Dlaczego pompy ciepła się psują? Co się psuje w pompach ciepła? Co wpływa na żywotność pompy ciepła?

2024-04-02 16:15
czy pompy ciepla sie psuja
Autor: Informator Budowlany Dlaczego pompy ciepła się psują? To najczęściej błędy instalacyjne. Sprawny i dobrze przeszkolony serwis zapewniony np. przez producenta pompy ciepła i dostępność komponentów ma duże znaczenie w przypadku jakiejkolwiek awarii pompy ciepła

Właściwie dobrana i poprawnie zainstalowana pompa ciepła będzie działać niezawodnie przez wiele lat. Problemy, które się pojawiają podczas eksploatacji spowodowane są zazwyczaj błędami instalacyjnymi. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jaka jest statystyczna żywotność pompy ciepła?

Pogad@ne. Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Co wpływa na awaryjność pompy ciepła?
  2. Jak zapewnić efektywną pracę pompy ciepła?
  3. Objawy błędów w instalacji pompy ciepła
  4. Jaka jest żywotność pompy ciepła?
  5. Uważaj kto montuje pompę ciepła!

Co wpływa na awaryjność pompy ciepła?

Tak naprawdę każdą pompę ciepła można popsuć. Niezależnie od producenta pompy ciepła czy jej ceny, źle wykonany montaż, niewłaściwie dobrane parametry instalacji odbioru czy błędne ustawienia, mogą sprawić, iż pompa ciepła będzie pracowała nieefektywnie. Co więcej, błędy instalacyjne mogą także przyśpieszyć zużycie urządzenia.

Problemy eksploatacyjne, niestety, mogą się pojawić po wielu miesiącach od zainstalowania pompy ciepła.

Zatem, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas instalacji pompy ciepła? Podstawowym problemem jest osiągany przepływ i wynikająca z tego dystrybucja ciepła oraz uzyskiwane wartości temperatury w instalacji. Analizy pokazują, że główny problem stanowi zazwyczaj brak odpowiednich możliwości odbioru ciepła od pompy. Jest to szczególnie widoczne w starych, modernizowanych instalacjach, gdzie przekroje przewodów rurowych są bardzo małe, bo były projektowane na wyższe parametry.

Odpowiedni przepływ pozwala przekazać moc grzewczą przy niższych temperaturach wody zasilającej. Wiąże się to z niższymi temperaturami skraplania, co skutkuje większą mocą pompy ciepła i wyższą wydajnością grzewczą pompy ciepła (wyższe COP).

Ponadto, odpowiedni przepływ zapewnia także poprawne warunki pracy pompy ciepła przy jej odszranianiu zimą. Jest to szalenie istotne, gdyż nieefektywny tzw. defrost może prowadzić do ciągłego gromadzenia się lodu na wymienniku zewnętrznym pompy ciepła, a w skrajnych przypadkach nawet do jej zniszczenia.

Na zapewnienie odpowiedniego przepływu, czyli odbioru ciepła od pompy ciepła, wpływ mają:

  • przekroje rurociągów
  • długość rurociągów
  • technologia wykonania instalacji
  • sposób prowadzenia instalacji
  • odpowietrzenie instalacji
  • zanieczyszczenie instalacji
  • dobór armatury
  • dobór pompy obiegowej

Żadna instalacja nie będzie poprawnie pracować przy zbyt niskim ciśnieniu czynnika grzewczego (wody), nie wspominając już o ewentualnych problemach z pracą naczynia przeponowego tym spowodowanych.

Pozostałe problemy, które mają wpływ na awaryjność pompy ciepła, to: niewłaściwe ustawienia parametrów pompy ciepła, takich jak np. krzywa grzewcza i jej pochodne (histereza krzywej grzewczej, temperatura cwu).

Instalator powinien też zwrócić uwagę na odpowiednie przekroje i zabezpieczenia instalacji elektrycznej.

Do najczęstszych awarii w powietrznych pompach ciepła dochodzi z powodu problemów w pracy sprężarek, parowników i skraplaczy. Te trzy elementy ulegają najczęstszym awariom.

Jak zapewnić efektywną pracę pompy ciepła?

W ocenie Euros Energy idealnymi warunkami do pracy, także dla inwerterowych pomp ciepła są obiekty z dużą bezwładnością, czyli z instalacjami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym. Pozwala to na minimalizację liczby startów i odstawień pomp ciepła – stanów nieustalonych.

Instalacje ogrzewania podłogowego dają dużą pojemność cieplną, czyli długo się nagrzewają i długo wychładzają. Warto pamiętać przy tym o dwóch rzeczach: najlepiej mieć jeden system odbioru ciepła w całym domu oraz im prostszy system sterowania tym lepiej.

Jeden typ instalacji odbioru, szczególnie gdy 100% stanowi odbiór niskotemperaturowy, pozwala łatwiej i taniej osiągnąć komfort cieplny, ze względu na łatwiejsze sterowanie i mniejsze prawdopodobieństwo błędu. 

Ponadto, komplikacja układu regulacji, przez wprowadzanie elektrozaworów i skomplikowanych rozdzielaczy przy podłogówce psuje przepływy medium grzewczego. Przekłada się to na przerywaną i nierówną pracę pompy ciepła i niepotrzebny wzrost zużycia energii.

Prosta instalacja ogrzewania podłogowego, z rozdzielaczami, na których są jedynie rotametry, odpowiednia średnica na dojściu do rozdzielaczy i tyle automatyki, co w samym sterowniku pompy ciepła, jest kombinacją idealną do minimalizacji zużycia energii i maksymalizacji życia naszej pompy ciepłą.

Możliwość indywidualnej regulacji w poszczególnych pomieszczeniach, dzięki zastosowaniu elektrozaworów na rozdzielaczach, jest w przypadku domów jednorodzinnych pozorną oszczędnością i wygodą. Efekt gradacji temperatury pomiędzy pomieszczeniami, można uzyskać przez regulację przepływu wspomnianymi rotametrami w pierwszym sezonie grzewczym. 

Czytaj też:

Objawy błędów w instalacji pompy ciepła

Jednym z głównych objawów niewłaściwego wykonania instalacji odbioru lub błędnych ustawień jest nieregularna praca pompy ciepła. Objawia się to licznymi postojami i załączeniami urządzenia.

Paradoksalnie, zbyt duża pompa ciepła może zimą nie ogrzać domu, gdyż instalacja odbioru ciepła ma problem z przekazaniem ciepła do budynku. Wiąże się to z koniecznością wyłączenia pompy i jej ponownego załączenia, gdy się wychłodzi. Jest to szczególnie widoczne przy pompach ciepła typu on-off.

Taka praca skraca okres eksploatacji sprężarki, ale też prowadzi do sytuacji, w której mogą występować nieefektywne procesy odszraniania i tym samym oblodzenie wymiennika pompy ciepła.

Taktowanie, czyli naprzemienne cykle startów i odstawień pompy ciepła mogą być spowodowane niewłaściwie ustawionymi parametrami sterowania, zazwyczaj są one zawyżone. Błędy popełnione przy instalacji pompy ciepła inwestor próbuje niwelować ustawieniem maksymalnych parametrów na urządzeniu, co prowadzi do zwiększenia niedopasowania pompy ciepła z instalacją klienta. Pompa ciepła chce wtedy przekazać dużą moc do budynku, a instalacja odbioru nie ma takich możliwości. W skrajnych przypadkach dochodzi do zamrożenia wymiennika lub wystąpienia maksymalnej liczby dozwolonych błędów i pompa ciepła "staje", czekając na interwencje użytkownika. 

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Stała eksploatacja każdego urządzenia prowadzi do zużycia się jego części. W pompie ciepła mogą to być przewody czy zawór rozprężny. Jednak przy właściwie zainstalowanej i odpowiednio dobranej pompie ciepła - jej żywotność oceniana jest przez producentów nawet na 30 lat.

Choć żywotność nieznacznie się różni od rodzaju urządzenia.

  • powietrzne pompy ciepła typu split mają żywotność określaną na 15 lat
  • powietrzne pompy ciepła typu monoblok - ich żywotność jest określana na 25 lat
  • gruntowe pompy ciepła - tu największa żywotność, bo nawet 30 lat.

Na stronie jednego z producentów pomp ciepła można znaleźć też taką informację: statystyczna pompa ciepła zaprojektowana jest na 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. Załóżmy zatem, że pompa ciepła pracuje średnio 8 godzin w ciągu doby, po przemnożeniu otrzymamy 2900 godzin rocznie, czyli dla ułatwienia około 34 lata (100 000 godzin pracy / 2900) funkcjonowania urządzenia.

Należy pamiętać jednak o ograniczeniu 50 000 startów. Producenci pomp ciepła przyjmują, że rocznie liczba startów wynosi około 2 500. Ostatecznie statystyczną żywotność pompy ciepła przyjmuje się na 20 lat (50 000/2500).

Należy też pamiętać o właściwym i regularnym serwisowaniu pompy ciepła.

Uważaj kto montuje pompę ciepła!

Ze względu na wzrost zainteresowania pompami ciepła ryzyko błędów przy instalacji pomp ciepła, niestety, rośnie. Obecnie montażem pomp ciepła zajmują się także instalatorzy, którzy do tej pory byli specjalistami w instalacjach kotłów gazowych czy nawet stałopalnych. Zmieniając specjalizację instalator powinien skonfrontować i uzupełnić swoją wiedzę o specyfikę pomp ciepła. Jest wiele sytuacji przy instalacji pompy ciepła, gdy nie można montować tak jak się zawsze montowało. Podsumowując, pompy ciepła trzeba się nauczyć!

Producenci pomp ciepła, oczywiście, zapewniają szkolenia i możliwość uzyskania autoryzacji. Ponadto dostarczają instalatorom odpowiednie narzędzia ułatwiające dobór pompy ciepła czy śledzenie jej pracy.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej