Systemy zabezpieczeń w Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma jeden z najnowocześniejszych w Polsce zinegrowanych systemów zabezpieczeń - ponad 3000 elementów systemów ochrony, takich jak kamery, czujki pożarowe, czytniki kontroli dostępu, czujki alarmowe, głośniki DSO, systemy sygnalizacji włamania i napadu. Kmpleksowe rozwiązania w zakresie zabezpieczeń, ewakuacji i nagłośnienia dostarczył do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Bosch Systemy Zabezpieczeń.
Bezpieczeństwo pożarowe - system Praesideo
Za bezpieczeństwo pożarowe w Muzeum Historii Żydów Polskich odpowiada system nagłośnieniowo-ostrzegawczy Praesideo. Ten w pełni cyfrowy system jest w stanie obsłużyć 28 informacyjnych kanałów audio jednocześnie w maksymalnie 440 strefach nagłośnieniowych. System bezpieczeństwa pożarowego może emitować jednocześnie 4 komunikaty ewakuacyjne do różnych miejsc w Muzeum. Do ewakuacji głosowej zastosowano 5 typów głośników DSO – kolumny głośnikowe, głośniki sufitowe, projektory dźwięku, głośniki naścienne i tuby głośnikowe.
Centrala sygnalizacji pożaru FPA 5000
Centrala sygnalizacji pożaru FPA 5000 uzupełniona czujkami pożarowymi tworzy skuteczny system alarmowania na wypadek pożaru. System składa się z czujek punktowych serii Magic.sens, natomiast do detekcji pożaru w wysokich pomieszczeniach zastosowano czujki liniowe. Ciekawym rozwiązaniem jest wyniesiona klawiatura obsługi, która realizuje w 100% zadania kontrolera umieszczonego we wnętrzu centrali pożarowej. Taki panel ułatwia obsłudze budynku Muzeum zarządzanie i sterowanie systemem pożarowym.
Sygnalizacja próby włamania - centrala MAP 5000
Za sygnalizację prób włamania do Muzeum odpowiada centrala MAP 5000, wykorzystująca innowacyjną technologię Local Security Network (LSN). Urządzenia w technologii LSN mają szeroki zakres działania – od detektorów ruchu PIR/MW, przez detektory sejsmiczne i zbicia szkła, po kontaktrony magnetyczne i przyciski napadowe. Centrala może składać się nawet z 1500 elementów, działać w 500 różnych obszarach i być obsługiwana przez 1000 użytkowników. System MAP 5000 składa się z ponad 70 różnych typów adresowalnych elementów i może być obsługiwany przez 32 klawiatury rozmieszczone w różnych częściach obiektu. Dzięki graficznej klawiaturze dotykowej w postaci kolorowych ikon, obsługa systemu jest intuicyjna i niezwykle prosta, a komunikaty na ekranie panelu mogą być wyświetlane w jednym z 12 języków. Zadaniem systemu MAP 5000 w Muzeum jest ochrona części administracyjnej i biurowej oraz magazynu ze zbiorami. System składa się z ponad 700 różnego rodzaju czujek alarmowych odpowiadających za wczesną detekcję wtargnięcia. 19 klawiatur sterujących rozmieszczonych w różnych miejscach Muzeum pozwala uzbrajać i rozbrajać system alarmowy.
System kontroli dostępu
Bosch dostarczył system bazujący na technologii IP, składający się z kontrolerów serii AMC oraz czytników zbliżeniowych rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest kontrola wejścia. System obsługuje prawie 190 czytników zbliżeniowych, rozmieszczonych na 100 parach drzwi z dwustronną kontrolą przejścia. System KD jest wizualizowany i zarządzany z pozycji platformy integrującej BIS (Building Integration System).
W Muzeum zainstalowano także zaawansowany system CCTV bazujący na technologii IP. Monitoring kamerowy składa się z ok. 150 kamer stałopozycyjnych, kopułkowych i obrotowych. W miejscach wymagających szczególnie wyraźnego obrazu zamontowano najnowszą serię kamer HD typu Starlight. Kamery te są wyjątkowo czujne, co pozwala uzyskać wysokiej jakości obraz nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych.
Na system bezpieczeństwa w Muzeum składa się także oprogramowanie do zarządzania sygnałem wizyjnym (Bosch Video Management System - BVMS), które zapewnia całodobowy nadzór nad obiektem przy pomocy kamer. Muzeum wyposażono w wersję oprogramowania BVMS 5.0. Macierze zapisu o łącznej pojemności 76 TB zapewniają materiał archiwalny na okres 1 miesiąca. BVMS w pełni obsługuje funkcję inteligentnej analizy obrazu (Intelligent Video Analysis - IVA), która wykrywa nietypowe zdarzenia i wysyła o nich ostrzeżenia. Uruchomienie alarmu powoduje wyświetlenie instrukcji, przeznaczonych dla odpowiednich służb.
Systemy zabezpieczeń w Muzeum POLIN są zintegrowane na platformie BIS (Building Integration System). System integracji budynków Bosch dostarcza szeroki zakres możliwości centralizacji zarządzania alarmami, wygodnego wyświetlania elementów systemu na mapach lokacyjnych lub tzw. „action planach”. W przypadku alarmu system wyświetla operatorom procedury postępowania i umożliwia dostosowanie reakcji systemu w zależności od rodzaju zdarzenia.