Elektryczne ogrzewanie podłogowe. Kiedy stosować kable grzewcze, a kiedy matę? Projektowanie ogrzewania

2021-03-23 11:35
mata elektrycza
Autor: Elektra Elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci maty może byc stosowane praktycznie pod każdym rodzajem wykończenia podłogi, przystosowanym do ogrzewania podłogowego, tzn. pod podłogą dobrze oddającą ciepło, np. terakotą, posadzką z kamienia, jak również wykładziną dywanową lub panelami drewnianymi

Elektryczne ogrzewanie podłogowe uznawane jest, ze względu na źródło energii, za "czyste" i ekologiczne. Może pełnić funkcję głównego systemu grzewczego lub też uzupełniać podstawowy system grzewczy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe realizowane jest za pomocą przewodów lub mat grzewczych. Jakie są zasady projektowania elektrycznego ogrzewania podłogowego?

W artykule:

Jakie zalety ma elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. W przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłoga osiąga temperaturę ok. 26°C), dzięki czemu nie powoduje:

  • unoszenia się kurzu,
  • różnic temperatur w pomieszczeniu,
  • wysuszania powietrza.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia:

  • równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
  • estetykę pomieszczeń - brak grzejników, kotłowni, kominów oraz sieci rur,
  • niskie nakłady inwestycyjne,
  • możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń,
  • ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, jesienią i wiosną, gdy jeszcze nie działa podstawowy system grzejny.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, nie wymaga konserwacji, przeglądów instalacji (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat).

Sprawność elektrycznego ogrzewania podłogowego

Sprawność elektrycznego ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od grubości izolacji cieplnej podłogi. Dotyczy to zwłaszcza podłóg leżących na gruncie oraz podłóg nad pomieszczeniami nieogrzewanymi. Materiałami wykończeniowymi ogrzewanej podłogi mogą być:

  • płytki ceramiczne, gresowe lub kamień naturalny,
  • wykładzina dywanowa (grubości nie przekraczającej 15 mm z podkładką włącznie),
  • wykładzina PVC,
  • parkiet klejony do podłoża,
  • panele laminowane,
  • deska warstwowa.

Każdy z ww. materiałów (oprócz ceramiki, gresu i kamienia) musi mieć atest producenta, dopuszczający do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym oraz zamontowany wg zaleceń producenta. Atestowane materiały podłogowe są specjalnie znakowane. 

Moc grzejna elektrycznego ogrzewania podłogowego - od czego zależy?

Moc grzejna zależy od:

  • rodzaju posadzki,
  • sposobu regulacji temperatury.

Posadzki drewniane, laminowane oraz wykładziny PVC wymagają zastosowania mocy grzejnej nie większej niż 100 W/m, natomiast posadzki ceramiczne oraz kamienne umożliwiają zastosowanie większej mocy w zakresie 100-160 W/m.

Zastosowanie wyższej mocy nie ma wpływu na zużycie energii, a przyspiesza uzyskanie zaprogramowanej temperatury podłogi.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - kable grzejne

System elektrycznego ogrzewania podłogowego można realizować za pomocą m.in. przewodów grzejnych, które różnią się konstrukcją i mocą jednostkową. Kable układane są w wylewce betonowej, jeszcze na etapie budowy. W ofercie są też specjalne kable ultracienkie, przystosowane do montażu tylko pod podłogami z paneli podłogowych lub deski warstwowej i takie rozwiązanie można zastosować już na etapie prac wykończeniowych.

Przy wyborze kabla grzejnego ważne są:

  • rodzaj pomieszczenia,
  • rodzaj posadzki,
  • najmniejsze dopuszczalne odstępy, jakie powstaną między przewodami podczas ich układania,
  • moc jednostkowa przewodu, którą można wyliczyć według wzoru: P x S, gdzie P oznacza założoną moc grzejną na 1 m posadzki, S – powierzchnię posadzki przeznaczoną do ogrzania. Następnie z tabeli produktów danego producenta dobieramy przewód o mocy najbardziej zbliżonej do mocy wyliczonej.
przewody grzejne budowa
Autor: Elektra Konstrukcja kabli grzejnych. Przewód ELEKTRA VCD - dwużyłowy, zakończony z jednej strony przewodem zasilającym, tzw. zimnym długości 2,5 m, z drugiej strony mufą. Przewód grzejny ELEKTRA VC - jednożyłowy, zakończony z obu stron przewodem zasilającym, tzw. zimnym długości 2,5 m
Mocowanie przewodu grzejnego
Autor: Elektra Przykładowy sposób ułożenia i mocowania (za pomocą taśmy montażowej) przewodu grzejnego

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty

Elektryczne maty grzewcze układa się w warstwie elastycznego kleju lub wylewce samopoziomującej, bezpośrednio pod posadzką, na wylewce betonowej. Stosowane są na etapie prac wykończeniowych.

Maty elektryczne to cienki przewód grzejny przymocowany do siatki z włókna szklanego szerokości 50 cm. Są też specjalne maty pokryte dodatkowo warstwą folii aluminiowej - maty te przeznaczone są do tzw. montażu suchego w warstwie wyrównującej pod panelami podłogowymi lub deskami warstwowymi. Folia aluminiowa pełni funkcje ekranu ochronnego przewodu grzejnego i radiatora oddającego ciepło z przewodów grzejnych bezpośrednio warstwie wykończeniowej podłogi.

Maty układa się łatwiej niż przewody grzejne. Siatka ma właściwości samoklejące, dzięki czemu nie trzeba jej dodatkowo przyklejać do podłoża.

Matę grzejną wybiera się w zależności od wielkości pomieszczenia. Przy wyborze długości maty (szerokość jest stała), lub kilku mat, jeżeli wymaga tego wielkość pomieszczenia, należy rozplanować jej ułożenie na powierzchni całego pomieszczenia lub na wybranych fragmentach. Nie wolno układać maty w miejscach planowanej stałej zabudowy. Macie grzejnej można nadać właściwy kształt, przycinając siatkę lub folię aluminiową i ustawiając w odpowiednim kierunku. Powierzchnia maty grzejnej musi być równa powierzchni niezabudowanej lub nieco mniejsza. Gdy jest mniejsza, matę należy tak ułożyć, aby ewentualne powierzchnie nieogrzane znalazły się przy ścianach.

Zasilanie maty grzejnej

Elektryczne maty grzejne mogą być zasilane jedno- lub dwustronnie. Maty zasilane jednostronnie zakończone są z jednej strony przewodem zasilającym, z drugiej mufą. W matach zasilanych dwustronnie oba przewody należy doprowadzić do puszki elektrycznej, w której umieszczony będzie regulator temperatury. Z uwagi na niewielką grubość stosuje się je w miejscach, w których nie ma możliwości podniesienia poziomu podłogi.Moc mat grzejnych wynosi 100 i 160 W/m. Maty o mocy 160 W/m mogą być instalowane pod posadzkami ceramicznymi i kamiennymi. Maty o mocy 100 W/m mogą być montowane pod każdym typem posadzki.

Ważne wskazówki montażowe

  • nie wolno przecinać przewodu grzejnego,
  • aby dopasować matę do wymiaru ogrzewanego pomieszczenia przycina się jedynie siatkę, do której przymocowany jest przewód,
  • nie wolno skracać przewodu grzejnego maty,
  • maty grzejnej nie wolno mocno naciągać,
  • maty grzejnej nie wolno montować w miejscach, w których przewidziano stałą zabudowę,
  • mata nie może przecinać dylatacji w podłodze,
  • podłączenie do sieci elektrycznej powinien wykonać elektryk z uprawnieniami,
  • do klejenia maty do podłoża należy użyć zaprawy klejowej przystosowanej do ogrzewania,
  • odległość maty od innych źródeł powinna wynosić co najmniej 10 cm.

Mata grzejna a przewody - kiedy, które stosować?

Produkt Miejsce instalacji Etap realizacjiinstalacji grzejnej Grubość matylub przewodu[mm] Ilośćprzewodówzasilających
maty grzejne bezpośredniobod posadzkąw warstwieelastycznego klejulubw wylewcesamopoziomującej, specjalne modele mat bezpośredniopod panelami,na warstwiewyrównującej na etapie pracwykończeniowychlubremontowych 1,9; 2,8, 3,0; 3,9 1 lub 2
cienkie przewody grzejne 2x3; 4,3 1
przewody grzejne wylewka betonowa na etapie realizacjiinwestycji, przedwykonaniem wylewekbetonowych 5x7 1
mata grzejna kuchnia
Autor: Elektra Dobierając długość maty grzejnej (szerokość maty jest stała i wynosi 50 cm), lub kilku mat, jeżeli wymaga tego wielkość pomieszczenia, należy rozplanować jej sposób ułożeniena na powierzchni całego pomieszczenia lub na wybranych fragmentach. Nie wolno układać maty w miejscach planowanej stałej zabudowy pomieszczenia. Macie grzejnej można nadać odpowiedni kształt, przycinając siatkę lub folię aluminiową, w zależniści od rodzaju maty
Kiedy przewody, a kiedy mata?

Mata grzejna (ewentualnie ultracienkie przewody grzejne) sprawdza się częściej jako pomocniczy system ogrzewania, w celu uzyskania ciepłej podłogi lub, gdy:

  • gdy nie ma możliwości podniesienia poziomu podłogi,
  • przy renowacji starych podłóg,
  • przy ogrzewaniu np. jednego pomieszczenia. 

Przewody grzejne stosuje się częściej jako ogrzewanie podstawowe, stanowiące jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. Polecane są w przypadku dużych pomieszczeń.

Sterowanie elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Elektrycznym ogrzewaniem podłogowym można łatwo sterować, precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. Oznacza to, że system grzewczy pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (np. rano i wieczorem, kiedy korzystamy z łazienki). Dzięki temu zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury, obniżając w ten sposób koszty eksploatacji.

Stosując nowoczesny system elektrycznego ogrzewania podłogowego wraz z regulatorem temperatury sterowania, użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20-30% energii w porównaniu do systemu tradycyjnego.

Regulatory temperatury stosuje się w każdym ogrzewanym pomieszczeniu. Sterują one pracą obwodu grzejnego. Za pomocą regulatora temperatury podłączamy matę lub przewód grzejny do instalacji elektrycznej.

Jak wybrać regulator temperatury?Regulator temperatury zapewnia wybraną temperaturę podłogi lub powietrza. Jeśli zależy nam na ciepłej podłodze, należy zastosować regulator temperatury wyposażony w czujnik podłogowy. Jeżeli zależy nam na optymalnej temperaturze w pomieszczeniu, system ogrzewania podłogowego jest podstawowym źródłem ogrzewania, trzeba zastosować regulator z w budowanym czujnikiem powietrza i zabezpieczającym czujnikiem podłogowym.

Rodzaje regulatorów

System elektrycznego ogrzewania podłogowego można wyposażyć w:

  • regulator do utrzymywania stałej temperatury, manualny,
  • regulator z programatorem, dający możliwość programowania temperatury w cyklu dziennym oraz tygodniowym.

Regulator temperatury może sterować obwodem grzejnym składającym się z jednej lub więcej mat lub przewodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej