni DECO STONE oraz PERVIA path. Najlepsi wykonawcy zrzeszeni są w programie CEMEX XPERT, co gwarantuje najwyższą jakość wykonanej pracy.
- Jaki jest czas pracy na mieszance?
Od momentu wyprodukowania (zgodnie z kartą techniczną produktu) czas pracy na mieszance to około 90 min., przy temperaturze powietrza +20°C i wilgotności względnej 65%.
- Czy można stosować nawierzchnię PERVIA na podjazdy, parkingi?
Nawierzchnia PERVIA path dedykowana jest na ścieżki dla pieszych oraz rowerowe. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie dostępny nowy rodzaj betonu jamistego PERVIA, który będzie dedykowana właśnie na podjazdy oraz parkingi.
- Czy nawierzchnię PERVIA można stosować na miejskich placach zabaw?
Na place zabaw sugerujemy zastosowanie nawierzchni PERVIA classic, jako przepuszczalne podłoże pod bezpieczne, elastyczne nawierzchnie poliuretanowe.
- Czy nawierzchnia PERVIA do stosowania na placach zabaw ma atesty?
Ten produkt jest produkowany zgodnie z normą i spełnia wymagania normy PN-EN 206.
- Jaki jest czas sezonowania nawierzchni PERVIA path?
Zgodnie z kartą techniczną produktu wykonaną nawierzchnię należy pielęgnować i chronić przez okres min. 7 dni, przede wszystkim przed utratą wilgoci w wyniku oddziaływania wysokich temperatur, promieniowania słonecznego, wiatru, itp., a także przemrożeniem w okresie obniżonych temperatur. Swoją docelową wytrzymałość nawierzchnia osiąga po min. 28 dniach dojrzewania.
- Jak utrzymywać i czyścić nawierzchnię PERVIA?
Przynajmniej dwa razy w roku (przed i po okresie zimowym) należy nawierzchnię PERVIA dokładnie wyczyścić za pomocą urządzenia specjalistycznego, np. TIMAN Power FLEX 3400. W okresie zimowym należy unikać usuwania śniegu lub lodu za pomocą ostrych metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić nawierzchnię. Nawierzchnia z betonu jamistego pełni w uproszczeniu funkcję filtra, a więc jak każdy filtr należy ją regularnie czyścić. Dlatego do okresowej konserwacji nawierzchni z tego betonu zalecane są wielofunkcyjne urządzenia czyszcząco-ssące. Szczegółowe informacje zawarte są w Poradniku Technicznym Cemex.
- Czy dysponują Państwo materiałem wideo, na którym widać jak zachowuje się nawierzchnia PERVIA i DECO STONE w czasie deszczu?
Zapraszamy na nasz kanał YOUTUBE/BETONNADOM. Tam znajdą Państwo film ukazujący chłonność nawierzchni PERVIA path.
- Czy nawierzchnię PERVIA można zimą sypać solą?
W przypadku nawierzchni PERVIA niedopuszczalne jest stosowanie środków odladzających na bazie soli, gdyż ich używanie może powodować destrukcję powierzchni i struktury betonu.
- Czy nawierzchnię PERVIA można stosować na tarasy?
Oczywiście. PERVIA path może być stosowana jako podbudowa tarasów podniesionych (deska, kompozyt płyty wielkoformatowe) oraz jako nawierzchnia ostateczna. Natomiast nawierzchnia DECO STONE może być układana jako ostateczne wykończenie tarasu.
- Ile lat ma najstarsza realizacja nawierzchni PERVIA?
Produkt jest dostępny od 2 lat na polskim rynku. W innych krajach (w tym w Europie) PERVIA path dostępna jest w ofercie Cemex już od kilku do kilkunastu lat.
- Czy można stosować nawierzchnie na nachyleniach i pochyłościach?
Oczywiście. Nawierzchnie z sukcesem zostały wykonane na powierzchniach o pochyleniu powyżej 10%.
- Jakie są właściwości ppoż. nawierzchni?
Nasze materiały spełniają klasę ogniową A1 (materiały niepalne).
Webinar poprowadzili
Webinar poprowadzili eksperci firmy CEMEX.
Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Poznańskiej, z 12-letnim doświadczeniem pracy w branży drogowej. W CEMEX od 2017 roku zajmuje się rozwojem produktów specjalistycznych, w tym nawierzchniami wodoprzepuszczalnymi PERVIA oraz innowacyjnymi posadzkami FIBRON FL.
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, od 15 lat zajmuje się technologią betonu w CEMEX. Od 2013 roku zajmuje się betonami specjalistycznymi, w tym dekoracyjnymi nawierzchniami z rodziny DECO.