Światowy Dzień FSC. Ekologiczna gospodarka leśna i certyfikaty dla ochrony lasu
28 września 2012 r. obchodzono Światowy Dzień FSC. FSC od wielu lat promuje ekologiczną gospodarkę leśną przyznając certyfikaty FSC firmom, które dbają o środowisko. Czy materiał na podłogę został wyprodukowany w drewna pochodzącego z kontrolowanych źródeł? Warto się nad tym zastanowić.
FSC to organizacja od wielu lat promująca ekologiczną gospodarkę leśną. 28 września 2012 r. na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FSC mający za zadanie promocję pozyskiwania drewa z właściwie zarządzanych i kontrolowanych lasów. Świadczą o tym certyfikaty FSC.
Organizację FSC-Polska powołały w 2001 roku Liga Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych i Polski Klub Ekologiczny. Od sierpnia tego roku posługuje się ona nazwą Związek Stowarzyszeń Na Rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa. I choć organizacja nie zajmuje się przyznawaniem certyfikatów Forest Stewardship Council A.C., jest główną polską organizacją promującą ideę FSC w naszym kraju.
Rodzaje certyfikatów FSC, czyli świadectw ekologicznej gospodarki leśnej
Na świecie funkcjonują dwa główne certyfikaty FSC.
- Certyfikat gospodarki leśnej FSC FM przyznawany jest właścicielom i zarządcom lasów. W lasach ze znakiem FSC chroni się obszary o wyjątkowych walorach społecznych i przyrodniczych, unika się stosowania pestycydów, zachowuje się martwe drewno do naturalnego rozkładu, ochrania się rzadkie gatunki fauny i flory, dąży się do zachowania w stanie naturalnym części ekosystemów leśnych i nie wprowadza się do nich roślin obcego pochodzenia (w szczególności roślin modyfikowanych genetycznie).
- Certyfikat Kontroli Pochodzenia Produktu FSC CoC przeznaczony jest dla przedsiębiorców branży drzewnej, papierniczej, handlowców, dystrybutorów, pośredników, drukarni, wydawnictw etc. Umożliwia on kontrolę przepływu drewna na każdym etapie produkcji. W efekcie znak FSC na wyrobie oznacza, że surowce wykorzystane do jego produkcji pochodzą z kontrolowanych źródeł i dobrze zarządzanych lasów.
Ochrona lasu na świecie
Ideę FSC na świecie promuje między innymi jednostka certyfikacyjna NEPCon. Organizacja ma swoich przedstawicieli w całej Europie. Misją NEPCon jest zrównoważony rozwój i promowanie zrównoważonego zarządzania i wykorzystywania lasów. W tym celu NEPCon współpracuje z osobami fizycznymi, przedsiębiorstwami, organizacjami i instytucjami rządowymi a także władzami lokalnymi. NEPCon ma na swoim koncie certyfikację ponad 10 milionów hektarów terenów leśnych oraz blisko 1000 firm działających w przemyśle i handlu drzewnym, w ponad 20 krajach.
Działania FSC w Polsce
W Polsce do akcji ochrony lasów FSC przyłączyła się firma Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe prowadząc akcję informacyjną na temat certyfikatów FSC. W najbliższym czasie firma będzie się ubiegać o uzyskanie certyfikatu FSC, dzięki czemu nabywcy jej podłóg będą mieli pewność, że produkty zostały wyprodukowane w drewna pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów oraz innych kontrolowanych źródeł.
Kopp i FSC Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe, wraz z organizacją NEPCon, chce 28 września w tzw. Piątek FSC, zachęcić wszystkich do zapoznania się z ideą FSC Kontroli Pochodzenia Produktu CoC i jej znaczeniem dla ekosystemów na całym świecie.
Więcej informacji: fsc.org