Duńskie kominy
Duński system komina właściwego wykonany jest z betonu na bazie naturalnego pumeksu – porowatej wulkanicznej skały magmowej, która jest dobrym izolatorem termicznym.
Charakterystyka systemu
Kształtki betonowe na bazie pumeksu łączy się klejem, bez dodatkowego ceramicznego komina wewnętrznego (elementy mają zintegrowany wewnętrzny wkład). Mogą być stosowane w systemach grzewczych opalanych olejem i paliwami stałymi typu wegiel, drewno, brykiet drzewny.
Dobra izolacja termiczna komina oznacza, że szybko osiągnie i utrzyma on wysoką temperaturę spalin. Wysoka temperatura powoduje natomiast lepsze dopalanie spalin i skroplin, dzięki czamu na zewnątrz wydostaje się mniej sadzy i szkodliwych związków.
System uzyskał Certyfikat EN 1858 T450 N1 D 3 G(0), co oznacza, że może być stosowany w 0 mm odległości od palnych elementów budynku.
Typy systemu
Dostępne są dwa podstawowe rodzaje systemu kominowego Scancore:
- Single Block – do budowy nowych kominów, składa się z jednego typu kształtki, maksymalna wysokość komina wynosi 15 metrów przy oparciu o elementy konstrukcyjne i wysokości 1,75 metra ponad brzeg dachu.
- Double Block – do budowy kominów do wysokości maks.15 metrów; maks. wysokość komina wolno stojącego: bez zbrojenia – 2 metry, ze zbrojeniem – 8 metrów; system komina składa się z zewnętrzej kształtki, wewnętrzego wkładu wykonanego z betonu na bazie pumeksu oraz zbrojenia.