Biokominek wolnostojący do wnętrz i na zewnątrz. Ciekawe modele biokominków wolnostojących

2020-11-24 18:58
biokominek wolnostojący
Autor: gettyimages Biokominek wolnostojący z podstawą wykonaną z miedzi i szkłem hartowanym. Model nie tylko do przestronnych wnętrz mieszkalnych, ale także restauracji

Biokominek wolnostojący jest w pełni bezpieczny i ekologiczny. Biokominkowi wolnostojącemu projektanci nadają różnorodne, często wymyślne nawet formy. Ten rodzaj biokominka jest ciekawym rozwiązaniem zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz - na taras czy do ogrodu. Ten rodzaj biokominka ma jeszcze jedną ważną zaletę - jest przenośny.

Biokominek wolnostojący - budowa, materiały

Biokominek wolnostojący zbudowany jest z podstawy, która przybiera różnorodne formy, palnika oraz, najczęściej, osłony palnika. Biokominek wyposażony jest także w zbiornik na biopaliwo - jego pojemność zależy od wielkości biokominka. Niektóre modele biokominków wolnostojących mają palenisko wypełnione włóknem ceramicznym, które pochłania i utrzymuje paliwo. Jest to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu w przypadku przewrócenia urządzenia, paliwo nie wycieka, a ogień automatycznie gaśnie.

Podstawa biokominka wolnostojącego może być ze stali lakierowanej proszkowo, kamienia naturalnego, ceramiki, miedzi. Palenisko osłonięte jest zazwyczaj szkłem hartowanym, które chroni płomień przed podmuchami powietrza, co przydaje się,  zwłaszcza jeśli biokominek stoi na zewnątrz.

biokominek wolnostojący na tarasie
Autor: gettyimages Biokominek wolnostojacy na taras. Zapalony po zmroku rozświetla taras, tworzy nastrój, jednocześnie ogrzewa osoby przebywające na tarasie
Warto wiedzieć

Jakie są rodzaje biokominków? Można je podzielić na 4 grupy:

1. Biokominki wolnostojące, które możemy postawić w dowolnym miejscu.

2. Biokominki wiszące, przeznaczone do zawieszenia na ścianie (ten model biokominka można także zamontować we wnęce ściennej, wówczas wyglądem przypomina kominek tradycyjny).

3. Totemy i biolampy, czyli kompaktowe biokominki wolnostojące.

4. Biokominki do zabudowy (tzw. meble z ogniem) - najczęściej umieszczone w stolikach kawowych, szafkach.

kominek wolnostojący na balkonie
Autor: Marcin Czechowicz Cylindryczny kominek wolnostojący do stosowania na zewnątrz, na tarasie czy balkonie

Gdzie postawić kominek wolnostojący?

Biokominek wolnostojący można postawić tak naprawdę wszędzie i można go, w razie potrzeby, przestawić. Wewnątrz może stać, np. na stole, półce, komodzie - ten w wersji kompaktowej, lub większy model po prostu na podłodze. Biokominek w salonie, sypialni, jadalni, holu czy nawet łazience - zdobić może każde pomieszczenie. Na zewnątrz zaś stać może w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.

biokominek wolnostojący ze stali
Autor: gettyimages Biokominek wolnostojący o cylindrycznym kształcie wykonany ze stali pokrytą specjalną farbą imitującą rdzę

Akcesoria do biokominka wolnostojącego

Najważniejsze jest oczywiście paliwo. Od jego jakości zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania biokominka. Paliwo do biokominków ma postać płynu lub żelu i produkowane jest na bazie alkoholu etylowego. Bioetanol nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby negatywnie wpływać na samopoczucie czy zdrowie. Nie szkodzi również zwierzętom. Produktami spalania biopaliwa są para wodna i dwutlenek węgla w ilości zbliżonej do wydychanej przez człowieka. Czas spalania 1 litra bioetanolu to około 3-5 godzin w zależności od stosowanych dysz w biokominku oraz wielkości płomienia.

Biopaliwo nie wydziela dymu i zapachu, chyba że skorzystamy ze specjalnego paliwa zapachowego: waniliowego, kawowego, czekoladowego, cynamonowego, różanego itp.

Przyda nam się również lejek do precyzyjnego wlewania paliwa do zbiornika oraz zapalniczka.

Do kominka warto kupić też specjalne kamienie ceramiczne, żaroodporne. Wyglądają jak kamienia naturalne, występują w różnych kolorach (białe, czarne, brązowe), w wersji matowej lub z połyskiem. Są one dodatkową ozdobą biokominka, a w dodatku akumulują ciepło.

biokominki wolnostojące
Autor: gettyimages Przykładowe wzory biokominków wolnostojących, zewnętrznych

Jak rozpalić biokominek wolnostojący?

Rozróżniamy dwa typy biokominków, jeśli chodzi o możliwość rozpalania: biokominki automatyczne i manualne. Do pierwszego typu potrzebujemy biopaliwa i lejka. Do drugiego również zapalniczki.

Biopaliwem należy uzupełnić zbiornik (w 3/4 pojemności). Trzeba uważać, aby nie rozlało się ono na zewnątrz urządzenia. Biokominek manualny rozpalamy zapalniczką. Natomiast automatyczny pilotem lub za pomocą smartfona i specjalnej aplikacji.

biokominki wolnostojące na stół
Autor: Planika Biokominki wolnostojące w formie niewielkich biolamp - można je postawić na stole, komodzie, półce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej