Napęd do drzwi DDS – ochrona przeciwpożarowa i wentylacja
Drzwi dwuskrzydłowe w budynkach użyteczności publicznej można wykorzystać m.in. do ochrony przeciwpożarowej i wentylacji. Dzięki wyposażeniu drzwi w automatykę – napęd DDS – możliwe jest sterowanie drzwiami w sytuacjach zagrożenia i dla poprawienia wentylacji budynku. Urządzenie jest nowością firmy D+H.
Prawidłowa wentylacja budynku stanowi część systemu ochrony przeciwpożarowej. Drzwi w tym systemie mogą mieć znaczący udział. Chodzi głównie o oddymianie, usuwanie z ciągów komunikacyjnych oraz klatek schodowych gorącego powietrza i toksycznych gazów gromadzących się w przypadku wystąpienia pożaru.
Napęd do drzwi dwuskrzydłowych DDS 54/500 zaprojektowano z myślą o potrzebie automatycznego sterowania drzwiami, pozwalając na ich otwarcie w określonych sytuacjach, np. w przypadku konieczności ewakuacji, poprawienia wentylacji, czy konieczności wyrównania ciśnienia w systemach ochrony przeciwpożarowych budynków.
Do codziennej eksploatacji drzwi wykorzystywane jest tylko jedno skrzydło (lewe), otwierane przez system wideo- lub domofonowy. Zastosowanie napędu DDS pozwala, w razie konieczności, na automatyczne otwarcie drugiego skrzydła - zakończone rolką ramię napędu wypycha skrzydło, powodując jego otwarcie pod kątem 90 stopni. Istnieje możliwość programowania wszystkich funkcji napędu.
Napęd do drzwi dwuskrzydłowych wyróżnia kompaktowa konstrukcja – zabiera niewiele miejsca i może być montowany zarówno na ścianie, jak i ościeżnicy, zachowując przy tym wszystkie standardowe funkcje drzwi. Zastosowane w napędzie rozwiązania elektroniczne umożliwiają otwieranie pojedynczych, jak i podwójnych skrzydeł. Napęd przystosowany jest do współpracy z systemami kontroli dostępu, systemami domofonowymi oraz dowolnym typem elektrozamka. Daje też możliwość sygnalizacji stanu położenia drzwi oraz wykorzystania funkcji samozamykacza. W napędzie drzwiowym DDS 54/500 zastosowano również rozwiązania zabezpieczające przed przytrzaśnięciem, a także elektroniczny wyłącznik przeciążeniowy.
Badania CNBOP i świadectwo dopuszczenia stanowią gwarancję wymaganej przez przepisy prawa niezawodności w trakcie użytkowania napędu, zapewniając jednocześnie jego długotrwałą eksploatację oraz bezawaryjność.
Wentylacja z napędem DDS
Do prawidłowego działania wentylacji z użyciem drzwi dwuskrzydłowych producent zaleca zastosowanie następujących urządzeń:
- centrala sterująca RZN (obciążalność wyjść nie mniej niż 2A)
- napędy drzwiowe DDS 54/500 (po jednym na skrzydło)\
- moduł przekaźnikowy TR43-K (prąd maks. 17mA)
- moduł sekwencyjnego otwierania/zamykania FS41
- zasilacz 24VDC/2A do zasilania rygli elektromechanicznych
- rygiel elektromechaniczny (2 szt. – do blokady górnej i dolnej)
- elektrozamek rewersyjny 12V/24V (do współpracy z kontrolą dostępu)
- puszka przyłączeniowa ppoż. 100x100x80 mm (wys./szer./dł.)
Zasada działania systemu
Po zamontowaniu wszystkich elementów system wymaga odpowiedniego skonfigurowania. Centrala sterująca RZN uruchamia napędy DDS, które następnie otwierają oba skrzydła drzwiowe w celu odpowiedniej wentylacji budynku. W chwili podania napięcia na siłowniki w module TR43-K przełączają się styki, odcinając zasilanie od rygli elektromechanicznych i elektrozamka. Drzwi odblokowują się, a następnie otwierają przez napęd DDS. Moduł FS41 zapewnia z kolei właściwą kolejność otwierania i zamykania się napędów.